Happega töödeldud marmorplaadid annavad vanale kaminale uue näo

Allan Selin 21. veebruar 2001, 00:00

Kui vana kamin tundub ajast ja arust olevat, ei pea seda maha lõhkuma ja uut ehitama hakkama. Olemasolevale kaminale võib erinevate viimistlusmaterjalidega anda uue näo, säästes niiviisi vähemalt 10 000 krooni uue kamina ehitamise ja materjalide arvelt. Kaminale uue näo andmiseks võib selle näiteks krohvida või katta erinevate viimistlusplaatidega.

Kamina katmine viimistlusplaatidega on sobiv ka siis, kui kaminal on katkisi ja pragunenud kohti. Neid on võimalik ka osaliselt katta, kuid see vajab individuaalset lähenemist, et hiljem ei tekiks lipp lipi peal muljet.

Viimistluspinnana võib lisaks viimistlusplaatidele kasutada näiteks erinevaid krohvimisviise, mis värvitakse vastavalt vajadusele kas struktuurvärvidega või mõne muu värviga. Põhimõtteliselt on võimalik punastest tellistest saunakaminast teha ka vikerkaarevärviline küttekolle.

Tänapäeval on kamina viimistlusmaterjalide valik Eestis muljetavaldav, andes silmad ette meie põhja- ja läänenaabritele. Mõned haruldasemad neist on Eestisse jõudnud alles viimastel aastatel.

Belgia firma De Ryck toodab viimistluseks erikujulisi ja erinevates värvitoonides viimistlusplaate, näiteks ebakorrapärase kujuga põllukivi imitatsiooniga. Telliseimitatsioon on sileda pinnaga ja värvitoonidega helekollasest kuni tumepunaseni. Lai värvivalik on ka antiiktellise imitatsioonil. Saada on ka korrektseid siledapinnalisi või klombitud looduskivi imitatsioone. De Rycki viimistlusplaatide ruutmeetri hind on 500?1000 krooni.

Kamin saab luksusliku välimuse, kui kasutada viimistluseks klombitud marmorplaate, mille värvipalett ulatub valgest mustani. Marmorplaatide paigaldamisel tasub mõelda ka vuugi laiusele ja värvitoonile. Klombitud marmori ruutmeetri hind on 1500?2000 krooni.

Põnevaid lahendusi pakub tänu oma huvitavale struktuurile ja pruuni-hallikirjule värvile ka happega töödeldud marmor. Ruutmeeter happega töödeldud, krobelise pinnaga marmorit maksab 3500?4000 krooni.

Kamina katmisel võib kasutada ka metalli, struktuurvärve, paekivi, dolomiiti jne.

Näiteks metalli kasutamine kaminate kaunistamisel on populaarsust võitmas, küll aga kasutatakse seda kõrge hinna tõttu Eestis veel suhteliselt vähe. Materjalidest võib kasutada näiteks vaske, roostevaba terast, messingit ja terasplekki. Metalli töötlemiseks on mitmeid viise ? näiteks saab teda huvitavamaks teha happega töödeldes, metallharjaga hõõrudes ja hiljem lakiga kattes. Metallpindu saab ka kõikvõimalike värvidega värvida.

Kui tahetakse ehitada uut kaminat, on tark tegu pöörduda spetsialisti poole. Sageli kardavad inimesed kõrge hinna kartuses seda teha, kuid erategijad lähtuvad samadest numbritest, millest firmadki, jättes kamina hinnale lisamata vaid 18 protsenti käibemaksu. Samuti puudub lõviosal erategijatest garantii tehtud tööle. Praktikas ei ole harvad juhused, kus firma peab ehitatud kamina ümber tegema, mis tähendab kliendile kahekordset kulutust.

Spetsialist oskab hinnata olemasoleva korstna suurust ja põranda vastupidavust ning anda asjatundlikke soovitusi tulevase kamina raskuse ja suuruse valikul.

Kuna kamina viimistlus, st viimistlusmaterjali paksus, võib mõjutada ehituskäiku, siis on hea, kui juba enne ehituse alustamist teatakse, milline tuleb küttekolde viimistluspind.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing