Paldiski juhid kapo huvi all

Sirje Niitra 21. veebruar 2001, 00:00

Kaitsepolitsei komissari Hannes Kondi sõnul tegeleb ametkond juba mõnda aega Paldiski linna suurte võlgade tekkimise põhjuste väljaselgitamisega. ?Tahame tuvastada, kas Paldiski pretsedenditult suurte maksuvõlgade tekkimise põhjused on objektiivsed või on siin ka ametnike süüd,? lausus ta.

Kont leidis, et kui riigieelarvest antakse miljoneid ühe omavalitsusasutuse võlgade tasumiseks, tuleb see raha süüdlastelt välja mõista. ?Kui üks firma läheb pankrotti ja tekivad arusaamatud võlgnevused, siis on kohatu öelda, et juhtkond üldse süüdi ei ole,? lausus ta. See, kas juhtumil on kriminaalkuriteo koosseis ja kellelegi ka süüdistus esitatakse, selgub kapo komissari sõnul lähema kuu aja jooksul.

Maksuamet on ühe süüdlase siiski juba üles leidnud. Eelmise aasta lõpul karistas Harjumaa maksuamet riigi maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi korraldusel Paldiski praegust linnapead Mati Kadakut kümne päevapalga suuruse trahviga selle eest, et ta jättis töötajate palkadelt maksud üle kandmata. See oli esimene kord, kus maksuamet trahvis linnapead. Kadak on selle karistuse kohtus vaidlustanud.

Sõerd ütles, et ta ei saa sallida olukorda, kus maksukorralduse seadust ei täideta ja tõdes, et oleks pidanud sama resoluutselt käituma juba eelmise linnapea Jaan Mölderi valitsemise ajal.

Mölder ütles, et tema linnapeaks oleku kuue aastaga suurenes Paldiski linna tulumaksu laekumine 12 korda ja riigi dotatsioon vähenes kaheksa korda.

?Kui mulle üritatakse selgeks teha, et olen riigile kahju tekitanud, siis ei saa ma muud öelda, kui tegu on poliitilise võitlusega,? leidis ta. Mölderi hinnangul oli asi selles, et koonderakondlik valitsus pidas teda isamaalliitlaseks, isamaaliitlased aga reformierakondlaseks. Ise peab Mölder ennast erapooletuks, ehkki tegeleb Eesti Demokraatliku Parteiga. ?Aga ma ei ole seal kauaks,? lisas ta.

Mölderit on süüdistatud selles, et ta andis linnapeana alkoholifirma Onistar omanikule Igor Savenkovile soodustusi hoonete ja maa omandamisel Paldiskis, saades selle vastu kasutada sõiduauto.

Temaga on seotud ka hämarad tehingud Paldiski Põhjasadamas, kus linn varem osanik oli. Praegu juhib Mölder selle sadama nõukogu, kuid kinnitab endiselt, et ei kuulu omanike hulka. Sadama aktsiad kuuluvad tema väitel sajaprotsendiliselt firmale nimega Baltic Republic Investments Ltd, mida omakorda esindab advokaadibüroo Lepik & Luhaäär. Samas on Savenkov ajakirjanduses kinnitanud Onistari osalust Paldiski Põhjasadamas.

Muu hulgas on oponendid süüdistanud Mölderit selles, et ta müüs Paldiski kahekorruselise kaubamaja 50 000 krooni ja toidupoe Dappo 33 000 eest oma lähikondsetele. ?Need inimesed on kõik olnud Eesti riigile lojaalsed ja andnud oma osa selles, et Eesti võim siin praegu kehtiks,? selgitas Mölder.

Praegu on Mölder Paldiski linnavolikogu liige. Elab enda sõnul Paldiskis ja on kodune.

Praeguseks on Paldiski linnavalitsuse sotsiaalmaksuvõlg 54 7300 krooni ja intressivõlg 1,9 miljonit krooni. Pärast linnapea karistamist hakkas maksuvõlg Sõerdi sõnul kohe vähenema. Varem on maksuamet arestinud ka Paldiski linnavalitsuse ja selle allasutuste arveldukontosid.

Pangalaene on Paldiskil praegu 11 miljoni krooni ulatuses, kuid Keila linnaga käib vaidlus veel 19 miljoni kroonise laenu maksmise pärast. Lisaks on Paldiski võlgu mitmele firmale. Rahandusministeeriumi kohalike omavalituste talituse juhataja Veiko Tammearu hinnangul on linna kohustuste maht tavatult suur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing