Aktsiaturgude revolutsionäär 30

Peeter Koppel 22. veebruar 2001, 00:00

Hiljuti oma 30ndat sünnipäeva tähistanud elektrooniline börs Nasdaq muutis oma elektroonilise kauplemissüsteemiga finantsturgude toimimise põhimõtteid. Kauplemispõrandal tehinguid kokku leppiv ja hindu hõikav maakler asendus maakleriga, kelle töökoht on kontoris ning peamisteks töövahenditeks telefon ja spetsiaalne börsiterminal.

Elektroonilise kauplemissüsteemi areng on 30 tegevusaastaga alguses väiksemaid emitente ja väiksemaid, ja seega ka võib-olla kahtlasema reputatsiooniga maaklerfirmasid koondanud turust teinud maailma aktsiaturgude teise olulisima tegija.

Nasdaqist on saanud kaubamärk, institutsioon ja nähtus, mis on esitanud väljakutse isegi Ühendriikide vanimale New Yorgi börsile.

Nasdaq on andnud kiiresti arenevatele ettevõtetele võimaluse kaasata arenguks kapitali ning aidanud paljudel ettevõtetel saada ülemaailmselt tuntud nimedeks. Sellised kunagised mittemidagiütlevad ja väikesed ettevõtted nagu Microsoft, Cisco Systems ja Intel vast ei vaja siinkohal pikemat tutvustamist.

Poole oma 30aastasest eksistentsist suhteliselt tundmatuna püsinud turg on viimase kümnendiga suutnud tuua aktsiaturu tavainvestorile lähemale ning aidanud aktsiate kauplemise infrastruktuuri loomisega kaasa multimiljonäride ja isegi miljardäride tekkimisele.

Lisaks sellele peegeldab Nasdaqi liikumine ning seal valitsevad suundumused ilmekalt investorite pidevaid otsinguid millegi uue, suure ja revolutsioonilise järele.

Aktsiaturgude informatsioonilevikus revolutsiooni põhjustanud maailma esimest elektroonilist aktsiaturgu iseloomustavad eelkõige spekulatiivsus ning aktsiahindade järsud kõikumised.

1999. aastal kerkis näiteks Qualcommi aktsia peaagu 3000 protsenti. Eelmisel aastal aga kaotasid internetimulli lõhkemisega seoses paljud internetiettevõtted enam kui kolmveerandi oma väärtusest.

Eelmisel aastal vahetas Nasdaqil kokku omanikku 442,7 mld aktsiat, mis on tervelt 62 protsenti enam kui 1999. aastal.

30 aastat tagasi ei peetud üle leti kaubeldavate aktsiate turgu usaldusväärseks, sest erinevate väikeste emitentide kohta oli informatsiooni raske saada. Nüüdseks on infotehnoloogia revolutsioon ja eri diilerite omavaheline ühendamine olukorda informatsiooni kättesaadavuse osas väga oluliselt parandanud.

Pidevalt täiendatavad regulatsioonid on loonud piisava usaldusväärsuse ning teinud Nasdaqist tõsise konkurendi New Yorgi börsile. Veel mõni aeg tagasi tahtsid emitendid oma suuruse kasvades saada noteeritud New Yorgi börsil, kuid ka see tendents näitab vähenemise märke.

Ainus, millega Nasdaq New Yorgi börsi vist mitte kunagi lüüa ei saa, on teatraalsus ja prestii?. Paljudele jääb alati börsi sümboliks Wall Streetil asuva New Yorgi börsi kohustuslikult lipsustatud maakleritega täidetud kauplemispõrand, mis on tunduvalt efektsem kui Nasdaqi Times Square?il asuv hindade kuvamise installatsioon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing