Taanlaste koostatud Eesti liha-kondijahutehase projekt küsimärgi all

22. veebruar 2001, 08:44

Üha suurenev hullulehmatõve oht on kriipsu peale tõmmanud põllumajandusministeeriumi plaanile ehitada Eestisse liha-kondijahutehas, mille toodangut tarnitaks Eestist kaugemalegi, kirjutab Maaleht.

Tehase jaoks tegid loomsete jäätmete süsteemi tasuvusuuringu taanlased, nende projekti rahalist tasuvust uurivad omakorda meie ökonomistid. Valitsus eraldas selleks esialgu 180 000 krooni.

?Praegu peaks see ilmselt olema selline tehas, mis võimaldaks loomade lõplikku hävitamist,? ütles põllumajandusministeeriumi veterinaar- ja toiduosakonna juhataja Hendrik Kuusk. ?Üks võimalus on teha liha-kondijahutehas, kus see jahu hiljem põletatakse, teine võimalus ? teha lihtsalt krematoorium, kus kõik põletatakse.?

?Meil ei ole enam mõtet rajada niisugust ettevõtet, mis valmistab toodangut, mida müüa ei saa,? kinnitas ka põllumajandusministeeriumi veterinaartegevuse büroo peaspetsialist Meelis Kasemaa.

Kasemaa sõnul saab osa senisest projektist siiski kasutada, kui liha-kondijahutehase asemel rajatakse jäätmekäitlustehas.

?Loomulikult tuleb tehas ehitada paralleelvõimalusega: liinid peavad võimaldama nii liha-kondijahu tootmist kui ka selle hilisemat põletamist ehk hävitamist,? ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.

Kuna liha-kondijahu kasutamine Eesti veiste söödaks on keelatud, puudub tehase vastu huvi ka põllumeestel. Nemad tahavad, et igas maakonnas oleks pigem korralik tapamaja, kus hukkunud ja surnud loomi hävitada. Ehkki loomade matmine on praegu lubatud, ei pruugi matmiskohti jätkuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing