Eesti piim võõra lipu all

Sulev Oll 23. veebruar 2001, 00:00

Suurest hulgast ekspordipartneritest kuuldes jäi Eesti Piimaliidu direktor Rein Reisson veidi nõutuks. Hollandi Antille ja Bahama saari ei osanud ta ühegi siinse firma toodanguga seostada, pealegi on nimetatud ja paljudesse teistesse väikeriikidesse eksporditud piimakogused väga väikesed. Nii eksporditi riiki nimega Saint Vincent ja Grenadiinid 400 kg piima rasvasusega 1?6%.

Küll pakkus Reisson välja, et Eesti kirju ekspordinimekiri on seotud laevade varustamisega, mida laevadele toidukaupade müüjad ka kinnitasid.

?Kui müüme kauba laevale, siis kirjutatakse tollideklaratsiooni riik, mille lipu all laev sõidab,? sõnas ASi Tridens duty-free direktor Jaan Saar. ?Laev on selle riigi territooriumi osa, mille lippu ta kannab.?

Saare kinnitusel on Tridens niisugusel moel kaupa eksportinud Kreekasse, Küprosele ja mujalegi. ?Klientide hulgas on olnud kõikvõimalikke soodsaid lipuriike, kasvõi Antigua ja Barbuda.?

Samas kinnitas Saar, et Antigua lipu all sõitvale laevale müüdu ei pea sugugi jõudma antigualaste kõhtu. ?Laeva meeskond võib koosneda hoopis poolakatest,? pakkus ta.

Tõsiasi, et meremehed Tallinnast ostetud piima mõne päeva jooksul ära joovad, hajutab kahtluse, et lühikese säilimisajaga jook pikal eksporditeekonnal hapuks võiks minna. Ka on Eestist võimalik osta nn kauasäilivat piima, mida siin ainsana toodab AS Paide Piim. Liitrises pakendis müüdava piima säilimisaeg on pool aastat, maitsestatud piimal neli kuud.

Teine võimalus piimatoodete riknemise vältimiseks on selle pulbriks muutmine. ASi Põlva Piim ekspordi müügijuhi Raul Lusti sõnul saab enamiku piimatoodetest tahkeks muuta ja nii selle säilimisvõimalusi suurendada. ?Ka hapupiimapulbri võib teha, iseasi, kas sellel tarbijaid on,? sõnas Lusti. ?Igatahes pole ma kuulnud, et keegi pulbrist hapupiima teinud oleks.?

Samas aga moodustab näiteks lõssipulber küllalt suure osa eksporditud piimatoodetest ja ka siin on kaugeid sihtmaid. Nii on lõssipulbrit veetud Al?eeriasse, Eritreasse, Jamaikale, Indoneesiasse, Filipiinidele ja mujale, kusjuures kogused on suured. Nii eksporditi eelmisel aastal Filipiinidele 375, Taisse aga koguni 750 tonni lõssipulbrit.

Üks Aasiasse ja Aafrikasse eksportijatest on AS Lacto. Firma turundusjuhi Arnold Kannikese sõnutsi johtus see uue toote, kiiresti lahustuva piimapulbri juurutamisest. ?Selle eest on Aasias ja Aafrikas võimalik isegi kõrgemat hinda saada kui Euroopa Liidus,? kinnitas Kannike. ?Konkurente on seal aga tunduvalt vähem.?

Mitmed Eesti piimatöötlejad on oma äri rajanudki põhiliselt ekspordile. Nii Lacto kui Põlva Piima ja E-Piima tootmismahust moodustab eksport 75?80%, kusjuures viimaste puhul on kogu eksport suunatud Euroopa Liitu.

Eestist eksporditud lemmikpiimatoodeteks olid eelmisel aastal lõssi- ja piimapulber, või ja juust, suurimateks ekspordipartneriteks Holland ja Saksamaa. Viimastesse eksporditi peaaegu 90% kogu Euroopa Liitu eksporditud piimasaadustest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing