Hansapanga lahkumine annaks börsile surmahoobi

Kaja Koovit 23. veebruar 2001, 00:00

Analüütikute hinnangul tehakse Swedbanki ja Svenska Enskilda Bankeni (SEB) ühinemise tulemusel Hansapanga väikeaktsionäridele tõenäoliselt ostupakkumine. Seda olenemata sellest, kas omanikud otsustavad maha müüa Hansapanga või Ühispanga. Väikeaktsionäridega tekiks huvide konflikt ning nad muutuksid vaid takistavaks teguriks.

?Efektiivseks kontserni ümberstruktureerimiseks on oluline ühtne omanikebaas,? lausus investeerimispanga Trigon Capital peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Trigoni hinnangul tehakse ostupakkumine tõenäoliselt 6?12 kuu jooksul. Reisenbuki sõnul võiks ostupakkumises aktsionäridele makstav hind olla 200 krooni aktsia eest, mida tuleks pidada aktsionäridele igati soodsaks pakkumiseks.

Hansapanga suuraktsionär investeerimispanga LHV osanik Rain Lõhmus ütles, et võtab võimalikku ostupakkumist kui ühte spekulatsiooni, mis võib toimuda, kuid selle aeg ei ole teada.

?Kui vaadata olukorda SEBi ja Swedbanki vaatenurgast, siis ühinemisel on nii palju teisi tahke, et ostupakkumise tegemine ei ole kindlasti viie olulisema asja hulgas,? ütles Lõhmus.

Hansapanga väikeaktsionär Toomas Keridon kinnitas, et peab Hansapanka endiselt heaks investeeringuks ning ootab väljaostupakkumist. ?Aktsiaid müüma ma igatahes ei torma,? kinnitas ta.

Väikeaktsionärid võiksid loodetava ostupakkumisega rahul olla, kuid paraku on Hansapanga börsilt lahkumisel ka negatiivne külg.

?Börsi jaoks oleks see agoonia,? ütles investeerimispanga Suprema analüüsi osakonna juhataja Veikko Maripuu.

?Hansapanga lahkumine annaks Tallinna börsile surmahoobi,? lausus Toomas Reisenbuk ?Ilma Hansapangata ei oleks börsil enam mõtet.?

Reisenbuki sõnul suurendaks liideraktsia börsilt lahkumine tõenäosust, et ka teised Skandinaavia omanikega ettevõtted hakkavad börsilt lahkuma. Väärtpaberituru toimimiseks on vajalik mingi kriitiline mass, vähemalt poole börsikäibest andva Hansapanga lahkumine tähendaks, selle massi kadumist. ?Unibanka börsilt lahkumine on Riia börsi viinud varjusurma ning karta on, midagi sellist juhtub ka meil,? lausus Reisenbuk.

Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimees Gert Tiivas veel võimaliku agoonia peale mõelda ei taha, kinnitades, et musta stsenaariumi peale on veel vara mõelda, sest Hansapank ei ole veel börsilt lahkunud. ?Olen alati imetlenud analüütikuid, et neil on imeline oskus, või nad vähemalt arvavad, et neil on, näha asjade kulgu ette,? lausus Tiivas.

Turul on juba eelmise aasta lõpukuudest liikunud kuuldus, et Põhjamaade börsialliansiga Norex ühinemise asemel peab Tallinna börs Helsingi börsiga leibade ühte kappi panemise plaani. Norexi kauplemissüsteemiga liitumine on kulukas ja raha selleks napib, alliansi jaoks on Baltimaade turud väikesed ja hinnaalanduse tegemiseks ei ole põhjust. Norexist kõrvale jäänud Helsingi börs on kõigist kolmest Baltimaade börsist ise huvitatud, mistõttu ühinemine oleks Tallinna börsi rahakotile soodsam.

Kuna Balti börsid on Norexiga koostööleppele alla kirjutanud, ei taheta Helsingi börsiga läbirääkimisi kinnitada. Küll tunnistatakse, et koostöövõimlausteks on uksed valla kõigile.

Gert Tiivas kinnitas eile, et börsi elujõulisus sõltub koostööst Põhjala riikidega. ?Tallinna börsi elujõulisus sõltub sellest, kas suudame luua lähinaabritega efektiivse ühise süsteemi või mitte,? lausus Tiivas. ?Kui suudame, jääme ellu. Kui ei suuda seda teha ja jääme oma väikesesse konnatiiki, ei ole ka tulevikku.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11
Otsi:

Ava täpsem otsing