Istume ühes paadis ja seda tüürib USA

23. veebruar 2001, 00:00

?Teated minu surmast on tugevasti liialdatud,? kirjutas kord Mark Twain. Sama võib öelda USA majanduse kohta. Ühest küljest saabub USAst negatiivseid signaale majanduse käekäigu, tehnoloogiaaktsiate languse ja finantsturul valitseva ärevuse kohta. Teisest küljest on enamasti tegemist hetkeemotsioonidega, kasvuväljavaated on suurepärased ja maailma lõppki on veel kaugel.

USAs äsja läbiviidud uuring näitas, et ameeriklaste eufooria on üle läinud, kuid tarbijate usaldus on endiselt kõrge.

Kolmandik küsitletutest ütles, et nad on oma praeguse majandusliku olukorraga väga rahul ja 56% oli valdavalt rahul. 67% küsitletutest leidis, et riigis valitsev majanduskliima oli hea või suurepärane; 63% arvas, et aasta pärast on majandustingimused veelgi paremad ja 73% ütles, et nad ei karda kaotada tööd.

Föderaalreserv on juba omalt poolt teinud kõik, et USA majandus ei saaks peale liiga palju auru. Tegemist pole majanduse jahtumise, vaid jahutamisega ? inflatsiooni ohjeldamiseks võetakse ennetavaid meetmeid ette juba siis, kui inflatsioon on veel väga madal.

Seetõttu sai Föderaalreserv rakendada pehmemaid meetmeid, mis annavad tulemuseks tööpuuduse mõõduka kasvu ja majanduse ajutise, mitte totaalse jahtumise ja massilise tööpuuduse. Föderaalreserv ajastas oma meetmekava hästi. Pehme maandumise asemel peatusid majanduse mootorid hoopis, saates tehnoloogiaaktsiad kukerpalli. Hetkeks valdas kõiki kartus maailmamajanduse tuleviku pärast. Õnneks asendus see peatselt tõdemusega, et tegemist on ajutise langusega, inflatsioon on kontrolli all ja kõigil on õigus optimismiks.

USA majandusega ei ole lahti midagi, mis võiks tekitada majandusseisaku. Ka kõige mustema stsenaariumi korral jääb tööpuudus allapoole 5% taset ja kuue kuu pärast on taastunud endised kasvutempod.

Soodsat olukorda peab nüüd toetama tark raha- ja fiskaalpoliitika. Seni on see olnud tõhus, aidates majandusel langusest üle saada.

Madala inflatsiooni tingimustes aitab rahapoliitika vähendada laenukapitali hinda, soodustada tarbimist ning tugevdada finantsstabiilsust. Muuhulgas saaks rekordilise eelarveülejäägi suunata maksukärbeteks ? peaaegu kolm neljandikku küsitlusele vastanud ameeriklastest leidsid, et nad maksavad liiga palju makse. Nad ütlesid, et ootavad pikisilmi, kuni saabub maksuameti t?ekk ja nad saavad selle rahaga poodi minna.

Loomulikult varitseb positiivse stsenaariumi puhul ka rida ohte. Ettevõtete kasumihoiatused ja sellele järgnev aktsiahinna langus on pikaaegse mõjuga ning õõnestavad tarbijate usaldust. Föderaalreserv on tõtanud ära kasutama ajutist tagasiminekut, kuid selle mõju jääb ilmselt lühiajaliseks, sest kohe-kohe jõustuvad poliitiliselt populaarsed maksukärped. See tähendab, et tarbimisse suunatava raha hulk kasvab peatselt märkimisväärselt.

Põhiküsimus on selles, kuidas tagada, et poliitikud ei tallaks majanduse gaasipedaali liiga tugevalt, mis viiks majanduse sulamistemperatuurini. Teiseks probleemiks on umbes üheksakuuline ajaline nihe rahapoliitika meetmete rakendamise ja mõjumise vahel.

See eeldab, et Föderaalreserv teab, mida Riigikassa teeb ja vastupidi. Siin oleks vaja ennekõike mõõdukat konservatiivsust. Ärgem unustagem, et juba praegu on USA täistööhõivega majandus, mis ei kannata välja suuremat kui 3protsendilist kasvutempot.

On neid, kes hoiatavad tarbimist soodustavate maksukärbete ja intressimäärade langetamise eest. Eks nemadki on sunnitud tõdema, et USA majanduse fundamentaalnäitajad on head, kõigil on tööd, firmad kärbivad kulutusi ja panustavad tootearendusele. Lisaks tugev toetus nii kodu- kui välisinvestoreilt, kuna samaväärset kasvupotentsiaali ei paku praegu ei Euroopa ega Jaapan.

Mis siis, kui need lootused ei täitu ja USA majandust ootab krahh? Kahjurõõmul pole siin kohta, sest USA majanduse probleem pole üksnes USA, vaid maailmamajanduse probleem. Meeldib see meile või mitte, kuid kõik me istume ühes paadis ja seda tüürib USA.

© Project Syndicate

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing