Konverentsid välismaal ? meeldiva ühendamine kasulikuga

Ethel Kiilmaa 23. veebruar 2001, 00:00

Väliskonverentsid on professionaalidele, kes tahavad oma eriala värskemate suundadega kursis olla, lausa hädavajalikud. Samuti on teadlaste-spetsialistide ülemaailmsetel kogunemistel loodud sõprussidemeid ja ärikontakte raske üle hinnata.

Reisifirma Wris Tours ostujuhi Asmik Tsaturjani sõnul on välisriikides toimuvatel konverentsidel ja seminaridel käijate arv oluliselt kasvanud.

?Eesti ametireisijad on rahvusvahelistele konverentsidele sõitnud üsna aktiivselt juba viimased kümme aastat. Messireisidele on lisandunud ka muud teatud ala spetsialiste ühendavad ettevõtmised. Tippspetsialistidele saadetakse kutse ja kutsuja katab tihti ka tema kulud. Eriti hinnatakse maailmas siinseid arste, neid kutsutakse konverentsidele nii osalema kui ka esinema. Sellistel üritustel käimine on ametireiside valdkond, mis ei sõltu mitte niivõrd rahakotist, vaid vajadusest olla kaasaegne ja maailma asjadega kursis, ?leiab ostujuht.

Teiste elualade esindajatest sagedamini korraldatakse maailma eri paikades konverentse infotehnoloogia spetsialistidele, arstidele ja inseneridele. Ent esindatud on ka kõik teised erialad.

Eesti firmadel käib klassikalise, paljudest riikidest pärit osalejatega konverentside organiseerimine välismaal veel üle jõu. Enamasti on tegemist vähem mastaapsete korporatsiooniüritustega või koolitusseminaridega, mida siiski tinglikult võib konverentsideks nimetada. ?Väliskoolitus on mõttekas siis, kui otsitakse midagi, mida kodunt ei leia. Näiteks korraldame meeskonnatöö treeningut nimega Meeskonna Katsumine Soomes, sest selle käigus tuleb inimene seada turvaliselt ekstreemsetesse olukordadesse ja me pole seni leidnud Eestist usaldusväärset, litsentseeritud partnerit. Samuti peaks osalemisse investeerija pärast ürituse lõppu saavutatud tulemuse üle vaatama ja andma hinnangu investeeringu kasulikkusele. Kui seda ei jälgita, võib raha olla kulutatud harjumusest või on osalemine lihtsalt prestii?i küsimus,? selgitab konsultant Priit Pupart koolitusfirmast Mercuri International Eesti.

Austraalia, Indoneesia, Jaapan, USA ja Hiina on konverentside toimumise kaugemad sihtkohad, kuhu eestlased end täiendama sõidavad. Sagedamini osaletakse siiski lähemal asuvates riikides korraldatavatel konverentsidel kõikjal Euroopas ja Põhjamaades.

?Konverentside korraldajad saadavad osalejatele ankeedid, kus on kirjas üksikasjalik päevakava teemade ning esinejate tutvustustega, transpordi- ja majutusvõimalused. Reiskorralduslik pool tasuks usaldada oma ametireise korraldavale reisibüroole, kes vastava ala spetsialistina optimaalse variandi välja aitab valida. Wrisil on selles osas pikaajaline kogemus ja nüüdseks ka eraldi osakond. Piisab sellest, kui klient annab meile vaid lähteülesande,? räägib Tsaturjan.

Üks kohalike firmade ühendus, mis oma üritusi juba aastaid välismaal läbi viib, on Eesti Turismifirmade Liit. Liidu presidendi Daisy Järva sõnul toimuvad nende välisvolikogud 1992. aastast alates erinevates riikides ja aeg möödub tööd tehes, mitte palmi all istudes. ?Meie oleme tõesti korraldanud oma välisvolikogusid Eestist väljas. Esimesel aastal käisime Tuneesias, aga oleme olnud ka Rhodosel, Küprosel ja Iisraelis. Viimane volikogu sai kokku turismiobjektina Eestiga paljuski sarnasel Iirimaal.

Enamasti toimub päev või paar koolitust, kus arutatakse kohalike turismitegelastega võimalikke arenguperspektiive. Seejärel käiakse läbi ja vaadatakse üle hotellid ning erinevad turismiobjektid, käsitletakse käibemaksu ja konsulaarküsimusi ning viimati ka seda, kuidas EU-lt raha saada. Kui oled päeva jooksul külastanud kümmet erinevat hotelli, pole põhjust rääkida puhkusest; samas kui keegi õhtul teatrisse läheb, on see muidugi meelelahutus,? räägib president.

Tallinna Linnavalitsuse Ettevõtlusameti turismiosakonna töötaja Meeli Jaaksoo sõnul pole töötajate välismaal koolitamises mitte midagi halba. ?See ei ole priiskamine, nagu ekslikult arvatakse. Pigem on see firma austusavaldus oma töötajatele. Välismaal koolitusi läbi viivate firmade või ettevõtete töötajad on ka palju lojaalsemad,? ütleb Jaaksoo.

väliskonverentside toimumise kohta leiab infot internetiaadressil www.konverents.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing