Andres Tammele toob iga piimakilo krooni juurde

Sulev Oll 26. veebruar 2001, 00:00

Andres Tamm, kes taluperemeheks sai aastal 1992 Soomes puhkuseandjana teenitud markade arvel, on alates reedest Eesti parima piimakarjakasvataja aunimetuse kandja. Tema kui Nõo valla Soone talu peremehe laudas ammub peaaegu sada hol?teini tõugu lehma.

Eelmisel aastal lüpsid Soone talu lehmad keskmiselt peaaegu 8000 kilo piima, millel sees 613 kilo valku ja rasva. Viimaste kogust arvestatigi, kui Andres Tamm 21?100 lehmaga karja pidajate rühmas võitjaks tunnistati. Auhinna andis välja Maaelu Edendamise Sihtasutus, tänavu tehti seda esimest korda.

Järgmisel aastal võistleb Andres Tamm juba raskemas kaalus, rohkem kui 100 lehmaga karja pidajate rühmas, kus tänavu võitis tiitli Adavere Agro AS loomakasvatuse juht Elve ?ukovits. OÜ Vaino omanikuna on Tammel talukarjale lisaks veel üle saja lehma.

?Talu ja osaühingu omanikuks olemine ühekorraga teeb majandamise paindlikumaks,? ütles Tamm. ?Taluomanikuna on lihtsam maade erastamine, samas tuleb talunikul sotsiaal- ja haigekassamaksu maksta kogutulult. See on otsekui karistuseks hea töö eest.?

Tamme talu ja märtsis 2000 asutatud osaühingu käibed kasvavad iga aastaga. Kui aastal 1998 oli talu käive miljon krooni ja eelmisel aastal ettevõtete kogukäive 2,3 miljonit, siis sellel aastal ootab Tamm juba viiemiljonilist käivet.

?Igalt kilolt võiksin krooni endale võtta,? tunnistab Tamm, vihjates ühtlasi sellele, et tema selline avaldus tekitab paljudes piimakarjakasvatajates pahameelt. ?Mina loodan järgmisel aastal oma lehmadelt 10 000 kilo piima aastas, samal ajal saavad Eesti piimatootjad tänavu keskmiselt poole vähem ehk 5000 kilo,? rääkis ta. Tamme rekordlehm Doote annab peaaegu 12 000 kilo piima.

Siiski ei võta abikaasa ja kolme lapsega korteris elav Tamm krooni kilolt endale, vaid investeerib tootmisse. ?Tahan proovida, kus on võimete piir,? sõnas ta.

Ühe sammu võimete piirile lähemale kavatseb ta teha juba selle nädala alguses, kui tallu saabub 300 000 krooni maksev söödamikser. ?Loodan sellest märgatavat toodangulisa, ka hoiab õigesti segatud toit loomade tervist,? kommenteeris Tamm.

Andres Tamme ja tema Nõo vallavanemast abikaasa Esta arvates on edu saladus ettevõtlikkus. ?Maal on palju inimesi, kes küll hoolitsevad hästi lehmade eest, kuid kelles on vähe ettevõtjavaimu,? selgitas Esta Tamm.

Ettevõtlikkust tõestab Andres Tamm kasvõi sellega, et on paigas, mis pole kuulunud tema vanematele või vanavanematele, suutnud omandisse saada 254 hektarit maad. Ka pole Tamme jaoks olnud probleem saada pangalaene. ?Raskusi on olnud vaid tagatistega, aga selles osas on aidanud endine Põllumajanduse ja Maaelu Krediteerimise Fond,? ütles ta.

Tamm tunnistab õigeks meheks põllumajandusminister Ivari Padari, jääb valdavalt rahule riigi seadustega ning ka oma tegevusalaga.

?Kui kehvasti läheks, tegeleks millegi muuga,? ütles ta. ?Inimesel on valida, kas kurta hommikul ärgates elu raskust või tõusta otsusega, et lähen ja teen midagi ära.?

Ka minister Padarilt autasu saamise päeva hommikul tõusis Andres Tamm ärategemise sooviga. ?Seemendasin enne tulema hakkamist lehma,? tunnistas loomaarsti haridusega ettevõtja.

Tulevaste vasikate isad elavad USAs, kus karjaaretus Eestist tuntavalt ees. Hea päritoluga ja nooruses õiget toitu saanud lehmad kasvavad Andres Tamme käe all nii suureks, et nõukogudeaegsed lehmakohad laudas hakkavad kitsaks, eriti aga lühikeseks jääma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing