Ehitusturu kasv jätkub ka tänavu

Peep Sooman 26. veebruar 2001, 00:00

Statistikaameti andmetel kasvas ehitustegevus võrreldes 1999. aastaga eelmisel aastal 14 protsenti, ehitustööd kallinesid 2,5 protsendi võrra.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Ilmar Link ütles, et turu tõus jäi oodatud piiridesse. ?1999. aasta oli halb aasta,? põhjendas ta järsku tõusu. ?Järgmist nii kiiret kasvu ei tule, tänavuseks prognoosin 5?7protsendilist tõusu,? lausus Link. ?Hinnatõus jääbki läbi aastate 2?3protsendiliseks,? ennustas ta. Linki sõnul on tänavustel ehitustöödel põhirõhk suunatud Tallinnast väljapoole.

Mullu ehitusfirmadest kõigi aegade suurima, 1,4 miljardi kroonise käibega hiilanud Merko Ehituse peadirektor Tõnu Toomik prognoosis tänavuseks 5?6protsendilist ehitustööde mahu kasvu. ?Näen tõusu tootmishoonete poole pealt ning insenerehituses, nagu teed, sillad jms,? sõnas Toomik. ?Korterelamute arendamises tõusu veel tänavu ei tule. Kui sarnane areng jätkub, siis paari aasta pärast,? ütles ta.

?Hinnad ei tõuse nii palju kui turg, hinnatõus on objektiivne, kütuse, transpordikulude ja ehitusmaterjalide kallinemisest tingitud,? ütles Toomik. ?Ise me loodame Lätis ja Leedus kasvada rohkem kui turg. Oleme börsiettevõte ja ei saa rohkem seda kommenteerida,? ütles Toomik Merko tänavuste plaanide kohta.

Teedeehitusega tegeleva ASi Talter tegevdirektor Tarmo Trei ütles, et tänavu näib tulevat hea tee-ehitusaasta. ?Võrreldes eelneva aastaga peaks mahud kasvama,? ütles mulluse ligi 187 miljoni kroonise käibega firma juht. ?Teedeehitusse peaks tulema suur hulk laenuraha,? põhjendas ta.

?Selge on, et planeerime käibe kasvu, hetkel tundub, et turul on planeerimiseks stabiilsus,? ütles Trei. Samas ei soovinud ta tänavust käibeprognoosi avaldada, kuid möönis, et 2001. aastal võib firma käive ületada 200 miljoni krooni piiri. Mullune firma kasum oli üle 6 miljoni krooni.

Tänavused mõningad suuremad ehitusobjektid on üle 400 miljoni krooni maksev Tartu vangla ning Muugale rajatav metalli galvaniseerimise tehas, mille hind koos seadmetega ületab miljardi krooni piiri. Lisaks rajatakse Tartusse enam kui 300 miljoni krooni eest neli uut kaubanduskeskust. Tänavu on riigil plaanis renoveerida Tallinna?Narva ning Tallinna?Ikla maanteed. Lisaks ehitatakse Tallinnas Lillekülas kuni 100 miljonit krooni maksvat jalgpallistaadionikompleksi.

Esialgsetel andmetel ehitasid ehitusettevõtted 2000. aastal Eestis omal jõul (alltöövõttu kasutamata) 9,2 miljardi krooni eest, mis on püsivhindades 14% rohkem kui 1999. aastal ja 2% rohkem kui 1998. aastal, teatab statistikaamet. Ehitus kallines 1999. aastaga võrreldes 2,5% ja 1998. aastaga võrreldes 4,5%. Koos alltöövõtuga tegid ehitusettevõtted 2000. aastal ehitustöid 14,4 miljardi krooni eest, mis on jooksevhindades 21% rohkem kui 1999. aastal ja 3% rohkem kui 1998. aastal.

Eestis ehitati 13,8 miljardi krooni eest ja välisriikides 624 miljoni krooni eest. Remonditöid oli kõikidest ehitustöödest 49%.

Ühispank lubab kinnisvarakrahhi

Mõis katsetab uut toetussüsteemi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing