Handelsbanken pole Eesti turust veel loobunud

ÄP 27. veebruar 2001, 00:00

Jälgime tähelepanelikult, tekib ju liitumisel suuruselt teine pank Skandinaaviamaades Nordea järel. Viimase nelja aasta jooksul on SHBd üritatud laulatada mitme pangaga ning sealhulgas ka SEBiga. Möödunud aastal ütles Swedbank välja, et SHB ja Swedbanki liitumine oleks positiivne. Ei üht ega teist pole toimunud.

Võiks öelda, et SHB-l on olnud huvi Eesti pangandusturu vastu juba 80ndate lõpust, 90ndate algusest peale ning see pole praegugi raugenud. Kuid seda, mida SHB teeb või ei tee selles konkreetses situatsioonis, ei saa ma kommenteerida. SEB-Swedbank on tõepoolest sunnitud müüma kas Ühispanga või oma osaluse Hansapangas.

Olukord on pisut keerulisem ? mängus on nii Eesti, Läti kui ka Leedu kaart ning igas riigis on asjad isemoodi. Võib-olla Läti ja Leedu võimud nõustuvad nende kahe ühinemisega. Kui näiteks liituvad Hansabankas ja Vilniaus Bankas, oleks ühinenud panga turuosa 43%. Lätis oleks ühinenud panga käes veidi üle kolmandiku pangaturust, kuid Eestis oleks selle osa juba üle 80%. Eesti Panga otsus on täiesti mõistetav. Samas on ka Lätis ja Leedus mõningaid probleeme ja need puudutavad liisingufirmasid ? SEB-Swedbanki omandusse jäävatele liisingufirmadele kuuluks ligikaudu 80% liisinguturust. Seetõttu tuleb SEB-Swedbankil midagi müüa nii Eestis, Lätis kui Leedus.

Ma ei saa seda kommenteerida. Mis puudutab Ühispanka, siis SEBi omanduses on tõepoolest valdav osa aktsiatest, 97,4%. Kui aga räägite Hansapangast, siis Swedbankile kuulub sellest 57%. Võimalik ostja peab arvestama ka teiste omanikega, kellele kuuluvad ülejäänud aktsiad. See pole aga nii lihtne.

Peale selle puudub Eestis nagu Lätis ja Leeduski selline seadus, mis lubab ühel omanikul, kelle käes on 90% aktsiaid, sundida ülejäänud aktsiaomanikke müüma oma osalust talle. Seetõttu on tekkinud situatsioon mõneti naljakas ? SEBi käes ei ole kogu aktsiapakki üheski talle kuuluvas Balti pangas. Võib-olla seda seadust muudetakse.

Ma näiteks ei ole aga 100protsendiliselt veendunud, et SEB-Swedbank just Ühispanga müüki paneb.

Hansapank on palju tugevam ja rentaablim, peale selle on ta üllatavalt autonoomne pank ? ta tegutseb suhteliselt iseseisvalt, ei ole ka Swedbank oma inimesi Hansapangas juhtivatele kohtadele nimetanud. Samas SEBil on kõigis kolmes Balti pangas vähemalt üks oma inimene ning juba kaks aastat käib intensiivne Ühispanga integreerimine SEBi Grupiga. SEBil on võib-olla raskem loobuda Ühispangast.

Ühispank on samas harjunud välismaise juhtimisega ning temal oleks kergem uut omanikku omaks võtta.

Üks on aga selge ? SEB-Swedbank peab loobuma kas Hansapangast või Ühispangast Eestis ning ühest või teisest liisinguorganisatsioonist nii Lätis kui Leedus.

Hindaksin Hansapanga tähendust Eestile samaväärseks Nokia tähendusega Soomele. See on nagu Eesti riigi majanduslipp.

Ent nii Hansapanga kui ka Ühispanga ostja peab vaieldamatult olema tugev pank. See võib olla mõni Skandinaavia pank, kuid ma ei välistaks ka näiteks Hollandi ega ka mõnd USA panka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing