SEB ja Sampo võivad ühineda

Sirje Rank 27. veebruar 2001, 00:00

Võimaliku ühinemise kasuks kõnelevad sarnased strateegilised eesmärgid ning juba varem väljendatud vastastikune huvi.

Jaanuari lõpus kõneles Sampo-Leonia kontserni juht Björn Wahlroos intervjuus Soome majanduslehele Taloussanomat SEBist kui Sampo võimalikust partnerist.

?Tõepoolest, SEB huvitab meid. Meil on väga kokkulangevad strateegiad,? ütles Wahlroos, lisades, et ka SEB on koostöö vastu huvi tundnud.

Jaanuaris võinuks SEB ja Sampo ühinemine olla võrdsete liit, nüüd on ?jõudude vahekord? muutunud ning SEBi ja Swedbanki liitmisel tekkiva Põhjala suuruselt teise panganduskontserni kõrval jääb Sampo ?väikseks tegijaks?. See ei välista pääsu ?suurliigasse?, kirjutab Helsingin Sanomat, kuid mitte enam ostja, vaid ostetava rollis. Börsiväärtuselt jääb Sampo Põhjala suurimatest kaugele maha.

?Nüüd on SEBil nii palju raha, et võib osta kogu Sampo ja kindlustada selle rootslaste omandusse. Pean ühinemist üsna tõenäoliseks kahe järgmise aasta jooksul,? ütles üks analüütik ajalehele Taloussanomat. Tehingu tulemusel saaks SEB Soomes, kus ta on praegu esindatud firmaga Enskilda Securities, ühtlasi tegutseva kontorivõrgu.

Teised analüütikud seevastu leiavad, et niisama hästi võib Sampo jätkata iseseisvalt või osta väiksemaid tegijaid kas Rootsist või Norrast. Sampole võiksid huvi pakkuda Rootsis Hagström & Qviberg, Nordiska Holding ja investeerimispank Carnegie. Norras oleks reaalne koostöö Storebrandiga.

Ühinemise muudab tõenäoliseks seegi, et peale Nordea, millele kuulub Merita, pole ühelgi teisel Skandinaavia suuremal pangandusgrupil Soomes tugevat jalgealust. Ühistupanku nende omandivormi tõttu niisama lihtsalt ei osteta ega müüda ning hoiupank Aktsia on juba mingil määral Rootsi uue suurpangaga seotud (24,4% kuulub Swedbankile). Järele jääb Sampo.

SEBi juht Lars Thunell kinnitas läinud nädalal, et uus liitpank on huvitatud ka Skandinaavias laienemisest, ehkki Soome ei ole seni olnud prioriteetide esireas.

?Näis, kas uue panga Soome strateegia muutub,? ütles Mandatum Pankkiiriliike tegevjuht Jaakko Niemelä Kauppalehtile.

Swedbanki juhatuse esimehe Göran Collerti sõnul hakkavad sobivad kandidaadid Põhjalas ?otsa saama?. Võimalikud alternatiivid on Danske Bank, Den Norske Bank, Handelsbanken ja Sampo.

?Ei välista ühtki alternatiivi, kuid kõigepealt tuleb kodupesa korda teha,? ütles Sampo asedirektor Pentti Hakkarainen, pidades silmas organisatsiooni korrastamist pärast Sampo-Leonia ja investeerimispanga Mandatum ühinemist. Analüütikud ootavad Sampolt järgmist sammu kõige varem tuleval sügisel. Ka SEBi ja Swedbanki ühendamine võtab paar aastat aega ja lükkab võimalikku ühinemist Sampoga edasi.

Analüütikute sõnul sobivad SEB ja Sampo hästi, sest kattuvusi on vähe ja SEB on just selline, milliseks Sampo loodab saada. Nagu SEB, tahab ka Sampo keskenduda pikaajalisele säästmisele, varahaldusele, fondidele ja elukindlustusele. Uue strateegia järgi loobub Sampo kahjukindlustusest ning peatab laienemise Baltimaades ja Poolas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing