HEX võib päästa Tallinna börsi varjusurmast

Inge Rumessen 28. veebruar 2001, 00:00

?HEXi suurosalus Tallinna väärtpaberibörsil on investorite jaoks igati positiivne uudis,? nentis Hansapanga investeerimisteenuste osakonna kauplemisjuhataja Mattias Mustonen. ?HEXi variant on igatahes parem kui Norex,? lisas ta.

Senimaani pidas TVB läbirääkimisi Põhjamaade kauplemissüsteemiga liitumise üle. Tallinna börsi nõukogu liikme Priit Põldoja sõnul aga ei tulnud sellest midagi välja, sest Norex ei läinud kaugemale üldsõnalistest teadetest. Mustoneni sõnul on Eesti investoritel huvi kõigist välismaiste aktsiatest enim just Soome vastu ning ta oletas, et kauplemine muutub nüüd lihtsamaks ja ehk ka teenustasud madalamaks. ?Välisinvestorite silmis muutuvad meie ettevõtted usaldusväärsemaks, sest Tallinna börsi mainet ei saa ikka võrrelda HEXiga,? rääkis Mustonen. ?Osalusotsus on tehtud, mõeldes kohaliku investori peale, sest meie ettevõtted pole olnud eriti agarad noteerimaks end välisbörsidel.?

ASi Microlink investorsuhete juhi Peter Priisalmi sõnul on ettevõte küll kaalunud aktsiate noteerimist Tallina börsil, kuid mingit otsust pole ses osas langetatud. ?HEXi suurosalus muudab Tallina börsi meie jaoks kindlasti atraktiivsemaks,? ennustas Priisalm. ?Mul on küll raske eeldada, et TVB omandisuhe tõstaks välisinvestorite usaldust kohalike ettevõtete vastu, kui aga kaasneb rangem kontroll järelevalve osas, ma pean eelkõige silmas insaiderlust, siis pikemas perspektiivis võiks meie ettevõtete usaldusväärsus tõusta küll.? Tema hinnangul on Eestil just järelevalve osas Soomelt palju õppida. ?Usaldusväärsus ei tõuse küll päevapealt, aga psühholoogilise efekti võib ta pikema aja peale anda küll.?

Ka ASi Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik suhtus Tallinna väärtpaberibörsi ülevõtmisesse HEXi poolt positiivselt.

?Väiksel riigil tuleb vahetevahel üle vaadata, kas on vaja midagi restruktureerida või muuta,? sõnas Männik. ?Tänu HEXiga ühinemisele suurenevad kauplemismahud ja sellest on kasu nii Eesti Telekomile kui ka riigile.?

?Kui Tallinna börs ei ühineks, siis varem või hiljem tekiks meie ette küsimus, kas börsilt väljuda,? kommenteeris Saku Õlletehase juhatuse esimees Cardo Remmel. ?Selge see, et Tallinna börs ei saa sellises mahus enam edasi eksisteerida ning kasvu on hädasti vaja. Kui me oleme kunagi teinud sellise otsuse, et börsile minna, siis kahtlemata on lihtsam seal ka edasi olla kui hakata välja astuma.?

Tallinna börsil noteeritud ettevõtete usaldusväärsuses Remmel probleemi aga ei näinud. ?Olulisem on vast see, et kas tänasest otsusest tulenevalt liitub börsiga ka uusi ettevõtteid,? tähendas ta. ?Aga eks aeg näitab, milliseks olukord kujuneb.?

Tallinna Kaubamaja finantsdirektor Urmo Valner leidis, et börsi omandisuhe siiski ilmselt parandab meie ettevõtete usaldusväärsust välisinvestorite silmis. ?Näiteks kui investorid usuvad oma kodubörsi reglementidesse rohkem kui teise riigi omadesse,? nentis ta. Valneri sõnul osalusotsus Tallinna Kaubamaja kui börsiettevõtte edasisi tegevusplaane ei mõjuta.

Ösel Foods ootab kauplemise kasvu

Kuigi AS Ösel Foods on andnud varem mõista oma soovist saada börsiettevõtteks, ei muuda osalusotsus finantsdirektor Aare Kilbi sõnul ettevõtte jaoks esialgu midagi. ?Oleme huvitatud, et midagi positiivset juhtuks, praegu on ju nii, et börsi päevane käive on vaid 15 miljonit ja kauplemisaktiivsus madal.? Tema sõnul ei mõju otsus ka Eesti ettevõtete usaldusväärsusele. ?Ma ei tea küll, et mõni välisinvestor oleks tulemata jäänud pelgalt seepärast, et Tallinna börs pole piisavalt usaldusväärne.?

Eesti suurima laevafirma Hansatee Grupi peadirektor Kalev Järvelill ütles, et laevafirmat Tallinna ja Helsingi börsi ühistegevus ei huvita.

?Las teevad, mis tahavad,? lausus ta. Järvelille sõnul oleks Hansatee ammu läinud Helsingi börsile, kui oleks seda vajalikuks pidanud.

Küsimusele, kas Tallinna börs firmat ei huvitanud, vastas Järvelill: ?Loomulikult mitte.?

Samas on teada, et Hansatee on avaldanud soovi saada börsiettevõtteks, kuid Tallinna börs pole seda väidetavalt bürokraatlikel põhjustel aktsepteerinud.

Varem on Hansatee Grupi juhatuse esimees Enn Pant öelnud, et Tallinna börs on laevafirma jaoks liiga väike ja kui üldse, siis tasub viia aktsiad juba Helsingi börsile.

Hansatee Grupi nõukogu esimees Toivo Ninnas pidas uudist Tallinna ja Helsingi börsi ühistegevusest igati positiivseks. Ta leidis, et see avardab võimalusi Eesti firmade jaoks.

Ka AS Silmet Grupp teatas juba aasta tagasi plaanist viia ettevõte börsile.

?Ma olen endiselt seisukohal, et Tallina börsi ei eksisteeri, kui tegemist on ainult käputäie vabalt kaubeldavate aktsiaga. See ei ole normaalne, kui parlamendi või valitsuse otsused mõjutavad aktsia kurssi rohkem kui ettevõtte tegevus,? ütles Silmeti juht Tiit Vähi, pidades silmas Eesti Telekomi aktsiate noteerimist. ?Kui Eestis tekib uuesti börs, kuhu minna, siis kaalume tõsiselt aktsiate noteerimist.?

juhtkiri: Investeerimiseks avaneb huvitavaid võimalusi

küsitlus: Mida toob kaasa Tallinna ja Helsingi börsi koostöö?

HEX elavdab Eesti börsi

Ühinemisel laienevad Tallinna börsile Soome rangemad nõuded

Intervjuu Tallinna börsi käivitaja Ivar Lukiga

Tallinna börsi kuldaeg oli üsna alguses

HEXi käibes domineerib Nokia

Rain Lõhmus: Tallinna börs võtab kasutusele Helsingi kauplemissüsteemi

HEXi nimekiri kohe eestlastele ei avane

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing