HEXi käibes domineerib Nokia

Tõnis Arnover 28. veebruar 2001, 00:00

Ühises pressiteates lubavad HEX ja TVB alustada strateegilist koostööd. ?Koostöö lähtub HEXi kasvustrateegiast, mille eesmärk on laiendada HEXi kontserni tegevust tulevastele kasvuturgudele, sealhulgas Balti turule,? ütles HEXi tegevdirektor Jukka Ruuska. Ühtlasi tähendab see TVB koostööläbirääkimiste katkemist Norexi liiduga, kinnitas TVB tegevdirektor Gert Tiivas pressiteates.

Helsingi börsi omanik HEXi kontsern on tihedates suhetes ühe maailma juhtiva börsiga, üle-euroopalise elektroonilise börsiga Eurex, mille 1996. aastal asutasid Saksa Deutsche Börs AG ja ?veitsi Swiss Exchange. 1999. a aprillis sõlmisid HEX ja maailma juhtivaks derivaattehingute börsiks tõusnud Eurex strateegilise koostöö derivaattehingute turul.

Eurexil oli 1999. aastal 419 liiget ja seal tehti 379 miljonit tehingut. Tallinna börsil on 10 liiget ja aastas tehakse ligi 100 000 tehingut.

HEX on üks maailma rahvusvahelisemaid börse. 70% Helsingi börsil noteeritud firmade aktsiate väärtusest kuulub välismaalastele. 1993. aastast peale, kui Soome avati välisinvesteeringutele, on välismaalased kaheksa aastaga teinud Soome netoinvesteeringuid 2556,4 miljardit krooni, mis on kasvatanud nende aktsiate väärtuse 3265,6 miljardile kroonile. 90% sellest summast moodustas Nokia. Tänu Nokia aktsiatele ja optsioonidele on Soomes tekkinud üle 10 000 börsimiljonäri. Ka Eesti investorite seas on Nokia aktsia olnud eelistatuim välismaine aktsia.

Eelmisel aastal kasvas Helsingi börsi käive 118% ja oli 3552,5 miljardit krooni, 1999. aasta 1627,6 miljardiga võrreldes. Börsil noteeritud aktsiate koguväärtus oli aasta lõpus 4937,6 miljardit krooni. Aasta keskmine päevakäive oli 14,1 miljardit krooni.

Helsingi börsi HEX-üldindeks lõpetas eelmise aasta

13 033,7 punkti tasemel, mis tähendas, et eelmise aastavahetusega võrreldes oli indeks langenud 10,6% madalamale tasemele.

Aastavahetusel oli Helsingi börsil noteeritud 158 firmat, neist 108 põhinimekirjas. Soome börsifirmadel oli eelmisel aastal 847 000 aktsionäri. Dividende maksti kokku 87 593 miljonit krooni.

Helsingi börsil on mitu nimekirja. Põhikirjas on tippfirmad (blue chips), mis on tegutsenud mitu aastat ja mille turuväärtus on vähemalt 520 miljonit krooni.

Selle nimekirja tipus on näiteks Nokia, Sonera, Stora-Enso ja UPM-Kymmene.

Helsingi börsi selgelt domineerivaks firmaks on telekommunikatsioonifirma Nokia, mis moodustab 70% börsi väärtusest. Ehkki selle aktsia on sel aastal maailmas telekommunikatsiooniaktsiate üldise langustrendiga kaasa läinud, ületab tema börsiväärtus järgmisel kohal oleva metsatööstusfirma Stora Enso börsiväärtust üle 10 korra. Eelmise nädala lõpul oli nende börsiväärtus vastavalt 1738,7 miljardit ja 160,7 miljardit krooni. Edasi tulid telefonioperaatorfirma Sonera 130,9 miljardi ja metsatööstusfirma UPM-Kymmene 130,8 miljardi krooniga.

I-nimekirjas (Investors List) on keskmised stabiilse positsiooniga firmad, mille turuväärtus on vähemalt 52 miljonit krooni. NM-nimekirjas (New Market) on kiiresti kasvavad innovatiivsed firmad, mille turuväärtus on vähemalt 26 miljonit krooni. Ja firmad, mis ei täida veel eelmainitud nimekirjadesse pääsemise tingimusi, peavad kuni aasta olema Eelnimekirjas (Pre List).

Alates 11. aprillis on Helsingi börs otsustanud üle minna õhtusele kauplemisele. See tähendab, et päev algab kell üheksa ja lõpeb, nagu seni, kell 18 järelkauplemisega, mil kinnitatakse ametlikud sulgemishinnad.

Kolm minutit hiljem ehk kell 18.03 algab õhtune kauplemine, mis kestab kella 21ni.

juhtkiri: Investeerimiseks avaneb huvitavaid võimalusi

küsitlus: Mida toob kaasa Tallinna ja Helsingi börsi koostöö?

HEX elavdab Eesti börsi

Ühinemisel laienevad Tallinna börsile Soome rangemad nõuded

HEX võib päästa Tallinna börsi varjusurmast

Intervjuu Tallinna börsi käivitaja Ivar Lukiga

Tallinna börsi kuldaeg oli üsna alguses

Rain Lõhmus: Tallinna börs võtab kasutusele Helsingi kauplemissüsteemi

HEXi nimekiri kohe eestlastele ei avane

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing