Paneelelamu remondiraamat põhineb autori vahetul kogemusel

Heli Lehtsaar 28. veebruar 2001, 00:00

Tiit Masso sõnastab eessõnas raamatu mõtte: ?Käesoleva raamatu eesmärgiks ei ole õpetada korteriomanikele, kuidas paneelelamuid remontida või korrastada. Pigem on eesmärgiks osutada paneelmajade defektidele, mis nõuavad majavaldaja sekkumist ? hooldus- või remonditööde kavandamist, kalkuleerimist ja tööde tellimist. Samuti anda juhiseid maja jälgimiseks, et defektide tekkimisel õigeaegselt reageerida, vältimaks maja kvaliteeti ohustavat lagunemist.?

Siiski annab Masso lisaks juhistele puuduste avastamiseks täpsemat teavet ka erinevate remontimisvõimaluste ja selleks kasutatavate materjalide kohta.

Tekst on ladusas eesti keeles ning kergesti mõistetav ka teemaga mitte kursis olevale inimesele. Ette heita võiks silmapaistmatut ja halli kaanekujundust, mis raamatutest kirjul poeletil müügiedule kindlasti kaasa ei aita.

A4 formaadis 38-leheküljelises raamatus on 13 peatükki. Neist kaks esimest ? paneelelamud ja ehitusmaterjalide kestvus ? annavad lugejale hea ülevaate erinevate materjalide omadustest. Välja tulevad ka põhjused, miks on paneelelamute kvaliteet kehvapoolne. Näiteks on nõukogude ajal ehitatud paneelmajadele omane vähene seinte soojapidavus. Autor mainib, et soojakaod paneelmajade seinte kaudu on ligi kolm korda suuremad ja katuste kaudu isegi viis korda suuremad kui tänapäevaste ehitusnormide järgi lubatavaks peetakse.

Ülejäänud peatükid katavad esilekerkivaid probleeme alates keldrist kuni katuseni, hõlmates loomulikult ka aknad-uksed, rõdud, välisseinad, vahelaed, trepikojad, soojakulu vähendamise. Seega jagub nõuandeid nii ühistule, kes kavatseb majas teha kapitaalremonti, kui ka korteriomanikule, kel vaja põhiteadmisi näiteks selle kohta, kuidas parandada helipidavust.

Viimane peatükk annab juhiseid hoone remondi korraldamiseks ? kuidas teha maja ülevaatust ja dokumenteerida puudusi, kuidas arvestada remonttööde maksumust ja korraldada ehituspakkumist.

Mare Annus ASist ET?INFOkeskus mainis, et selliste raamatute vastu on huvi olemas, kuid sageli seab takistusi suhteliselt kõrge hind. ?Inimesed tulevad Ehituskeskusesse ja teevad väljakirjutusi,? nentis Annus.

Tiit Masso uut raamatut peab ta sobivaks lugemisvaraks just elamu- ja korteriühistute juhtidele.

 • Sihtgrupp: eelkõige elamu ? ja korteriühistute juhid
 • Sisu: juhendmaterjal paneelmaja remonttööde korraldamiseks
 • Hind: umbes 90?100 krooni

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:12
  Otsi:

  Ava täpsem otsing