Salvador Dali on Soomes

Vilve Torn 02. märts 2001, 00:00

Hispaania kuulsaima kunstniku Salvador Dali näitust Helsingi Didrichseni Kunstimuuseumis saab pidada aasta suursündmuseks.

Hispaania kuulsamaid kunstnikke Salvador Felipe Jacinto Dali (1904?1989) sündis 11. mail 1904 ühes Kataloonia provintsi väikelinnas. Eesnime Salvador sai ta oma noorelt surnud vennalt. Ta oli raske iseloomuga laps, kes ei tahtnud käituda nii nagu tema vanemad temalt ootasid.

Peale kunsti algtõdede omandamist astus Dali Madriidi kunstiakadeemiasse ja tutvus seal avangardistliku re?issööri Luis Bunueli ja näitekirjanik Federico Garcia Lorcaga. Üliandekas Dali arenes kiiresti, kuid ei lõpetanud kunstiakadeemiat, väites, et sellist formaalset haridust ta ei vaja. Tema rahutu kunstnikuhing otsis rakendust väljaspool koolimüüre ja ta lahkus koolist, et hakata õppima elust enesest. Dali vanematele see muidugi ei meeldinud ning nad jätsid poja pärandist ilma.

Tohutu mõju Dali loomingule oli tema naisel. Gala oli vene emigrant, kelle kutsumuseks oli olla tasakaalustavaks mõjuks Dali elus. Liialdamata võib öelda, et Gala ennastsalgav hoolitsus ebastabiilse närvikavaga Dali eest päästis viimase meeltesegadusest, aidates Dalil 1930ndatel aastatel lüüa läbi Pariisi kunstiturul ning Euroopa ja USA galeriides.

Sürrealismi mõju alla segunesid Dali töödes realism ja fantaasia, andes tulemuseks ainulaadse kunstikeele. Võib öelda, et Dali lõi oma kunstiliikumise, mille esindaja oli tema üksi. Oma töid iseloomustas Dali kui käsitsimaalitud unistuste fotograafiat, mida läbisid sellised elemendid nagu inimkujud, poolavatud sahtlid ja laialivalguvad kellad.

Dali on ainuke kunstnik maailmas, kellel on kaks autorimuuseumi, Salvador Dali Museum Floridas ja Theatre Museo Dali Hispaanias.

10. juunini Didrichseni Kunstimuuseumis
K, L, P kl 11?17
Helsingi, Kuusilahdenkuja 1
www.didrichsenmuseum.fi
pilet 55?105 kr
info tel (358) 0948 9055
transport: buss nr 194 ja 195 väljuvad Helsingi bussijaamas platvormilt 50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing