Euroopa Liidu asemel kiire majanduslik areng!

06. märts 2001, 00:00

Üldise eurooptimismi laines mõjus kosutavana ?veitsis läbiviidud referendum, kus rahvas ei lubanud valitsusel liitumiskõnelusi üldse alustadagi. Eilne The New York Times tsiteeris ?veitsi valitsuse seisukohta rahvahääletuse osas, nimetades seda ?valeks küsimuseks valel ajal.? Kas pole sümptomaatiline, et niisugune seisukoht Euroopa Liidu suhtes tuleb Euroopa südamest, riigist, mille ajakirjandust meie lugupeetav president tsiteerida armastab?

Välisministeeriumi asekantsler Harri Tiido on korduvalt meie ajalehte nimetanud euroskeptitsismi kantsiks. Toimetus võtab kõrge riigiametniku väidet kui komplimenti ja püüab tänases juhtkirjas olla selle hinnangu vääriline.

Äripäev on vastu Eesti kiirele ühinemisele Euroopa Liiduga, kuna see ei vasta riigi ja kodanike huvidele. Toimetus on ümber kujundanud oma 1999. aasta sügisel formuleeritud seisukoha, kus me toetasime ühinemist.

Äripäev peab õigeks, et ka parlament ja valitsus revideeriksid oma seisukohta. Aeg on loobuda kiirest tingimusteta liitumistaotlusest ja jätkata läbirääkimisi juba uuelt ratsionaalselt platvormilt. Ülepeakaela euroliitu astumise asemel tuleb lähtekohaks võtta tingimused, mis tagaksid meile kiire majandusliku edu.

Euroopa Liitu astumine lähiaastatel pidurdab majanduse arengut, sest Brüsseli poolt pealesunnitud ettevõtlust reguleeriv hiigelnormistik kaalub kuhjaga üles kõik võimalikud kasud, mida turu avanemine Euroopasse kaasa võib tuua.

Tegelikult ei oska ka Eesti euroentusiastid tuua konkreetseid kaalukaid majanduslikke argumente, mis kasu euroliit meile anda võiks. Meil pole põhjust oma viimase kümne aasta arengut häbeneda . Ka kõige konservatiivsemad majandusanalüütikud prognoosivad tänavugi kasvu jätkumist. Meil on haritud tööjõud, hästi toimiv rahasüsteem. Oleme välisinvesteeringutele jätkuvalt atraktiivsed . Järsult on kasvamas toodete eksport. Enamikes majandussektorites mahud kasvavad. Meie inimeste haridus ja kultuur on juba täna euroopalik ning Euroopa Liitu kuulumine ei anna siin iseenesest enam midagi juurde.

Europtimistide kandev argument on Euroopa Liidu pakutav julgeolekugarantii. Lausa käibefraasiks on kujunenud väide, et kui mitte Brüssel, siis oleme varem või hiljem uuesti Moskvas. Kuid õigus on Igor Gräzinil, kes ütleb (ÄP 07. 02.), et julgeolekuargument on kadumas. Esiteks pole otsest seost ELi ja NATOsse astumise vahel. Teisalt on parimaks julgeolekugaraniiks tugev rahvusvaheliselt integreeritud majandus.

Äripäev loodab, et meie oponentidel jätkub külma närvi mitte nimetada Äripäeva KGB käsilaseks või autoreid rumalateks ajakirjanikeks, kes ei saa aru ilmselgetest asjadest. Meie arvamusküljed on jätkuvalt avatud nii Euroopa Liidu pooldajatele kui ka vastastele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing