Fiiberoptiline valgustus kujundab lakke sädeleva tähistaeva

Kateriin Leini 07. märts 2001, 00:00

Fiiberoptilise valgusti põhimõte on lihtne: see koosneb kesksest valgusallikast ? projektorist ?, mille küljes on valgustjuhtivad kaablid, nende otstest väljub valgus ruumi. Projektorisse sobib valgusallikaks tavaline halogeenlamp.

Kui lakke soovitakse kujutist, tuleb kaabli otsa paigaldada kristallpirnike. Vastavalt sellele, kuidas klaas on lihvitud, murdub valgus näiteks mitmeharuliseks tähekujutiseks laes. Ilma kristallotsikuta jäävad lakke eredad väikese läbimõõduga valgustäpid.

Koos valgusega tekib alati ka soojus. Et fiiberoptikal põhinev valgusti toimiks, monteeritakse projektorisse jahuti. Madalama hinnaklassiga projektorites tekitavad nad kuuldavat undamist. Ilmselt ei häiri see nii palju saunas, kuid magamistuppa efektvalgustust valides tuleks jahuti müratasemega eelnevalt kindlasti tutvuda.

Vastavalt projektori võimalustele võib valguse värvi muuta kogu spektri ulatuses.

Orioni ehk eesti rahvakultuuris Koodi ja Rehana tuntud tähtkuju võib lakke imiteerida 35 dekoratiivkristallist, mille suurus ja lihvimisaste on erinevad. Koos käibemaksuga on Orioni paigaldamise hind umbes 15 000 krooni.

Kui tagasihoidlik eestlane tahaks aga oma toa lakke kümnetest tähtedest koosneva kujundi asemel Suurt või Väikest Vankrit, siis seda pole spetsialistide sõnul otstarbekas paigaldada. Põhiline, mis fiiberoptilise valgustuse juures maksab, on projektor, ja kümne tuhande krooni eest ainult seitset valgustäppi lakke installeerida oleks liiga kulukas.

Sisearhitekt Jorma Holm leiab, et fiiberoptikal põhinev valgustus on üsna kallis, samas loomulikult dekoratiivne. ?Omal kohal on ta kindlasti näiteks vitriinide valgustamisel. Selline valgustus on väga efektne, kuid igasse konverentsiruumi või vestibüüli ei pruugi ta sobida. Kuid niisketes ruumides ? saunas, basseinis ?, on ta tänu oma ohutusele täiesti omal kohal,? tutvustab Holm fiiberoptilise valgustuse kasutusvõimalusi.

Fiiberoptikal põhinev valgus ei sisalda UV-kiiri. Praktikas on see valgustundlike materjalide juures oluline. UV-kiirte puudumise tõttu ei vanuta see valgus näiteks paberit ning säästab värvipigmenti ? sobivaim maalide valgustamise puhul.

Laes asuva valgusjuhtme otsa monteeritakse vastav peegelpindadega tahukas, millega saab valgust ruumis suunata. Peegelpindadega võib valgust ka täiuslikult hajutada. Selle tulemusena on kogu ruum ühtlaselt valgustatud, kuhugi ei jää tihedamat valguse kontsentratsiooni, tekib nn varjudeta valgus.

Sõltumata ruumi laes asuvate valguspunktikeste arvust on fiiberoptilise valgustuse hooldamine lihtne. Valgusallika läbipõlemisel tuleb vahetada vaid lampi projektoris.

Fiiberoptilise valgustuse eelis on selle efektsus ning turvalisus. Eestis oleme selliseid valguslahendusi teinud vaid eramutesse. Ühena viimastest töödest paigaldasime üle kolmesaja valguspunktiga basseinivalguse. See andis fantastilise efekti, maksis umbes 70 000 krooni.

Väga oluline on pöörata tähelepanu valgustuse kõikidele detailidele. Materjalid peavad olema kvaliteetsed, ainult see tagab nauditava lõpptulemuse.

Üldvalgustus on fiiberoptiliste valgustite puhul ebaratsionaalne. Ideaalne on see valgustus muuseumidele.

Firmadele oleme sellist valguslahendust seni teinud ainult Venemaal. Samas võib seda julgelt soovitada ka Eesti asutustele. Eriti nüüd, kus vastavalt seadusele peavad suitsetamiseruumid olema igal pool eraldatud. Orioni tähtkuju puhkeruumi laes mõjuks pingelises töökeskkonnas kindlasti rahustavalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing