Väikeettevõtjad on ELi suhtes skeptilisemad

Aivar Hundimägi 07. märts 2001, 00:00

Enamik ettevõtte tippjuhte toetab Eesti liitumist Euroopa Liiduga. Liitumise vastaseid on rohkem väike- ja keskmiste ettevõtete juhtide seas, selgus edukamate firmade seas läbiviidud Äripäeva konjunktuuriuuringus ?Äripäeva baromeeter?. Detsembris viisime küsitluse läbi 500 suurema Eesti ettevõtte tippjuhi ning veebruaris Äripäeva Gaselli TOPi jõudnud väike- ja keskmiste ettevõtete juhtide hulgas.

Minule tuli liitumise toetajate suur osakaal üllatusena. Varemalt arvasin, et toetajaid on vähem ja et rohkem on neid, kellel puudub liitumise küsimuses selge seisukoht.

Ühinemise mõjude kohta on Eestis vähe infot. Minu hinnangul on vähe firmasid Eestis analüüsinud ELi mõju oma toodete ning kasutatava tooraine hinnale või tööjõuturule. Mulle tundub, et see investeeringute maht, mida Euroopa turule pääs eeldab on paljude väikefirmade jaoks ülejõu käiv. Juba praegu on ELis põllumajanduses ja toiduainetööstuses ületootmine, ka kalandussektoris on liidu laienemise korral tootmisvõimsusi liiast. Ületootmine toob kaasa erinevate normatiivid ja regulatsioonide abil turu jaotamise tootjate vahel.

Näiteks peab Eesti liitudes vahetama välja üle 50 protsendi oma kalalaevadest. Eesti toiduainetööstused peavad investeerima kokku 4 miljardit krooni. See toob kaasa väiksemate firmade turult kadumise.

Liitumisest võidavad eeskätt suurfirmad, kes suudavad investeerida. Need, kellel õnnestub enda kaup Euroopas maha müüa, on edukad, sest turu ostujõud on suur. Kodu- või idaturuga piirduvad väikefirmad aga kaotavad, sest neile peale sunnitavad investeeringud ei tasu ära. Väikefirmade jaoks kaob ka valikuvõimalus, sest Eestist saab ELi koduturg. Tegevuse jätkamiseks peab ta tahes-tahtmata investeerima, et kohandada tootmine vastavaks Euroliidu nõuetega.

Liitumise suur toetajate hulk ettevõtjate seas näitab, et minu hinnang võib olla ekslik. Tegelikult on ettevõtjad teinud põhjaliku analüüsi ja teavad, et liitumine mõjutab nende firma tegevust positiivselt. Suur toetajate hulk võib aga olla tingitud infopuudusest või teadmiste pealiskaudsusest. Eestis ei ole käivitunud diskussiooni ELi plussidest ja miinustest. Valdav osa arvamusliidritest toetab liitumist. Ükski suurem erakond ei julge veel ühinemist kritiseerida ja seega on teadmata ka negatiivsed mõjud.

Aktiivsemad diskussioonid ootavad Eestit alles ees. ?Äripäeva baromeeter? hakkab regulaarselt uurima ettevõtjate suhtumist Euroopa Liitu, et selgitada välja, kuidas liitumise ümber käiv diskussioon mõjutab Eesti ettevõtjate eelistust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing