Võimekate inimeste pink on liiga lühike

07. märts 2001, 00:00

Uueks presidendiks on pakutud oma iseloomult, võimetelt ja ambitsioonikuselt erinevaid poliitikuid ja loomeinimesi. Miks peaksime ära lõikama tiivad maailmakuulsalt dirigendilt Eri Klasilt või loomevõimeliselt tippteadlaselt ja suruma ta Prokrustese sängi täitma riigikogult või välisministeeriumilt tulevaid sageli üsna vaimuvaeseid suuniseid? Oma erialal suudavad nad Eesti tutvustamisel palju rohkem korda saata kui presidendi rollis.

Kuigi vabariigi presidendil on põhiseaduse kohaselt palju õigusi ja kohustusi, on tema tegevus- ja otsustamisvabadus piiratud. Lennart Meri karismaatilise ja suure näitlejaanniga inimesena suutis end ümbritsevast hallusest kõrgemale tõsta, kuid tema järglasele sellist võimalust enam ei anta. Vastavalt Peteri tähelepanekule on ülikompetentsus kõigile alati vastumeelsem kui täielik ebakompetentsus. Öeldust tulenevalt tahavad äriringkonnad presidendiks ettevõtlust energiliselt toetavat, kuid sellesse mittesüvenevat presidenti, sama on välisministeeriumi, siseministeeriumi, kaitseministeeriumi ja teistegi ametkondadega.

Tugev riigipea ekspordib riigi väärtusi rohkem kui kümned tööstusettevõtted. Eriti oluline on see väikeriigile, kus eksporditooteid on kasinalt. Seetõttu vajame Lennart Merile lähedast solisti, kes oma karismat oskab kasutada Eesti uuendusliku meelelaadi tutvustamiseks välismaal ja rikaste ning vaeste, paljulapseliste perede ja lastetute, noorte ja vanurite lepitamiseks kodumaal. Kõik, kes on mänginud malet, teavad kui oluline on võiduks vajalik vigurite paigutus malelaual.

Jalgpallis on mõni mees loodud kesktormajaks, teine väravavahiks. Vahetaksime võrdsete võistluses viimased kaks, oleks häving paratamatu. Nii on see ka tavaelus.

Iga kingsepp peaks jääma oma liistude juurde ja maksimaalse edukusega edasi viima valdkondi, kus nende poolt õpitu ja looduslikud eeldused annavad parima tulemuse.

Inimeste iseloomujooned on erinevad ja iseloom avaldub eriti drastiliselt kriitilises olukorras. Inimese iseloom kujuneb kasvatuse käigus, kuid on suuresti looduse poolt kaasa antud. Ja seetõttu sobivad mõned paremini loovaks tööks, teised praktiliseks tegevuseks.

Meie tipp-poliitikud jagunevad selgetesse gruppidesse. Ühtedele sobib enam seadusandlik, teistele täidesaatev tegevus. Tiit Vähi on suurepärane täidesaatev juht, kelle ülepulbitsev energia ei kärsikski aega seadusloomega seonduvale kulutama. See on õige tegevusliin, sest vaidlusteks kuluva aja jooksul käivitaks ta mitu muidu põhjaminevat ettevõtet.

Vootele Hansen on raskesti asendatav riigikogus, kus ta oma fenomenaalse mälu ja korrektsusega on vajalik seadusloomes. Oma malbuse tõttu on ta vähem sobiv juhtima, sest tema headuse ärakasutajaid-kiibitsejaid oleks küllaga. Kolmandad on sobivad tipptasemel juhtima, kus liialt palju tööd ei oleks. Näiteks Andres Tarand oleks hea president kui ta viitsiks. Tõenäoliselt annab ta erakonna juhtimise ja presidendiks pürgimise teatepulga välisminister Toomas Hendrik Ilvesele, et seejärel sõprade seas allesjäänud eluaastaid nautida.

Kui vääramatud jõud vahele ei astu, on Toomas Savi juba samahästi kui uus president, sest tänu Andrus Veerpalu heale sõidule on tal suusaföderatsiooni esimehena reiting kõrge ja ka maapiirkondades on tema toetus suur. Samal ajal kuulub ta oma spordimehe omaduste tõttu rohkem Tiit Vähi suguste tugevate natuuride hulka. Ta sobiks suurepäraselt igavese spiikri rolli ja Eestit esindama paljudes kõrgetes rahvusvahelistes spordiorganisatsioonides.

Sageli küsitakse, kes on Eesti poliitikutest kõige lähedasem Lennart Merile. Ilmselt on selleks Tunne Kelam, kes nagu Merigi on polüglott, on vanematelt pärinud suure musikaalsuse ja loodustunnetuse, oskab isalikult rääkida nii väikelapse kui pensionäriga, on suure lugemusega ja suudab oma vaimsusega võluda diplomaate.

Ma ei taha anda kellelegi eelistust. Küll aga pean vajalikuks jõudude parimat paigutust Eesti poliitikaareenil. Savi on hea spiiker, Ilves hea välisminister, Vähi hea ärimees. Eesti korvpallimeeskonna pink on lühike. Lühike on ka võimekate isikute pink kõigil elualadel.

Paneme mehed rakkesse kohtadel, kus nad Eesti jaoks töötavad kõige tulemusrikkamalt! Paneme ajud tööle. Polegi ju suurt vahet tublide meeste vahel, kes Lennart Meri tööd hakkab jätkama. Kuid hoopis tähtsam on, et kõik vigurid malelaual oleks parimatel positsioonidel. Sel juhul on riigi ja rahva heaolu kindlustatud!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing