Ebaselgus 3G asjas ohustab telekomisektorit

Tõnis Arnover 08. märts 2001, 00:00

Sel nädalal teatasid Soome, Rootsi ja Jaapan kolmandale mobiiltelefonipõlvkonnale (3G) ülemineku edasilükkamisest seadmete ja telefonide vähesuse tõttu, mis teeb suure võlakoorma all ägavad operaatorfirmad väga murelikuks.

Teleoperaatorfirmad on mässinud end kulukate 3G litsentside ostmisega väga suurtesse võlgadesse, mis on alandanud nende laenureitingut ja aktsiakurssi. Seetõttu on selge, et nad soovivad võimalikult kiiresti hakata pakkuma 3G teenuseid, mis aitaks kulusid tagasi teenida.

Rahvusvahelise arvelduspanga andmetel olid jaanuaris 3G-le üleminekuga seotud teleoperaatorfirmade laenud kasvanud aukartustäratava 4,4 triljoni kroonini.

Soomes, kes on mobiiltelefonide vallas maailmas esirinnas, teatas telehalduskeskus teisipäeval, et kolmanda põlve mobiiltelefonide kasutuselevõtt hilineb. Kuigi 3G-võrgud valmivad õigeaegselt ehk tuleva aasta algul, ei suutvat telefonivalmistajad selleks ajaks piisavalt telefone tarnida. Näiteks suurtarnija Nokia peadirektor Jorma Ollila ütles jaanuaris, et 3G-telefonide müük algab 2002. aasta kolmandas kvartalis ja nende massilise müügini jõutakse neljandas kvartalis.

Soome suurim teleoperaatorfirma Sonera on hankinud 3G UMTS-võrgu litsentsi Soomes, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias ja Norras. Kokku tuleb Soneral nende rajamisse viie aastaga investeerida 91 miljardit krooni.

Rootsis on 3G vallas kujunenud õige veider olukord. Esmalt jäi riigi põhiline teleoperaatorfirma Telia konkursil ilma 3G litsentsist, mille aitas talle lõpuks siiski tagada Netcomi tütarfirma Tele 2ga loodud ühisfirma. Sel nädalal andis aga Telia omakorda ninanipsu teisele Rootsi firmale Ericssonile, teatades, et eelistab anda UMTS-võrkude tellimuse väljaspool Rootsit ehk Soomes, Norras ja Taanis Nokiale ja Siemensile. See on suur hoop Ericssoni prestii?i pihta, väidab üks analüütik. Rootsis on Ericsson endiselt Telia põhipartner.

Telia juhtkonda kuuluv Jan Rudberg avaldas ajalehes Dagens Industri samuti arvamust, et 3G võrgu väljaehitamine jääb hiljaks, kuna sisuliselt nullist peale tuleb välja töötada uus ja väga mahukas teenuste- ja abonendisüsteem.

Jaapanis, kus turuliider NTT DoCoMo on lubanud maailma esimese UMTS-võrgu teenuste pakkumise käivitada juba mais, teatas teisipäeval suuruselt kolmas operaatorfirma Japan Telecom, et tema ei suuda 3G-d käivitada detsembris, nagu varem lubatud, vaid lükkab esimeste teenuste pakkumise 2002. aasta juulile ja täieliku paketi pakkumise oktoobrisse. Põhjuseks toob ta seadmete nappuse. 3G võrgu rajamise kolme aasta kuludeks hindab Japan Telecom 98,5 miljardit krooni.

Peale selle tuleb ka seadmete tootjatelt järjest uusi hoiatusi, et 3G seadmed ei valmi tähtajaks. USA firma Qualcomm, kellele kuulub rohkesti 3G-standardite patente, väitis Financial Timesis, et tehniliste probleemide tõttu saab 3G Euroopas kasutusele tulla tõenäoliselt alles 2004-2005.

Ka Prantsuse mobiiltelefonitootja Alcatel arvab, et tema uue põlvkonna mobiiltelefonid jõuavad turule aasta planeeritust hiljem, seega kas 2003. a lõpus või 2004. a algul. Hilinemises süüdistab Prantsuse firma aktsiakursside järsku langust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing