Põhjamaade moodsaim kino pakub ainult parimat

Vilve Torn 09. märts 2001, 00:00

Pääsen uude kinomajja päev enne pressikonverentsi, mil maja on veel võrdlemisi tühi. Läbi suurte klaaside näen vaid tunkedes töömehi, kes kinomajale viimast lihvi annavad. AS MPDE levijuht Lauri Kaare tuleb mulle vastu ning viib mind palju kõneainet tekitanud majja.

Tagasihoidlikule eestlasele peaks see maja meeldima küll, sest silme ees avanev vaade avaldab muljet. Väga palju on valgust, klaasi, uudset disaini ning võimalusi, millega me veel kokku puutunud pole. Maja esimene korrus on nagu pisike kaubatänav, mille äärde tulevad Videoplaneti videolaenutus, kinoteemaline pubi, Korea restoran, ilusalong, lillepood, kohvik, plaadipood, laste mänguväljak ja jäätisekohvik. Kinosaalid algavad teiselt korruselt. Kaare sõnul on uuel kinokompleksil kuus korrust, millest kinokülastajatele hakkavad avatud olema kolm, lisaks parkla keldrikorrusel. Vahekorrustel on kino teenindusruumid ? projektoriruumid, laod jms. Kaare enda uus töökabinet tuleb kõige kõrgemale korrusele, peaaegu katuse alla.

Kaare ütleb, et uue kino puhul on tegemist Baltimaade esimese ning Põhjamaade moodsaima multiplekskinoga. Üheteistkümne saaliga kino rajaja on Eesti suurim filmilevitaja AS MPDE koostöös suurosaniku Soome suurfirma kinode keti OY Finnkinoga.

Uute saalide lisandumine võimaldab Kaare hinnangul senisest rohkem ja võimalikult erinevaid filme välja tuua. Igal nädalal lisandub vähemalt kaks uut filmi, samas pikeneb ka filmide demonstreerimisperiood. ?Näitama hakatakse igasuguseid filme igale maitsele. Nagu kasvõi avanädalal, kus näiteks 2kordse Oscari võitja Tom Hanksi viimase hiti ?Kaldale uhutud? kõrval linastub ka Adam Sandleri jabur komöödia ?Väike Nicky??. Eelarvamuse, nagu hakkaks uues kinos jooksma vaid Ameerika filmid, lükkab Kaare ümber. ?See pole nii. Uues kinos on koht ka Euroopa filmidele ning filmifestivalidele.? Samuti eitab Kaare väidet, nagu otsustaks siin linastuvate filmide valiku Finnkino. ?Kavad ja linastuvad filmid pannakse paika ikka kohapeal ning seda tehakse nädala lõikes.? Tellimusel videoseansse aga uues kinos toimuma ei hakka. Samuti ei tule panoraamkino.

Kõik kinosaalid varustatakse Kaare kinnitusel parima tehnikaga oma ala juhtivatelt tootjatelt: Strongi projektorid, EAW kõlarid ning 8-Channel SDDS ja Dolby Digital süsteemid.

AS MPDE juht, endine kaskadöör Aldo Tammsaar on ühes varasemas intervjuus Eesti Ekspressile maininud, et üks korralik tool maksab 200 dollarit. See teeb ühe tooli hinnaks juba ligikaudu 3350 krooni.

Kinomaailmas levinud Stadium Seatingu kontseptsiooni järgitakse ka uues kinos. See tagab, et ekraanil toimuv on kõigile ühtviisi hästi jälgitav ning digitaalefektid kõigile sama hästi kuuldavad, ükskõik kus külastaja ka ei istuks. Samuti on arvestatud piisava ridadevahelise kõrgusega. Seega ei saa eesistuja varjata teise vaataja vaadet ekraanile.

Kinokultuuri kohta ütleb Kaare, et popkorn on kino lahutamatu osa, samuti nagu karastusjookide tarbimine saalis.

Rõõmustava uudise teeb Kaare teatavaks pileti hindade koha pealt. ?Uue kinokompleksi avamise järel hinnad ei tõuse. Pilet õhtusele seansile hakkab maksma 100 krooni, samuti säilivad soodsa hinnaga päevased seansid.? Filmide valiku suurenemisel tasub kaaluda seeriapiletite ning kliendikaartide kasutuselevõttu.

Kopsakama sissetulekuga inimeste jaoks on majas 40 kohaga, baari ja nahast tugitoolidega saal ning selles saalis maksab filmi vaatamine 250 krooni. Vajadusel saab VIP-saali kasutada ka konverentsisaalina, sest olemas on vajalik tehnika ning igal istekohal on internetiühendus. Toolid on pehmed ja mugavad. Igavavõitu filmi puhul on kindel, et sellises toolis pikalt istudes, tuleb uni peale.

Lõpetuseks küsin Kaarelt rahvasuus juba hukkamõistu pälvinud nime kohta. Miks siis ikkagi Coca-Cola Plaza? ?AS Eesti Coca-Cola joogid ja Soome Finnkinole kuuluv MPDE sõlmisid lepingu esialgu viieks aastaks. Mis edasi saab, on veel vara öelda.?

Eesti statistikaameti hariduse, teaduse, kultuuri ja õiguse sektori juhataja Aavo Heinlo sõnul toob uus kino kindlasti vaatajaid juurde. Küsimusele, miks 1998. aastal kinokülastajate arv oluliselt tõusis, vastab Heinlo: ?Siis jooksis Eesti kinodes ju ?Titanic??.

Olen kindel, et see rekord lüüakse veel sel aastal üle, sest Kaare sõnul jõuab jõulude paiku Eesti vaatajateni film Harry Potterist.

Uus kobar- ehk multiplekskino toob AS MPDE levijuhi Lauri Kaare sõnul esimesel nädalal vaatajateni seitse filmi.

Kaare ütleb, et tulevikus ei hakka kinos linastuma vaid MPDE poolt maaletoodavad filmid, kinosaalide kasutamise võimalus on kõigil kohalikel levitajatel, eelkõige BDG-l ja Filmimaxil. ?Koostöö maht ja tingimused pannakse paika vastastikusel kokkuleppel,? ütleb Kaare.

Dancer in the Dark
Taani/Rootsi/Prantsusmaa 2000
pikkus 2 tundi ja 19 minutit
draama/muusikal
vt ka www.dancerinthedark.com

Möödunud aastal Euroopa parimaks filmiks tituleeritud ?Tantsija pimeduses? on suurepärane film, mis linastus Eestis esimest korda Pimedate Ööde filmifestivali ajal. Publik jooksis tormi ning kõik soovijad linateost vaatama ei pääsenud.

Kriitikute sõnul on film ?anriliselt sarnane von Trieri eelmise filmiga ?Laineid murdes?, sest mõlema teose peategelaseks on naine, kes kannatab.

Järk?järgult nägemist kaotava Selma osatäitja, kuulus islandi lauljatar Björk sai rolli eest Cannes?i filmifestivalil parima naisnäitleja tiitli. Sama kõrge tiitliga pärjati Björki ka Euroopa Filmiakadeemia auhindade jagamisel.

?Kuigi ma ei ole ?Pimeduses tantsija? sajaprotsendiline austaja, meeldib mulle selle probleemsus, see, et inimesed jagunevad seda vaadates alati kahte leeri: ühed ütlevad, et see on jube halb film ja teised, et geniaalne,? on öelnud Tiina Lokk, üks kahest Euroopa Filmiakadeemia eesti liikmest.

?Tantsija pimeduses? edu Pimedate Ööde filmifestivalil näitas, et publik ei sea oma lemmikule piire.

Esilinastusele multipleksis ilmselt enam tormi jooksma ei hakata. Andunud Trieri imetlejal tasub aga uuesti seanssi külastada kas või seetõttu, et esilinastusel detsembris jäi ekraan muusika esimeste taktide ajal pimedaks ja kaotsi läks poolteist minutit pildiliselt efektset sissejuhatust. Melodraama kohta liiga mänglev ja muusikali jaoks liialt kummaline, mõjub ?Tantsija?? Coca-Cola Plazas nagu hasartmängur investeerimisfirmas.

?Tantsija pimeduses? pajatab kurva ning ülla loo ennastohverdavast naisest Selmast, kes ebaõiglaselt surma mõistetakse. Mõned kriitikud kirtsutavad siiski nina ? Lars von Trier, kes 1995. aastal andis Dogma manifestiga filmikunsti kasinusvande, kulutab nüüd megasummasid ja flirdib kommertsi piiril! Mulle näib, et olulisem sellest, mida Trier ütleb, on, kuidas ta seda teeb. Ebatavalised ja ootamatud kaamera vaatenurgad, suurejoonelised muusikalistseenid tehases ja liikuval rongil ning muusika ? kõik see põimub vägagi omapäraseks vaatemänguks.

Cast Away
DreamWorks 2000
pikkus 2 tundi ja 24 minutit
draama
vt ka www.castawaymovie.com

Ameerikas üliedukaks osutunud, 223 mln dollarit teeninud ning kõigi aegade edetabelis 23. kohale tõusnud filmi peategelane on spetsialist Chuck Noland (mängib 2kordne Oscari-võitja Tom Hanks), kelle erialast ja isiklikku elu valitseb kell. Ühel päeval viib töö ta Moskvasse, järgmisel nädalal juba Lõuna-Ameerikasse, kusjuures sageli saavad nii Chuck ise kui ka tema pruut Kelly (Helen Hunt) sellest teada vaid veidi enne reisi algust.

Kõik muutub päeval, kui mees leiab end pärast lennuõnnetust ainsa elujääjana üksikul saarel. Saarel pole märkigi tsivilisatsioonist ning mees peab alustama nullist, teadmata, kas ta sealt kunagi ka minema pääseb.

See on haarav draama, mis näitab, et inimene suudab end kokku võttes ületada ka kõige raskemad takistused. Tom Hanks on Chuck Nolandi rolli eest juba parima draamanäitleja Kuldgloobuse saanud ning kandideerib ka parima näitleja Oscarile.

Filmi lavastas Oscari-võitja Robert Zemeckis (?Forrest Gump?, ?Kontakt?), stsenaariumi kirjutas William Broyles Jr.

?Kaldale uhutud? on vaikselt võimas film, mis ei löö suurte eriefektide ega massistseenidega. See on film, mis seisab puhtalt Tom Hanksi õlul, kes tõestab veel kord, et ta on üks oma põlvkonna parimaid näitlejaid.

Julge ja originaalne film, mis ei häbene praegusel küünilisel ajal inimlik olla.

Little Nicky
New Line Cinema 2000
filmi pikkus 1 tund ja 30 minutit
komöödia
vt ka www.littlenicky.com

?Oled ikka põrguline,? ütlevad paljud vanemad oma lastele. Väikese Nicky (Adam Sandler) puhul on sellel ütlusel aga täiesti teine tähendus, sest ta on üks Vana Kuradi (Harvey Keitel) kolmest pojast.

Kuna isal on oma poegadega suuri probleeme, nõuab ta ühel hetkel, et väike Nicky hakkaks pereäriga tõsisemalt tegelema. Nicky saadetakse New Yorki, et ta sealt oma üleannetu vanema venna (Rhys Ifans) tagasi tooks. Viimane on sinna läinud hirmu ja segadust külvama.

Kriitikute sõnul on tegemist häbitu komöödiaga, mille tegijad pole lasknud end segada hea maitse piiridest ega muudest sarnastest pisiasjadest.

Filmi lavastaja on Steven Brill.

Kui filmikriitikud palusid Adam Sandleril Nicky tegelaskuju iseloomustada, vastas näitleja lühidalt: ?Ta on ainulaadne, sest ta on Nicky?.

Chicken Run
Aardvark/Dream Works 2000
pikkus 1 tund ja 24 minutit
lustlik komöödia vanusele 3?120
vt ka www.reel.com/chickenrun

Filmifriik Ilmar Raagi sõnul on inglaste ?Kanade mäss? hea tuju film.

Filmi peategelasteks on kanad, kes on selles linateoses koonduslaagri asukate rollis. Kanad püüavad küll korduvalt põgeneda, kuid ettevõtmine ebaõnnestub: kord on okastraataed liiga kõrge, kord on koerad suured ja kurjad ning kanadele on selge, et niimoodi enam elada ei saa. Ja siis, ühel ilusal õhtul, maandub nende juures külaline Ameerikast, kukk Rocky ehk nagu ta ise end kutsub, Vabakanaratsanik.

?Kanade mäss? on neljakümne animaatori mitme aasta töö vili. Loo tegelastele on andnud hääled Mel Gibson, Julia Sawalha, Miranda Richardson, Jane Horrocks, Imelda Staunton, Benjamin Whitrow jt.

Vt. ka tabelit: Coca-Cola Plaza avafilmid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing