Langusfaasi peatab uus minister

12. märts 2001, 00:00

Kui võtta praegust valitsust kui ühte toodet, siis on küpsusfaas jäänud lühikeseks ja kiiresti on jõutud langusfaasi. Olukorra päästmiseks tuleb kõrvaldada nõudluse vähenemise põhjused ja toodet värskendada. Teine võimalus on toode turult ära viia.

Kuna valitsuse näol on tegemist loomuliku monopoliga, kellele on turg reeglina tagatud neljaks aastaks, siis tõenäoliselt läheb kolmikliit kergema vastupanu teed. Langusfaasist üritatakse väljuda vahetult enne riigikogu valimisi. Tulemuseks on see, et parlamendis jäädakse vähemusse.

Selleks, et säilitada võimalus järgmistel riigikogu valimistel edukalt esineda, peab kolmikliit hakkama kohe praegu kõrvaldama langustrendi põhjuseid. Osa ministreid tuleb välja vahetada.

Seni on vahetunud ainult üks minister ja valitsuse maine seisukohast oli tulemus positiivne. Jüri Mõisa politseinike koondamise kampaania oli negatiivse lisaeelarve koostamise kõrval üks valitsuse esimesi raskeid ja ebapopulaarseid katsumusi. Isamaaliidu jaoks lahkus Mõis siseministri ametist õigel hetkel. ES Turu-uuringute ASi veebruaris tehtud uuringust selgub, et Loodusega rahul olevate inimeste hulk on kasvanud üle kahe korra.

?Kui teha tööd sellepärast, et iga päev reitingut vaadata, ei saaks ükski valitsus ega minister midagi teha. Töö tulemust tuleb vaadata tulemuse järgi,? põhjendas praegu valitsuse punase laterna rollis olev teede- ja sideminister Toivo Jürgenson oma jätkamist. ES Turu-uuringute andmetel ei ole Jürgensoni tööga rahul 61% elanikest. Populaarsustabelis eelviimasel kohal on majandusminister Mihkel Pärnoja.

Jürgensonil on õigus, et minister ei tohi otsustamisel seada esikohale oma reitingut. Jürgensoni puhul ei olegi enam küsimus reitingus. Tema populaarsuse langus on halva töö tagajärg. Tal on raske ministrina edasi tegutseda, sest avalik arvamus on tema vastu ja teda ei usaldata. Seetõttu on Jürgensoni lahkumine vajalik.

Täna tuleb riigikogus arutlusele opositsiooni algatatud umbusaldusavaldus Jürgensonile. Kolmikliidul on tekkinud võimalus transpordiminister välja vahetada. Tõenäoliselt jääb Jürgenson ametisse, sest koalitsiooni kuuluvate erakondade liidritel pole julgust Jürgensonil tooli alt ära tõmmata.

Jürgensoni umbusaldusavalduse läbimineku poolt räägib möödunud nädala lõpus Reformierakonna ja Mõõdukate terav reageering Mõisa ja Jürgensoni suhtes. Rahulolematuse süvenemist tunnistas ka Mõõdukate juht Andres Tarand.

Minu hinnangul ei saa nendest avaldustest siiski välja lugeda toetust ministri umbusaldamiseks. Isamaaliidu koalitsioonikaaslased üritavad ennast Mõisast ja Jürgensonist eemaldada, et nii enda populaarsust tõsta. Reformierakonnal ja Mõõdukatel on täna raske Jürgensoni lahkumist toetada, sest Eesti Raudtee erastamisprotsessis osalesid ka Siim Kallas ning Mihkel Pärnoja.

Umbusalduse läbiminek sõltub tegelikult peaminister Mart Laarist. Kui Laar on otsustanud transpordiministri välja vahetada, siis saab opositsiooni algatus täna riigikogu enamuse toetuse. See on aga vähetõenäoline.

Kui valitsust soovitakse värskendada, siis on koalitsiooni seisukohast selleks parim võimalus järgmise aasta algus. Koalitsioonileppes on kirjas lubadus ühendada teede- ja sideministeerium ning majandusministeerium. Nii lüüakse kaks kärbest ühe hoobiga. Täidetakse üks palju tähelepanu saanud valimislubadus ja vabanetakse suhteliselt valutult kahest populaarsustabeli lõpus olevast ja valitsuse mainet alla kiskuvast ministrist.

Selline areng on võimatu, sest praegu on igal kolmikliidu erakonnal valitsuses viis ministrit. Ministeeriumite ühendamine tähendab, et üks erakond saab senisest vähem ministrikohti, väidetakse mulle vastu.

Minu hinnangul on tegemist nõrga vastuargumendiga. Koalitsiooni jaoks on praegu küsimus selles, kas kolmikliit üritab ka järgmistel vaimistel edu saavutada või mitte.

Siseminister Tarmo Loodus tõusis enam kui aastaga populaarsuselt viiendaks ministriks. Sama võib juhtuda meeste või naistega, kes vahetavad välja Pärnoja ja Jürgensoni. Valitsuskoalitsiooni teine võimalus on jätkata liikumist silmaklapid peas ja sammuda kindlalt valimiskaotuse poole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing