Nasdaqil täitus allakäiguaasta kolksuga

Tõnis Arnover 12. märts 2001, 00:00

Kokku on Nasdaqi indeks eelmise aasta kõrgseisust, kui ta üldises börsibuumis küündis üle 5000 punkti, tänaseks kaotanud väärtusest 60%. Nasdaqi turuväärtus on kahanenud 59 118 miljardi Eesti krooni võrra, mis võrdub 35 protsendiga USA sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

Kui võrrelda seda kukkumist 1987. a USA suure börsikrahhiga, mis oli võrdne 20 protsendiga USA SKTst, siis on näha, et kaotus on pea kaks korda suurem. Börsimull pole ainult lõhkenud pauguga, vaid jätkab pikka visinaga tühjaksjooksmist.

Nagu näitab Jaapani kogemus, kus Nikkei indeks on olnud 11aastases languses, võib see visin kesta kaua, ehkki USA aktsiaturu arengu suhtes valitsevad märksa optimistlikumad ootused. Igatahes julgesid tuntud investeerimispangad, nagu Merrill Lynch ja Goldman Sachs, eelmisel nädalal anda oma klientidele USA aktsiate ostmise soovitusi.

Nasdaqi fenomenaalsel tõusul oli kaks suurt põhjust. Nimelt algas 1990. aastatel internetiajastu ja inimesed hakkasid järjest massilisemalt huvi tundma aktsiate vastu. Nasdaq kerkis viie kuuga 80%.

Kui ühel hetkel selgus, et tehnoloogiasektor ei suuda ülioptimistlikke lubadusi täita ning mobiilside uue põlvkonna litsentsioksjonid koormasid firmasid tohutute kuludega, algaski börsidel langus ? tugevalt ülehinnatud aktsiad hakkasid liikuma õigema väärtuse suunas.

USA mõjul läksid tehnoloogiaaktsiad langusse kogu maailmas, ehkki riikide majandusolukord on väga erinev. Jaapanis on asi arusaadav, kuna valitsus pole kümme aastat suutnud ette võtta reforme, mis on hädavajalikud riigi majanduse kriisist väljatoomiseks. Aga ka Euroopas, kus USA seisakule vaatamata jätkub korralik majanduskasv, on näiteks Saksa Neuer Markti indeks aastaga alanenud ligi 80% ja Briti The Techmark 100 indeks 60%.

Hoopis paremini läheb traditsioonilise majanduse aktsiatel. Kuigi Nasdaq on suutnud USA S & P 500 ja Dow Jonesi indeksi aastaga alla viia vastavalt 17% ja 7%, kinnitab Briti ärileht Financial Times, et kui kõrvale jätta tehnoloogia-, meedia- ja telekomifirmade aktsiad, siis on ülejäänud USA aktsiaturg aastaga kerkinud 19% kõrgemale tasemele ja ainuüksi toiduainesektor on tõusnud 45%.

Optimistid jäid pika ninaga

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing