Tartu eramuehitus astub tõusuteel

Janek Elken 12. märts 2001, 00:00

Nii nagu kõigis Eesti suuremates linnades, võib ka Tartus täheldada eramupiirkondade nihkumist linnast välja, sest just Tartu linna äärealadele lisandub käesoleval aastal üle 30 uue ühepereelamu.

Linnadega külgnevatesse valdadesse eluaseme rajamist soodustab eelkõige inimeste kasvav soov elada inimsõbralikus ja privaatses elukeskkonnas, kuid kindlasti mängib rolli ka järjest vähenev vaba elamumaa pind linnades. Eelistatumad on muidugi hea juurdepääsu ning väljaehitatud kommunikatsioonidega piirkonnad või rajoonid, kus on loodud eeldused nendega liitumiseks. Ühtekokku lisandub sel aastal Tartumaa eramuturule üle 30 uue individuaalelamu.

Järjest rohkem pööravad maaostjad tähelepanu piirkonnas ja naabruses kehtestatud detailplaneeringule, kuna just detailplaneering paneb aluse harmoonilise terviku väljakujunemisele ning välistab hilisemad võimalikud pettumused ja eelarvamused ? loob tingimused rahuliku ja hinnatud elukeskkonna kujunemiseks.

Üks selline käivitunud linnalähedane aredusprojekt on kahtlemata Tartu linna ja Luunja valla piirile rajatav Nurme tee väikeeramupiirkond, kus kehtiva detailplaneeringu järgi on moodustatud 15 eramukrunti. Kruntidele on ehitatud kaasaegsed kommunikatsioonid (kanalisatsioon, vesi, side, elekter) ning rajatud asfaltkattega tänav. Kruntide suurused jäävad vahemikku 2000?3000 m². Piirkonna plussid on head juurdepääsuvõimalused (seda teed läbivad mitmed linna bussiliinid) ning lähedal asuv parkmets. Kaugus Tartu kesklinnast on umbes kuus kilomeetrit.

6. märtsi seisuga on seal müügis seitse krunti ning nende hinnad jäävad vahemikku 98?120 kr/m². Hind sisaldab ka liitumistasusid tsentraalsete kommunikatsioonidega (v.a elekter).

Kui klient enda aja kokkuhoiu huvides soovib majaehitamisega seotud probleemidest vabaneda, siis ühe variandina pakutakse võimalust ehitada krundile kohe ka Kodumajatehases valmistatud puidust eramu.

Odavamas hinnaklassis, 100?120 m² suuruse pinnaga eramu hind algab Nurme teel 8000 kr/m², kallimas hinnaklassis eramud maksavad 10 600 kr/m². Lisaks elamu hinnale peab klient arvestama kulutustega garaa?ide, autode varjualuste, terrasside jms ehitamiseks.

Üks suurem käivitunud kaasaegse vääristusega arendusprojekt on Tartu valla ja Tartu linna piirile jääv Vahi kvartal, kuhu planeeritakse umbes 26 eramut (valmis on 15). Väikeeramute koondumist võib täheldada ka Tähtvere valla territooriumil Rahingel, kuhu samuti kerkib eramukvartal.

Planeerimisjärgus olev eramupiirkond on Tartu linna ja Ülenurme valla piirialadel asuv tulevane eramukvartal, mida kavatseb rajama hakata Kodumajatehase AS. Ülenurme plussideks on head juurdepääsuvõimalused ja piirkonda läbivad gaasi- ja kanalisatsioonitrassid.

Uued eramute ehitamiseks planeeritud alad on Tartus ka Ringtee, Tammelinna ja viaduktiga piirneva ala, samuti Jaama tänav, Põhja puiestee ja Kadaka tänavate vaheline ala ning Kvissentali piirkond.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing