Vitali Haitov kartis kuulide ette jääda

Inno Tähismaa 12. märts 2001, 17:02

Eesti suurima venekeelse ajalehe Estonija vastutava väljaandja Vitali Haitovi ohutunne, et keegi hoiab teda sihikul, ei olnud pettekujutlus: Tallinna äärelinnas kodumaja lähedal varitsenud mõrvar tappis ta laupäeva pärastlõunal, kirjutab Postimees.

«Tunnen, et ka mind jälgitakse,» pihtis Haitov (56) ajakirjanik Vladimir Velmanile paar tundi varem, kui Kanal 2 võttegrupp tema laupäeva videosse salvestas.

Haitov oli sõitnud just Metsakalmistule, aasta tagasi tapetud poja Mariani kalmule, kuhu ta pani kimbu punaseid astreid. Sel nädalal lubas ta kivimeistrilt uurida, kuidas edeneb poja haua mälestusmärgi valmistamine.

Kas on niidiotsi, kes Mariani tappis, küsis Velman. Haitov raputas pead. «Ei, ei oska midagi aimata, ehk taheti poja mõrvaga hoopis mulle millestki märku anda,» oletas ta.

Haitov olnud viimasel ajal tavapärasest murelikum.

Pärast seda, kui operaator filmis teda laupäeval ka Pirital, Tallinna lahes hukkunud Prantsuse päritolu langevarjuri Charles Leroux mälestuseks püstitatud mälestusmärgi juures, sõitis Haitov koos pojapoja Vitaliga Pirita jõe äärde Kose-Lükatile kelgutama.

«Jätsime hüvasti, väike Vitali istus maasturi kõrvalistmele, Haitov rooli taha,» kirjeldas Velman nende laupäevast lahkumist. Ta nägi veel, kuidas Haitov pööras oma rohelise Nissan Patroli - mille külge ehtis ajaleht Estonija logo - kodutänavale, Lepiku teele.

Kell oli umbes 15.35.

Velman ei märganud teletorni poolt teele sõitnud määrdunudvalget pika kerega sõiduautot Opel Kadett, mis sättis end kohe Haitovi maasturi kiiluvette.

Ammugi ei saanud Kanal 2 kaamera ja statiivi kokku pakkinud võttegrupp näha, kuidas see auto pidurdas Haitovi kodumaja ees. Juhi kõrvalistmelt välja hüpanud sinises kombinesoonis mees tappis esimese püstolilasuga peremehele vastu jooksnud rotveileri, siis rebis lahti elumaja välisukse juures varikatuse all peatunud maasturi juhiukse ja tulistas paarikümne sentimeetri kauguselt Haitovile kaks korda pähe.

Haitovi ikka veel rooli hoidnud vasak käsi vajus alla ja kukal nõksatas vastu peatuge. Nii ta jäigi autosse istuma.

Tagantpoolt maasturile lähenenud tapja ei märganud kõrvalistmel istunud väikest Vitalit - Haitovi pojapoega, kes hakkas just autost välja astuma ega jõudnud tapjat vaadata. Äärmisel juhul võis ta näha vaid sinist selga, kui see hüppas tänaval ootavasse Opel Kadetti.

«Mõrvar, kelle tundemärke meil seni ei ole, tegutses väga külmavereliselt,» nentis Tallinna kriminaalpolitsei komissar Artur T?ulitski, kes täna loovutab Haitovi tapmise toimiku keskkriminaalpolitseile. «Ta tulistas ilma summutita püstolist, laske kuulnud naabrid aimasid halba ja helistasidki häirekeskusesse.»

T?ulitski keeldus oletamast mõrva motiivi, ent tunnistas võimalikuks seose Vitali Haitovi ja tema poja Marian Haitovi aasta tagasi toimunud tapmise vahel. Seni tabamata mõrvar tulistas Mariani mullu 3. aprilli hommikul kaks korda pähe, kui too oli istunud Tallinnas Kungla tänaval kodumaja ees oma autosse.

Poeg Vitali nägi seda aknalt isale järele lehvitades pealt.

«Paar korda kurtis vanem Haitov, et teda jälitavad mingid autod, kontrollisime, ei olnud midagi,» rääkis T?ulitski.

Teine politseiallikas pidas usutavaks, et Vitali ja Marian Haitovi tapmised on seotud, ent nende algpõhjus peituvat äritegevuses. «Kus on äri ja suur raha, seal on vastuolud, sõpradest saavad tülitsejad, partneritest vaenlased,» arutles politseinik.

Tema sõnul pole võimatu, et Marian Haitovi mõrva tellija hakkas kartma, et on erauurimise algatanud Vitali Haitovil juba käeulatuses, tundis surmahirmu ja otsustas uue mõrva kasuks.

Täna lähevad keskkriminaalpolitsei ametnikud ajalehe Estonija toimetusse, kus lappavad leht-lehelt läbi kõik paberid Haitovi kui vastutava väljaandja kabinetis ja uurivad ta arvutisse salvestatud infot. Nii loodavad nad leida vihjeid, mis juhataksid uurijad oletuslikult 3000-5000 USA dollarit (kuni 83 500 krooni) maksnud palgamõrva tellijani.

«Meie ajaleht püsib kindlalt jalul, see mõrv ei suru meid põlvili,» lubas Estonija peatoimetaja Ilja Nikiforov eile keskpäeval Estonija toimetuse fuajees, kus Haitovi leinaraamis pildi kõrval kõrgus musta lindiga valge roos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing