Hea lukk peibutab varast

Sulev Oll 13. märts 2001, 00:00

?Kallite lukkude ja uksetarvikute vargusi on olnud pidevalt, kuid mitte sellises mahus nagu praegu,? ütleb Lukuvana OÜ juhataja Aivar Piirisild, kes on ühtlasi Eesti Lukusseppade Liidu president.

Põhjus, miks lukuvargused hoogu koguvad, on see, et kui varem suutsid tarbijad soetada kvaliteetluku ainult oma korteri uksele, siis praegu võib häid lukke leida enamiku hoolitsetud korrusmajade trepikodade ustelt. ?Sealt lukud põhiliselt kaduma lähevadki,? nendib Piirisild.

Lihtsamad lukud keeratakse kruvikeerajaga maha, turvasüdamikuga lukud nõuavad juba paremat tehnikat. Vargaid ei peata ka siledaks viilitud kruvipead ning oskajal mehel õnnestub isegi turvalukk maha puurida ja see hiljem töökorda seada. Kadunud lukkude arvult püsivad kindlal teisel kohal firmade välisuksed. ASi ASSABalt juhi Tarmo Talveti sõnul avastatakse lukuvargus firmades tavaliselt õhtuti, kui ust lukku keerama hakatakse. ?Siis selgub, et polegi, midagi keerata,? sõnab Talvet.

Korteriustelt varas lukku nii kergesti kätte ei saa, sest luku mahavõtmiseks peab varas pääsema sissepoole ust.

Varastatud luku edasimüümise probleemiks on klientide leidmine ja võtmete saamine. Vaevalt, et ostja läheb turule vanakraamikaupmehe käest maja välisuksele turvalukku ostma. ?Seetõttu kahtlustamegi, et varastatud lukkude kokkuost käib organiseeritult,? räägib Tarmo Talvet, kelle hüpoteesi kohaselt pannakse kvaliteetlukud kusagil garaa?is metallustele ette ja müüakse kliendile. Võtmete järeletegemine on lihtne siis, kui tegemist on nn oma maja vargaga või pole patenteeritud võtmega lukk, mille võtmeid saab teha ainult sellekohase kaardi olemasolul.

Patentvõtmega lukk on küll vaid mõnisada krooni tavaliselt kallim, kuid tarbijad eelistavad Talveti väitel tavalisi lukke, mille võtme turulukussepp vaevata järele teeb.

Ühesuunakruvide, kaitsekorkide, neetimise, kruvipeade ülepuurimise ja võtmekaardi kõrval hoiab lukku paremini ukse ees ka luku või ukselingi märgistamine omaniku nimega. Lisaks võib uksele kleepida hoiatuse selle kohta, et lukk on märgistatud. Viimane peab küll olema erksavärviline, sest vargad tegutsevad ka pimedas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing