Saaremaa kasvab Muhuga kokku

13. märts 2001, 08:25

Mereinstituudi teadlaste uurimuse kohaselt saab Saaremaast ja Muhumaast peagi rääkida kui ühest saarest, sest mõlemad saared võidavad neid ühendava Väikese väina tammi tõttu pidevalt merelt maad juurde, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kokkukasvamine on toimunud pidevalt, sest saari ühendav tamm on seisanud Väikeses väinas vee läbivoolu, mistõttu kuhjub tammi lähedale setet ja vesi on sunnitud taanduma,? lausus Väikese väina tammi uurimuse üks autoreid, mereinstituudi vanemteadur Ülo Suursaar.

Tema sõnul soodustab kahe saare kokkukasvamist seegi, et igal aastal kerkivad saared merest mõnest millimeetrist paari sentimeetrini.

?Väike väin on väga madal ja madalate veeseisudega on juba praegu tammist lõunas leetseljandikud nähtaval,? lausus Suursaar. Mõlema saare lähedusse on tekkinud ka mitu väikest roosaarekest, mis pidevalt laienevad ja omavahel liituvad.

Eesti Saarte Kogu esimees, Muhu valla arengunõunik Hants Kipper ütles, et saarte liitumist kiirendab viimastel aastatel toimunud tammi laiendamine, mis on vee läbivoolu peaaegu peatanud.

Suursaare hinnangul on tammi läbivooluavade rajamise mõte ilmselt hilinenud, sest avade efekti on raske ette ennustada ja nad ei taastaks enam kunagist loodustasakaalu.

Saare maavanema Jüri Saare sõnul ei saa välistada, et kunagi tuleb aeg, kus saartele tuleb anda üks nimi. ?Suur-Saaremaa kõlab hästi, kuid võib tekkida ka teisi variante,? ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing