Maakler üritab viinaga tappa

Virkko Lepassalu 15. märts 2001, 00:00

Kodanik Harold L-i Viimsi haigla haigusloos seisab, et patsient on muutunud alkoholist nii sõltuvaks, et on piiratud teovõimega.

Viimane töökoht oli Haroldil 1981. aastal, passi kaotas 1998. Haroldit on viimased 20 aastat üleval pidanud tema Saksamaal elanud õde. Ta on maksnud välja ka tema kooperatiivkorteri Kentmanni tänaval, mõni samm USA saatkonnast, ning kasvatanud ja harinud alkohooliku tütre.

Jaanuaris 1999 ostis Haroldilt tema korteri Barclay Kinnisvarast, BRCst jt firmadest tuntud kinnisvaramaakler Ahto Ader. Päev enne müügitehingut oli kohus pannud korterile võõrandamiskeelu. Alkohoolik Haroldi õde oli enda sõnul palunud kohtult tõkendit, kartes, et varem või hiljem korter tema venna käest pudeli ahvatlusel ikkagi välja meelitatakse.

Kuna alkohoolik Harold oli passi juba aasta varem ära kaotanud, kirjutas Ahto Ader tema eest uue passi saamise avalduse, sest müügitehinguks oli Haroldil isikuttõendavat dokumenti vaja.

Maldamata uue passi saamist ära oodata, kiirustas Ahto Ader järjekordses joomatsüklis Haroldiga jaanuaris 1999 notar Gunnar Savisaare juurde. Notar vormistas tehingu ajutise isikutunnistuse alusel, mis antakse juhul, kuni veel uut passi pole.

Pärast tehingut ei maksnud kinnisvaraärimees korteri 320 000kroonisest hinnast alkohoolikule sentigi. Korteri tegelik hind on umbes 450 000 krooni.

Esimese rahalise ülekande tegi maakler Ader Haroldile kaks aastat pärast korteri ostmist, tänavu veebruaris. Selleks ajaks oli politsei ligi kaks aastat menetlenud kelmuse kuriteo tunnustel algatatud kriminaalasja.

Kuna Haroldi pass oli tema hooldaja ehk õe käes, lasi maakler Ader talle selle aasta veebruari alguses vormistada veel ühe uue passi, sest ilma passita ei saanud pangas arvet avada. Ühtlasi oli Harold oma korterist välja kirjutatud, sest uues passis puudub sissekirjutustempel.

Viimased kaks aastat on käinud võiduajamine Ahto Aderi ja Haroldi õe vahel. Õde paigutab Haroldi ravile. Siis ilmub Ader, kes enda sõnul on Haroldi sõber. Harold joob end koomasse.

Meremeeste haiglas jäi Ader viina toomisega Haroldi õele vahele. ?Siis oli nii, et neli haiget võtsid Aderi ja hoidsid teda kinni ja mina tagusin teda,? kirjeldab Haroldi õde.

Kui Harold ennast surnuks jooks, raskendaks see märgatavalt politsei uurimist.

Aare Hõbe Eesti Patsientide Esindusühingust kinnitab, et märtsis 2000 tuli Haroldi õde kaebama, et tema venda tülitab keegi Ahto Aderi nimeline kinnisvaramaakler.

?Aprillis 2000 kohtusin isiklikult Ahto Aderiga, kes väitis, et midagi halba ta (Haroldile ? toim.) teinud ei ole. Alkoholi viimist nimetas sõbrale kingituse tegemiseks,? väidab Hõbe.

Aare Hõbe mäletab, et pärast pikki sekeldusi õnnestus alkohoolik paigutada ravile Viimsi haiglasse. Mais 2000 visati ta ka sealt pärast sõber Aderi külaskäiku välja.

Praegu on Harold Tallinna psühhoneuroloogiahaiglas alkoholismivastasel ravil, kus teda järjekindlalt külastab Ahto Ader.

?Võitlus minu venna enam-vähem rahuldava taastusravi eest on kestnud üle 19 kuu ja nõudnud minult üliinimlikke pingutusi ja materiaalseid kulusid ja seda kõike minu enda ja minu abikaasa, Saksa Liitvabariigi kodaniku tervise arvel,? pühib Haroldi õde pisaraid.

?Kui rääkida alkohooliku teovõimest, võib eristada kahte külge: moraalset ja juriidilist,? räägib psühhiaater dr Jüri Ennet. ?Alkohooliku haigust ära kasutades on teda kümme korda lihtsam mõjutada kui tavalist inimest.?

Juriidiline külg on dr Enneti sõnul see, et teovõimetuks tunnistab ametlikult ainult kohus. Kui inimest ei ole kohtulikult teovõimetuks tunnistatud, siis tema allkiri maksab.

Politsei on kriminaalasja tulemusteta menetlenud kaks aastat. Praegu on toimiku nõudnud enda kätte kontrollimiseks Tallinna vanemprokurör Margus Kurm. ?Tegemist on raske asjaga, seetõttu on hetkel võimatu öelda, kas õnnestub kellegi süüd tõendada ja kohtu alla anda või mitte,? on prokurör kidakeelne.

Keegi juhtunuga hästi kursis olev politseiametnik väidab, et juhtunu on selle poolest ?okeeriv, et ükski inimeste õiguste kaitseks loodud ametkond pole toiminud.

Kohus paneb korterile tõkendi, hoolitsemata selle eest, et vastav märge saaks kantud kinnistusraamatusse. Seda pole tehtud veel ka kaks aastat hiljem. Juba järgmisel päeval pärast tõkendi kehtestamist on korter müüdud.

Notar vormistab tehingu, hoolimata et müüja on arstlikult teovõimetuks tunnistatud passita alkohoolik, mida tema näost ja olekust on näha.

Politsei pole suutnud kahe aasta jooksul teostada hädavajalikke uurimistoiminguid, veeretades toimikut ühest sahtlist teise ning liigutades end vaid siis, kui Haroldi õde on järjekordselt siseministeeriumis kaebamas käinud.

Samal ajal kui inimesed ootavad kuid kinnistusameti järjekorras, kantakse korter maakleri nimele vastavalt viimase avaldusele kiirendatud korras ühe päeva jooksul.

?Viinaga tapmine ei ole Eesti Vabariigi seaduste järgi tapmine,? on alkohoolik Haroldiga juhtunut kommenteerinud seesama nimetuks jääda sooviv politseiametnik.

Maakler Ahto Ader väidab, et on kokkuleppel Haroldiga õigesti toiminud ja sattunud kogemata õe ja venna kakluse vahele. Ta sai müüja Haroldiga ajalehekuulutuse peale kokku ning maksis 40 000 krooni ettemaksu. Maakler sai teada, et kohus on küll pannud tema ja õe vahelise varalise vaidluse tõttu korterile müügikeelu, kuid kohtuasi pidi Haroldi ennustusel kindlasti temale kui müüjale soodsaks kujunema. Kinnistusametist saadud väljavõte näitas, et korteril müügikeeldu ei lasu.

Alguses soovis Harold, et maakler ostaks talle korteri Mustamäel. Hiljem soovis korteri eest raha, kuna kartis, et õde võtab tal Mustamäele soetatud elamispinna käest ära. Et pass oli õe kui hooldaja käes, lasi Harold vastavalt politseist saadud soovitusele selle aasta veebruaris enesele vormistada uue passi ning vastavatud arveldusarvele kandis maakler 130 000 krooni. Ülejäänud müügisumma eest on Ader enda sõnul maksnud Haroldi advokaadi- jm arveid ning osa andnud kätte sularahas.

?Tema õde on väga osav intrigant,? ütleb Ahto Ader. ?Meil on Haroldiga väga usalduslik suhe.? Aderi hinnangul on õde Haroldi hooldaja ilma viimase nõusolekuta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing