a-ha on endiselt tasemel

Vilve Torn 16. märts 2001, 00:00

1980. aastal lõid Magne Furuholmen ja Paul Waktaar bändi Bridges. Kaks aastat hiljem liitus grupiga Morten Harket ning ansambel nimetati ümber a-ha?ks. 1984. aastal ilmus Londonis ansambli esimene versioon laulust ?Take On Me?. Laulu müüdi vaid 300 koopiat ning ansambel põrus läbi.

Aasta hiljem pani Warner Brothers Records laulule ?Take On Me? raha alla ning valmis 100 000 USA dollarit maksnud video, milles kasutati 3000 joonistust. Nüüd tõusis laul USA edetabelites esikohale.

1993. aastal tegi ansambel oma tegevuses seitsmeaastase pausi. Morten Harket tegeles sooloprojektiga ning lasi välja kolm plaati, Paul Waktaar lõi pereansambli ning Magne Furuholmen teenis leiba Norra tunnustatud maalikunstnikuna.

2000. aasta suvel ilmus ansambli uus album ?Minor Earth, Major Sky?. Sellega minetati lõplikult ilusate Norra poiste imago. See oli juba täiskasvanute plaat sügavate ja küpsete lugudega.

Magne Furuholmen: Palju konfliktseid asju, hiigelsuurt võimalust ja väljakutset, samuti hiigelsuuri piiranguid ja kompromissi. Samal ajal tähendab a-ha kontrolli oma saatuse üle, iselaadi sõprussuhet ja töösuhet. Kõik sõltub ka sellest, millisel päeval seda minult küsida. Mina tahan isiklikult, et mu lapsed kogeksid midagi erilist. Nad ei tea kuigi palju minu minevikust, sest nad on mind rohkem näinud maalimas ja näitusi korraldamas. Kui me alustasime tööd oma viimase albumi kallal, küsis minu noorim poeg: kas sa oled ka a-ha?s? Ta arvas, et a-ha on ainult Morten Harket, sest tema nägu oli alati ansambli plakatitel.

Minu jaoks on a-ha võimalus olla bändis. Ja olla koos inimestega, keda ma austan nende ande pärast. Samas on mul võimalus kirjutada lugusid. Kui ma teen asju üksi, on nad kuidagi struktuuritud, a-ha annab mulle võimaluse teha head popmuusikat koos teistega.

Morten Harket: Ansambel on minult palju nõudnud, kuid see on paljud võimalused minu elus ka tegelikuks muutnud.

Morten Harket: See on ainus võimalik tee. Kui me albumi välja anname, võib igaüks teha sellega mida iganes. Nad võivad selle peal tantsida, sellega üksteist loopida, mida iganes. See lihtsalt on nii.

Morten Harket: Seal ongi mõjutusi meilt kolmelt. Me oleme teinud valmis tugeva albumi ning ma tunnen ennast selle pärast hästi. Albumile kulunud aeg on õigesti kulutatud.

Magne Furuholmen: Aitasin tõesti, soovitasin kaanepilti ja mõningaid kujunduselemente.

Morten Harket: Tegime palju fotosid ise. Kuna keegi meist ei tahtnud olla kaanel, tuli see teha teistsugune. Ning see on hea.

Morten Harket: Ma ei muretse selle pärast.

Magne Furuholmen: Mulle on endast jälje jätmine kõige olulisem, kuid jälje jätmise pärast igavikku ma siiski pead ei vaeva..

Morten Harket: See tähendab palju. On hea tunne teha laulu, millest sa tead juba ette, et sellest saab suur hitt.

Paul Waaktaar: Kui lased mingi laulu välja, võib see kaotada oma aura. Nii juhtus lauluga ?Angel In The Snow?. See laul oli kirjutatud minu ja mu abikaasa pulmadeks.

Morten Harket: Me vajasime vahepeal seda a-ha-vaba aega, et teha omi asju, kuid kõige enam olime hõivatud oma muusikaprojektidega.

Magne Furuholmen: Pidin end sundima muutma teatud seisukohti, et uuesti esinema hakata. Paar viimast aastat tegelesin ju maalikunstiga.

a-ha.com on parim veebileht
Eelmisel nädalal autasustati Norra grupi a-ha ametlikku kodulehte internetis aadressil www.a-ha.com autasuga Pick of the Net, mis on selle ala üks mainekamaid autasusid.

Ansambli internetilehte kui meelelahutusveebide üht parimat näidet soovitab nüüdsest ka BBC WebGuide, mis on arvestatav otsinguorientiir. A-ha järel on BBC enim soovitatud lehtede nimistus Annie Lennoxi ja Cheri koduleheküljed.

Ansambli kodulehel on üleval ka bändi uus spetsiaalselt internetis vaatamiseks-kuulamiseks loodud video laulule ?I Wish I Cared?, mis on tehtud programmiga Flash. Animeeritud muusikavideo loojad on bändi klahvpillimängija Magne Furuholmen ja Henrik Haugan.

Norra suurim kontserdikorraldaja ei uskunud a-ha edusse
Norra muusikaajakirja Dagbladet ajakirjaniku Hakon Mosleti kirjutise järgi keeldus Norra suurim kontserdikorraldaja Gunnar Eide AS korraldamast a-ha kontserti populaarses Oslo Spektrumis, kuna ei uskunud, et a-ha suudab suurhalli täita.

Tänase päeva seisuga on a-ha müünud oma kahele Oslo Vallhallis toimuvale kontserdile üle 23 000 pileti, millest 12 000 müüdi esimese kolme päevaga. Sellise suurusjärguga oleks saanud Spektrumis korraldada kolm kontserti, teatab ajakiri Dagbladet.

A-ha mäned?eri Brian Lane?i sõnul ütles Gunnar Eide AS ära kontserdi korraldamisest ka eelmisel aastal, vaatamata sellele, et a-hal olid seljataga täissaalidele antud kontserdid Saksamaal ja Jaapanis. Gunnar Eide ASi esindaja eitas juhtumit, kuid möönis, et ei uskunud nii edukat piletimüüki Vallhallis toimuvatele kontsertidele.

Euroopa turnee käigus 21. märtsil Tallinna külastav a-ha annab kodumaa pealinnas Oslos kaks kontserti.

Alates käesoleva nädala esmaspäevast on Cotton Clubi televiisori suurel ekraanil näidatud 21. märtsil Tallinna linnahallis esineva ansambli videosid. Spetsiaalselt selleks nädalaks on koostatud Norra toitudest erimenüü koos sinna juurde sobivate veinidega. Kulminatsiooni peaks a-ha nädal saavutama laupäeva õhtul, mil toimub a-ha disko, DJ on Ray Kuusmaa. Cotton Clubi baarmen saab just selleks õhtuks uue näo, mis kahtlaselt sarnaneb a-ha liikme omaga. Toimub viktoriin ning õhtu jooksul loositakse hulgaliselt auhindu ? pääsmeid kontserdile ning nende viimast plaati ?Minor Earth, Mayor Sky?. Pidulisi ootab üllatus. Nii reedel kui ka laupäeval saavad huvilised pubis näha ka spetsiaalselt eestlaste jaoks lindistatud intervjuud a-ha liikmetega.

Pubi on a-ha nädalal avatud nii kaua, kuni külastajaid jätkub.

a-ha nädala menüü

 • Pauli eelroog tursamaksast -- 39 kr
 • Morteni laks -- 95 kr grillitud lõhe küüslauguvõiga, GPR Eesti pakub lõhe juurde tasuta pokaali Rio de Plata Chardonnay veini
 • Magne õhukesed õuna-mee-pannkoogid -- 29 kr GPR Eesti poolt tasuta Calvados V.S.O.P

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:08
  Otsi:

  Ava täpsem otsing