OPEC seab nafta hinna eesmärgiks 25 dollarit

Tõnis Arnover 16. märts 2001, 00:00

OPECi strateegiliseks taotluseks on hoida naftabarreli hind vahemikus 22?28 dollarit. Viimastel päevadel on see langenud 24 dollari tasemele.

USA majanduskasvu aeglustumine ja selle pärssiv mõju Aasia riikidele, kes on suured naftatarbijad, aga samuti talvehooaja lõpp ennustavad naftanõudluse edasist vähenemist, millega loomulikult kaasneks naftahinna jätkuv alanemine. Seetõttu plaanib OPEC toomist kärpida just nii palju, et see tagaks hinna püsimise 25 dollari tasemel.

Nagu ikka, on OPECi liikmesriikide seisukohad kvoodikärbete suhtes erinevad. Agressiivsemad, nagu Al?eeria, soovitavad päevatoodangut vähendada 1,5 miljoni barreli võrra, mõõdukas ja mõjukas Saudi Araabia pooldab 0,7 miljoni barreli suurust kärbet.

Turud ennustavad, et lõplik vähenemine jääb 0,7?0,8 miljoni barreli tasemele.

Jaanuaris vähendas OPEC toodangut 1,5 miljoni barreli võrra, kuid rahvusvaheline energiaagentuur IEA arvab, et tegelikult kahanes toodang ainult 1 miljoni barreli võrra ja et praegugi ületab nende toodang 25,2 miljoni barreli suurust ametlikku päevakvooti 0,55 miljoni barreli võrra.

Sellele lisandub veel ÜRO sanktsioonide tõttu kvoodist väljajääva Iraagi naftatoodang, mille eksporti lubab Iraagi naftaminister Amir Rasheed märtsis suurendada praeguselt 1,3 miljonilt barrelilt 1,8?2 miljonile barrelile.

Osa analüütikuid, näiteks Londoni globaalse energiauuringute keskuse peaökonomist Leo Drollas, on Reutersi teatel seisukohal, et jaanuarikuise naftatootmiskärpe mõju ei ole turgudel veel lõplikult avaldunud. Tema arvates viiks OPECi ennatlik kvoodikärbe naftaturul nõudmise-pakkumise tasakaalust välja.

OPEC tahaks väga maailma naftahindu kontrollida, aga ta peab arvestama, et sellesse organisatsiooni mittekuuluvate riikide naftatoodang järjest kasvab.

Eelmise aasta lõpul kasvas nende päevatoodang 46 miljoni barrelini, millega on nende turuosa maailmas üle 60 protsendi.

Kui OPEC peaks nafta hinna tõstmise huvides tootmist kärpima, peab ta arvestama oma turuosa edasise vähenemise võimalusega, sest kõrgem nafta hind meelitab turule veelgi lisanaftat.

IEA-l on andmeid, et kui nafta hind püsib hea, siis suurendavad Venemaa, Mehhiko, Kanada, Brasiilia jt tänavu päevatoodangut kuni 800 000 mln barrelit. Ka Norra naftaministeeriumi esindaja ütles, et Norra ei kavatse naftatootmist vähendada.

Naftat tarbivaid riike esindava IEA arvates ei saa nafta hind lähiajal oluliselt langeda põhjusel, et maailma naftavarud on kahanenud viimase 10 aasta väikseimaks, kattes 22-23 päeva vajaduse.

Samas viitab Norra ajaleht Dagens Naeringsliv USA värskele statistikale, mille kohaselt on seal naftavarud suurenenud nädalaga ligi 10 miljoni barreli võrra, mis lehe hinnangul viib nafta hinna alanemisele.

IEA prognoosib, et maailma majanduskasvu aeglustumine vähendab nõudmist nafta järele ja naftavarude täiendamiseks on vähem raha.

Sel põhjusel alandas IEA oma varasemat 2001. aasta nafta päevanõudluse kasvu prognoosi 1,52 miljonilt barrelilt 1,41 miljonile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing