Innovatsioon on areneva juhi pärusmaa

Tiit Elenurm 19. märts 2001, 00:00

Äripäeva veebruarikuises juhtimislisas propageerib Mait Raava eksperdikeskset innovatsioonimudelit, kus edu saavutatakse oma ala võimekaid eksperte koondades ja neile tootearenduseks loodud iseseisvas üksuses aega ning vabadust andes. See mudel toob silme ette globaalse haardega ravimifirma, kus uue toote väljatöötamine vältab aastaid ja selleks mõeldud eelarve küünib sadadesse miljonitesse või isegi miljarditesse dollaritesse.

Eksperdikeskne innovatsioonimudel võib sobida seal, kus innovaatiline äriidee sünnib rakendusuuringutest. Innovaatilist tegevust laiemalt vaadates selgub, et radikaalselt uued äriideed tekivad viimastel aastakümnetel üha sagedamini väga erinevate tehnoloogiate ja toodete seostamisel, mis annavad tarbijale uue terviklahenduse. Aluseks on äriideede loov ümberdefineerimine, mida eesti keeles kättesaadaval kujul kirjeldab Constantinos Markides oma raamatus ?Õiged valikud?.

Innovaatilise äriideeni jõuab juht, kes tunnetab turu arengutrende ja suudab tarbijate probleeme mõista ning neile uue nurga alt läheneda. Eksperdil ei ole klientide kuulamiseks enamasti aega ega huvi. Tihti kaob eksperdi kuulamisvõime kohe, kui ta kohtub teistsugust terminoloogiat kasutavate sidusalade spetsialistidega.

Kindlasti vajame rahvusvahelises konkurentsis läbilöömiseks ettevõtjaid, kes investeerivad innovatsiooniprojektidesse, mille tulemusi rahvusvahelised suurfirmad on valmis ostma. Veel parem, kui nendes arendatud tooted loovad tasuvaid töökohti ka Eestis. Konsultandina tegutsedes olen kokku puutunud olukordadega, kus kriitiline mass eksperte on tegelikult olemas, kuid puudu jääb arengule orienteeritud juhtimisnägemusest. Täidetakse ühekordseid tellimusi, kusjuures oodatakse, et tellija eksperdid ise üles leiaks. Puudub juht, kes teadvustaks ekspertide potentsiaali laiale maailmale, avardaks nende turutunnetust ja korraldaks perspektiivsete arendusprojektide finantseerimise.

Kui juht tahab ekspertide seltskonnas olla liider, peab ta ise arenema ja teisi arendama. Asjatundjate usalduse pälvimiseks tuleb tal orienteeruda nende kontseptsioonides ja mõistetes, kuid vaadata kõike laiemalt, ?helikopteriperspektiivis?. Innovaatilise meeskonna loomise ja tööshoidmise üks sõlmküsimusi on vastandrollide tasakaalustamine. Kui meeskonnas on palju ideerikkaid inimesi, aga vähe eksperte, jäävad terad sõkaldest eraldamata. Kuraatori puudumine firma tipptasemel jätab initsiaatori uuendusalgatused kindla rahalise katteta.

Uuendusprotsessis vajalikud rollid ei tähenda eraldi ametikohti. Leidub inimesi, kes suudavad loovaid ideid välja pakkuda, neid initsiaatorina läbi suruda ja seejärel projektijuhina ellu viia. Kui nad seejuures innovaatilises projektis veel kompetentse eksperdina erialaseid probleeme lahendavad, on suure rollipaindlikkusega inimesed keskmise või väikese firma jaoks kuldaväärt leid.

Väikefirmal ei ole tavaliselt ressursse, et võimekaid eksperte ja loovisiksusi igapäevatööst isoleeritud ?kasvuhoonesse? eraldada. Juhi võimalus on kujundada organisatsioonis kui tervikus loovust ja uuendusi toetav kultuur. Enda innovaatilise tulevikunägemusega näitab ta suunda, kuid kannab hoolt, et ka teistel oleks võimalik anda oma loov panus organisatsiooni ja toodete arendamisesse.

Väikefirmal on piiratud ressursid, kuid innovatsiooni seisukohalt tasakaalustab neid paindlikkus ja kiire tegutsemine. Just organisatsiooni struktuuri lihtsus ja infobarjääride puudumine erinevate funktsioonide vahel tagab väikefirma paindlikkuse. Infotehnoloogia ajaloost teame, et innovaatilised lahendused võivad sündida ka garaa?is. Kuid kui seal nokitseb ainult inimene, kelle põhiväärtus on olla leidur ja ekspert, võib tulemus garaa?i jäädagi. Suurde maailma jõuavad lahendused, mille juurde õigel hetkel sattusid ettevõtja ja projektijuhi orientatsiooniga inimesed. Arenev juht tunnetab muutuva turu varaseid signaale ja oskab need seostada alles tekkivate uute tehnoloogiliste võimalustega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing