Eufooria kinnisvaraturul tahab jahutamist

21. märts 2001, 00:00

Maailma finantsturgudel jätkuv ebakindlus annab hea võimaluse tuletada meelde, mis toimus meie enda turul ainult mõne aasta eest. Kahjuks on enamiku inimeste mälu väga lühike.

Olen veendunud, et praegu tuleks jahutada eluasemeturul toimuvat eufooriat. Pangad peaksid muutma oma laenutegevust konservatiivsemaks ja kinnisvaraarendajad võiksid vaadata oma plaanid kaine pilguga üle. Ilma selleta leiavad nii pangad kui ka kinnisvaraarendajad end varsti turult, kus langevad nii kinnisvarahinnad kui ka -väärtus.

Eesti praegune kinnisvarabuum ei toetu niivõrd nõudlusele, kui just odava raha pakkumisele ning stabiilselt soodsatele intressimääradele.

Et laenukapitali hind võrreldes arenduskulude ja kasumimarginaalidega on madal, laenavad kinnisvaraarendajad end lõhki, et soodsast konjunktuurist kasu lõigata.

Kui mull lõhkeb ja vallandub hinnalangus, annab see turulolijatele valusa hoobi.

Hiljuti toimunud kinnisvaraalasel maailmakonverentsil oli investorite üldine meeleolu ettevaatlik.

Üldiselt on institutsionaalsed kinnisvarainvestorid ja pangad praegu Euroopa turu suhtes soodsalt häälestatud, võttes arvesse seda, mis toimub mujal, eriti Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis.

Kuna Euroopa finantsturud on aga tugevalt integreeritud teiste finantsturgudega, siis mõjutab iga pikaajalisem langus negatiivselt ka Euroopat.

Meie jaoks võib see tähendada välisinvesteeringute ja pankade likviidsuse vähenemist ning hindade langust, kui kinnisvaraarendajad hakkavad oma portfelle vastavalt turuolukorrale ümber hindama.

Praegused eluasemehinnad Eestis on võrreldes põhiliste lähiturgude hindadega suhteliselt põhjendatud tasemel.

Ka äri- ja jaemüügipindade üürihindade võrdlus on meie jaoks soodne. Siiski on siin tegemist Eesti väiksuse ja nõudluse vähesusega, mitte hindade tasakaalustamatusega. Seepärast tuleks selliste võrdlustega olla igati ettevaatlik.

Eluasemeobjektide ülepakkumine, mis ei toetu nõudlusele ega kallinevale laenukapitalile, võib tekitada hindade 10protsendi-lise languse juba lähimatel kuudel.

Ehkki see tagasilöök jätaks puutumata kallimad piirkonnad ja -objektid, annaks see hoobi just uutele arendusprojektidele ning kinnisvaraarendajad peaksid hakkama realiseerima oma objekte langeval turul.

Tegemist on küll ainult minu arvamusega, kuid olen veendunud, et praegu tuleks analüüsida hetkeolukorda ja säilitada kaine mõistus. Aeg on vaadata üle oma tegevusplaanid ja kaitsta ennast võimalike tagasilöökide eest. Teatav konservatiivsus tagaks pehme maandumise.

Kui Eestit suuresti mõjutav maailmamajandus kosub ? ja seda peame lootma ?, siis oleme tegutsenud targasti ja meie käsi käib endiselt hästi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing