Kriminaalpolitsei nurjas Sposato rahastamisplaani

Andres Reimer 21. märts 2001, 00:00

Sposato sattus eile Tallinna linnakohtu otsusega kuuks ajaks trellide taha oma elukohas hotellis Olümpia kohe pärast üritust pressikonverentsiga puhastada oma nime ebausaldatavuse süüdistustest.

Temperamendist pakatav Sposato oli just lõpetanud pressikonverentsil süüdistuste esitamise Eesti politsei vastu ebaõiglases kohtlemises, kui kriminaalpolitseinikud ta arreteerisid süüdistatuna ühe auto süütamisele õhutamises.

Sposato teatas Olümpia hotellis ajakirjanikele, et politsei vahistas ta aasta alguses ebaõiglase süüdistusega auto süütamises ja pidas 16 tundi vahi all. Samal ajal jätsid politseinikud tähelepanuta tema vastu toime pandud kallaletungi ligikaudu samal ajal, kui armuasjade klaarimisel ründasid teda Pirita hotellis neli meest.

Sposato juriidilised esindajad Vladimir Sadjekov ja Aivar Pihlak teatasid, et taotlevad kohtult oma kliendi kautsjoni vastu vabastamist. Nad nimetasid oma eduks, et kohus jättis rahuldamata kriminaalpolitseinike taotluse jätta Sposato vahi alla kaheks kuuks, määrates vaid ühekuulise kinnipidamise.

Pihlak, kes esindab ka suurärimeest Ernesto Preatonit, kinnitas, et tema Itaalia päritolu kliendid pole äripartnerid ja isegi ei tunne teineteist.

Venemaa investorite huve esindava Equity Foundi haldur Sposato kinnitas, et oli valmis investeerima Eesti Raudtee erastamiseks RailEstoniasse 1,7 miljardit krooni pärast mõnda kohtumist projekti juhi John Orrisoni ja hiljem kurjategijaks osutunud Tony Masseiga.

Sposato kinnitas, et erinevalt Eesti ajakirjanduses esitatud väidetest esindab ta Venemaalt pärit seaduslikku raha. Samas ütles ta, et ei saa oma investoreid konfidentsiaalsusnõude tõttu avaldada, kuid need on politseiuurimisele pangas kontrollitavad.

Erastamisagentuur ei uskunud Sposato investeeringut mitte ühte minutitki, lausus agentuuri nõunik Väino Sarnet.

Sposato sõnul on tema nime mustatud, kasutades stereotüüpe. Asjaolu, et ta on pärit Itaalia maffia sünnikohast Sitsiiliast, et ta esindab Venemaa investorite raha ning teeb äri narkokaubanduse keskusena tuntud Kolumbiaga, ei tõesta tema sõnul seotust ebaseaduslike tehingutega.

Sposato rääkis, et Ameerika kurjategija Massei-Angotti kutsus teda RailEstonia nimel raudteed ostma pärast kohtumist majandusminister Mihkel Pärnojaga.

Sposato sõnul oli ta Pärnojale teatanud valmisolekust investeerida Eestis suurde kummide töötlemise projekti.

Pärnoja oli lubanud Sposatole investeerimishuvi peale telefoni teel ühendust võtta, kuid helistas hoopis ennast Tony Masseina tutvustanud isik.

Väide, nagu oleks Pärnoja Sposatot toetanud või lubanud temaga ise ühendust võtta, ei vasta tõele, ütles ministeeriumi pressiesindaja Karin Varkel. ?Viisakus ei tähenda lubaduste andmist,? lisas Varkel.

Sposato sõnul kohtus ta usaldusväärse mulje jätnud Massei ja RailEstonia juhi John Orrisoniga paaril korral hotellides nii Tallinnas kui ka Amsterdamis, enne kui langetas otsuse investeerida.

Orrisson pakkus Eesti Raudtee aktsiate erastamistehingu rahastamise eest tasu ligi 3,5 miljonit krooni.

Sposato rääkis, et advokaat Aivar Pihlak soovitas talle kohtumist RaiEstonia esindajaga, kuid üllatuslikult saabus Londonisse hoopis Tallinna linnapea Jüri Mõis.

Sposato sõnul jäi talle Mõisa positsioon selgusetuks, sest linnapea ei maininud kohtumisel kordagi oma seotust RailEstoniaga. Mõistsin, et linnapeana ei saa ta esindada raudtee erastamises riigi huve, tunnistas Sposato.

Sposato sõnul on hämmastav, et Mõis pidi teda kohtumise tagajärgedest telefoni teel informeerima, kuid pole seni tagasi helistanud.

Sposato iseloomustas esmamulje põhjal Mõisa avatud ja viisaka maailmainimesena, kelle seisukohad on nii ekstravagantsed kui ka ortodokssed.

Jüri Mõisalt ei õnnestunud eile Sposato väidete kohta kommentaari saada.

Sposato väitis, et veel mõni päev enne RailEstoniale erastamisagentuurist antud tähtaega, 28. veebruari, oli ta valmis Orrisoniga kokku lepitud raudteetehinguks nõutava 1,7 miljardi kroonise ülekande teostama. Kuid Merita Panga kliendihaldur Indrek Saapar teavitas teda RailEstonia konto külmutamisest valitsusasutuste nõudmisel.

Konto külmutamise põhjustas tõenäoliselt RailEstoniaga seotud Tony Massei ehk Antonio Angotti kuritegeliku mineviku paljastamine Eesti Päevalehe poolt.

26. veebruaril teatas pank, et konto on tehinguks taas avatud, kuid siis ei olnud võimalik leida kontakti Orrisoniga, selgitas Sposato.

1,7 miljardi krooni suuruse summa kandmine silmapiirilt kadunud isikule polnud võimalik, teatas Sposato. ?Minu investorid poleks sellist käiku heaks kiitnud,? ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing