Laevad, raha, inimesed ? kõik justkui filmis

Andres Kärssin 21. märts 2001, 00:00

Stsenaariumi jaoks pakub Äripäev välja võimalikud pidepunktid. Inspiratsiooni on ammutatud nii Saaremaa ajalehte Meie Maa kui ka päevalehti lugedes ning asjaomaste isikutega suheldes.

Kandvad rollid oleks kunagistel äripartneritel Vjat?eslav Leedol ja Toivo Aldil, viimane on praegu Kuressaare linnavolinik ning firma Ösel üks omanikest ning esimene kümmekonna Saaremaa firma osanik või omanik, neist kuulsaim ilmselt Saaremaa Laevakompanii (SLK). Meeste teed läksid kunagi lahku ? saarlased teavad rääkida kokkuleppest, kus Slavikule jäi tegutsemiseks Saaremaa ning Toivole mander.

Nüüd on siis teed Aldi ja Leedo kokku toonud, küll aga vastaspoole esindajatena. Leedo laevafirma tahab riigilt saada rohkem raha, et oleks võimalik teostada praeguse piletihinna juures mandri ja saarte vahelisi vedusid, Alt teede- ja sideministeeriumi juures tegutseva tariifikomisjoni esindajana peab SLK rahataotlust põhjendamatuks ning sõdib selle vastu.

Mehed ise küll tekkinud vastuseisu enda isikuga seostada ei taha. Leedo sõnul pole tal Saaremaal kellegagi mingit konflikti, samuti ei puutuvat ta SLK omanikuna kokku tariifikomisjoni tegemistega. Alt omakorda räägib, et võitleb õiglase piletihinna püsimise eest ning muud ambitsiooni tal pole. Samas näitab ajalugu, et Eestis on ikka kõik asjad konkreetsete isikutega seotud. Eestlased räägivad inimestest, kes on protsesside taga, mitte lihtsalt protsessidest.

Filmi alguse võiks panna eelmise aasta jõuluaega. Tariifikomisjoni vastse liikmena saab Alt enne komisjoni esimest istungit anonüümselt helistajalt tapmisähvarduse, asja asub uurima kapo.

Jaanuaris pöördub SLK tegevjuht Tõnis Rihvk politsei poole ning palub uurida, kas Alt lindistas salaja nendevahelist vestlust. Politsei ei tuvasta kuriteo koosseisu.

Veebruari lõpus otsis kapo läbi SLK omaniku ja juhtide kodud, firma kontori ning parvlaevad. Saare politsei polnud läbiotsimisest teadlik, sest Leedo ja Saare prefekt Kalle Laanet on head tuttavad, koos isegi üks autoavarii tehtud, ning endine abiprefekt ja nüüdne Saare prokurör Svetlana Maripuu on Leedo õde. Kapo läbiotsimise ajendas võimalik raamatupidamispettus.

SLK peab kapole avalduse tegijaks Alti. Alt omakorda leiab, et see on interpreteerimise küsimus ? tema tegi ministrile avaliku järelepärimise laevapiletite erinevate seerianumbrite kohta, koopia sellest läks ka kaposse.

Märtsi algul algatas politsei kriminaalasja, et tuvastada Aldi poolt viimaste kohalike omavalitsuse valimiste aegu korraldatud väidetavat häälteostmist. Prefekt Laaneti sõnul algatati kriminaalasi ajalehes ilmunud artikli põhjal, sest politsei kohus on sääraseid asju kontrollida. Alt eitab häälteostmist ning imestab, miks ei tuldud süüdistusega välja kohe pärast valimisi.

Viimase asjana asus Saare politsei uuesti uurima, kas vastavad tõele endise Kuressaare lennujaama direktori Illar Tenno väited, et Alt on tema suhtes 1996.?1998. aastal vägivalda kasutanud. 1999. aastal leidis politsei, et ses pole alust Aldi suhtes kriminaalasja algatada. Saare prokuratuur tühistas eelmisel kuul toonase kriminaalasja algatamise keeldumise otsuse.

Laaneti sõnul algatati asi uuesti Tenno avalduse alusel. Prefekti hinnangul ei saa kogu seda kriminaalasjade jada siduda Leedo isikuga. Leedo ise märkis, et millegipärast seotakse kõik asjad Saaremaal temaga, kuigi see nii pole.

Võib eeldada, et seni, kuni kestavad sekeldused praamiühenduse ja sellega seonduva raha ümber, on oodata veelgi uute ja põnevate seikade tekkimist. Vast jätkuks neist ka järgmise filmi stsenaariumiks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing