Maailmamajandus seisab tõsise kriisi lävel

Kaja Koovit 21. märts 2001, 00:00

?On täiesti tõenäoline, et praegusest aktsiahindade langusest ja majanduse jahtumisest saab tõsiseim majanduskriis pärast 1930. aastaid,? lausus Ühendriikide majandusinstituudi teadur Jerome Levy.

Kui võrrelda tehnoloogiaaktsiate hinnaliikumist kajastava Nasdaqi viimase aasta liikumist 1929. aasta Dow Jonesi liikumisega, on sarnasus hämmastav.

Dow Jones alustas 1929. aastal kolm aastat väldanud langust. Kui esimesel aastal kaotas indeks oma väärtusest üle kolmandiku, siis langusperioodi lõpuks olid aktsiad New Yorgi börsil odavnenud ligi 90 protsenti.

Üle-eelmise aasta oktoobrist kuni eelmise aasta märtsini tõusid Ühendriikide aktsiaindeksid peaaegu püstloodis. Miljonid väheste investeerimiskogemustega, kuid kasuahned investorid kauplesid tehnoloogiaaktsiatega, millest nad midagi ei teadnud.

?Ma uskusin, et see tõus ei lõpe kunagi,? tunnistas Briti telekanalile USA erainvestor Donald Demar, kes oma sõnutsi nautis toona põhiliselt vaid investoritele mõeldud CNBSi telekanalit. ?Ma tõepoolest uskusin neid kommentaatoreid ja analüütikuid, arvates, et nad teavad, millest nad räägivad,? lausus ta. Eelmise aasta märtsikuu kõrgtasemest on aktsiahinnad Nasdaqil kukkunud kahe kolmandiku võrra.

Vaatamata sellele, et eelmise aasta alguses kullaauguks peetud internetifirmade aktsiad ei maksa enam praktiliselt midagi, ei ole analüütikud veendunud, et hinnalangus oleks oma alumise piiri saavutanud. ?Ma usun, et halvim ei ole veel kaugeltki möödas,? tunnistas endine Ühendriikides internetifirmade aktsiatele spetsialiseerunud fondihaldur Tony Dyne. Nüüdseks on Dyne kolinud Londonisse, tegeleb taas fondihaldusega, kuid väldib kindlalt internetifirmade aktsiate ostmist.

Briti ajaleht The Sunday Times vahendas kuukirja High Tech Strategist väljaandja Fred Hickey prognoosi, et aktsiahinnad Nasdaqil langevad veel 50%.

2,8 miljardi kroonise mahuga Brudent Bear Fundi juhtiv David Tice kinnitas, et Dow võib langeda 2000 punktini ja Nasdaq 500ni. ?Aktsiamulli lõhkemisel on normaalne, et turg langeb 90?95 protsenti,? lausus ta.

Dow Jones sulgus esmaspäeval 9959 punktil ja Nasdaq 1951 punkti tasemel.

Kui seni olid analüütikud kirunud põhiliselt suurte tulevikuplaanidega ja lubadustega nn .com-firmasid, kes naiivsetelt ja kasumiahnetelt investoritelt miljardeid dollareid sisse kasseerisid, suutmata ise sentigi kasumit teenida, siis nüüd on langus kaasa haaranud ka seni turvalisena näinud vana majanduse ettevõtted. Dow Jones on kuuga langenud ligi kümnendiku.

Analüütikud lootsid, et maailma ühe suurema majanduse jahtumine saab läbi aasta esimese paari kuuga, tänaseks on optimistid jäänud suurde vähemusse.

USA energeetikaminister Spencer Abraham kinnitas, et riik vajab kiiresti uut strateegiat, et vältida tõsist energiakriisi, kus pakkumine jääb nõudmisest tunduvalt maha. Briti majandusleht Financial Times kirjutas, et maailma suurim nafta importija ja tarbija on sattunud suurimasse naftapuudusesse pärast 70. aastate araabia riikide naftaembargot. Abrahami sõnul on kõik USA varasemad majandusseisakud seotud energiakriisiga, kuna naftaoodete vähesus ja kõrged hinnad mõjutavad otseselt riigi majandust.

Seni on raskustes loodetud Ühendriikide keskpanga juhi Alan Greenspani kindlale juhtimisele. Üha sagedamini kostub aga arvamusi, et ei keskpanga juhil ega ka teistel ole selget ettekujutust, kui tõsine ja kestev on majanduskasvu aeglustumine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing