Ümberasujate vara ähvardab taasriigistamine

Virkko Lepassalu 21. märts 2001, 00:00

Saksamaale ümberasunutele on õigusjärgsete omanike liidu (EÕOL) andmetel tagastatud sadakond maja ning umbes 40 maja on kompenseeritud. Kohtuasjad on tekkinud põhjusel, et 1998. a jõudis juristide ekspertkomisjon arvamusele, et Saksamaale ümberasunutele on vara tagastatud ebaseaduslikult. Seda kasutades on tagastatud majade üürnikud kohtusse läinud ning loodavad oma korterid erastada.

Kõikide kohtusse läinud tagastamisotsuste (Tallinnas Kaupmehe 10, Sakala 11 jt) menetlemine on kestnud EÕOLi andmeil aastaid. Tuntud helilooja Lepo Sumera ja ta pere elasid teadmatuses, kas korter tagastatakse ümberasujale või mitte. Pärast Sumera surma ning peaministri sekkumist jõudis mullu suvel helilooja omasteni teade, et tagastamist ei toimu.

Üks tuntumatest ümberasujate vara kohtuasjadest, Tallinnas Metsa 57 juhtum on samuti pälvinud poliitikute tähelepanu. Mõned aastad tagasi kirjutas riigikogu liige Anti Liiv Metsa 57 õigusjärgsele omanikule Hillar Semenovile kirja, mida viimane pidas ennast solvavaks. ?Kodueestlased pole mitte GPU (N Liidu julgeolekuamet ? toim.) töötajad, vaid need, kes oma elu päästes ei page siis, kui võõrvõimud tulevad,? viitas keskerakondlane Anti Liiv 1939. ja 1941. aastal lahkunuile.

Metsa 57 asi on tänaseks jõudnud riigikohtusse. Eelmises astmes, ringkonnakohtus jäi ümberasuja järeltulija Hillar Semenov üürnike ees kaotajaks. ?Kelle või mille üle saavutati võit?? küsis Austraalias elav Semenov. ?Kaotajaks on omandiõiguse põhimõte.?

EÕOLi juhatuse liige Peeter Ploompuu kommenteeris, et omavalitsused tagastasid või kompenseerisid Saksamaale väljarännanutele nende majad omandireformi aluste seaduse alusel. Samas nõudis ORASe (omandireformi aluste seadus) rakendamise otsus tagastamiseks riikidevahelisi lepinguid, mida ei ole tänini sõlmitud.

1999. a lõi riigikohus pretsedendi ja kuulutas riikidevaheliste lepinguteta tagastamise Tallinnas Kaupmehe 10 asuva maja näitel seadusevastaseks. Kaupmehe 10 omanik, ärimees Max Edenberg oli saanud Saksamaale põgeneda tänu sakslannast abikaasale. Tallinna linnavalitsus tühistas Edenbergi juhtumist lähtuvalt 20 vara tagastamise korraldust. EÕOLi arvates on sellega rikutud kodanike võrdse kohtlemise printsiipi, sest ülejäänud väljarännanutele on nende vara kätte jäänud. Paljud omanikud on seda nimetanud uusnatsionaliseerimiseks.

?Riik on sattunud väga rumalasse olukorda,? ütles Eesti Õigusjärgsete Omanike Liidu juhatuse esimees, akadeemik Anto Raukas. ?On tekkinud olukord, kus sada maja on tagasi antud ja nüüd võetakse need uuesti käest ära.?

Tegemist on valdavalt Tallinnas asuvate kinnistutega, mille koguväärtus küünib 150 miljoni kroonini.

Anto Raukas ütles, et kahtlemata eeldab inimene riigilt õigeid otsuseid. Tema arvates ei ole õige karistada inimesi seaduseandja vigade pärast ? seda enam, et tagastatud kinnistud võivad olla juba edasi müüdud.

?Kaldun arvama, et tegemist oli valitsuse tellimustööga,? ütles Ploompuu juristide ekspertkomisjoni otsuse kohta.

Ekspertarvamuses nähakse ette, et kui keegi on vara väidetavalt seadusevastaselt tagasi saanud, tuleb see temalt tsiviilkorras välja nõuda. Sellega tehakse Ploompuu arvates inimene süüdlaseks riigi vigade eest. ?Kui müüsin maja maha ja raha enam pole, kas panete Vasalemma vanglasse või?? küsis ta.

?Seadus ise ei ole kedagi ebavõrdsesse olukorda seadnud,? ütles üks ekspertarvamuse koostajatest Indrek Koolmeister vastuseks küsimusele, miks osalt ümberasujate järeltulijatelt võetakse vara tagasi ja osale jäetakse alles.

Koolmeister märkis, et näeb probleemi eelkõige seaduste üle järelevalve teostamises, viidates, et sellesse tulnuks sekkuda palju varem kui alles 1998. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:17
Otsi:

Ava täpsem otsing