Wall Streeti paine USA keskpangal

21. märts 2001, 10:36

Wall Streeti tähtsuse kasv USA majandusele seab riigi keskpanga raske dilemma ette, kirjutab tänane Washington Post. Ühelt poolt ei tahtnud keskpank eilse oodatust väiksema intresside alandamisega turgudele pettumust valmistada, teisalt ei soovitud jätta muljet, et keskpank on valmis investorite nahka päästma.

Võrreldes 1960. aastaga, mil otsesel või kaudselt omas aktsiaid vaid 10% ameeriklastest, on aktsionäre praegu 49%, millel on otsene mõju eratarbimisele. Läinud aastal ületas USA majapidamistele kuuluvate aktsiate väärtus kolmekordselt leibkondade aastase netosissetuleku. Börsibuumi on lisanud pensionifondide populaarsuse kasv ning aktsiaoptsioonid, mis moodustavad osa enam kui 10%ameeriklaste palgapaketist.

1990. aastast kuni läinud aasta märtsi haripunktini kasvas aktsiate väärtus paberil 14 triljonile dollarile. Analüütikute hinnangul võib selle arvele kirjutada vähemalt ühe protsendipunkti USA majanduskasvust aastatel 1995?2000. Praeguseks on enam kui 4,5 triljonit dollarit ?rikkusest? sulanud, mis omakorda USA majandusukasvu sel ja tuleval aastal vähemalt ühe protsendipunkti võrra vähendab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing