KredEx avab uusi võimalusi

Ervin Soon 23. märts 2001, 00:00

Ekspordi Krediteerimise ja Garanteerimise Sihtasutuse, Ettevõtluse Krediteerimise Sihtasutuse ja Sihtasutuse Eesti Eluase ühendanud KredEx otseselt laene ei anna, vaid on üle läinud erinevatele garantiitoodetele.

Panga- ja liisingufirmade garantiisid antakse kolme ülesande täitmiseks: parandamaks väikeste ja keskmiste ning alustavate ettevõtete ligipääsu kapitalile; toetamaks ettevõtete pingutusi ekspordi suurendamiseks ja uutele turgudele minekuks ning suurendamaks eluaseme soetamiseks ja renoveerimiseks raha kättesaadavust.

Lähematel aastatel on KredEx juhataja Maive Rute sõnul võimeline toetama ettevõtjate tegevuseks ligikaudu 500 mln krooni suurust laenuportfelli, ekspordigarantiide portfelli maht on kavandatud kuni 300 miljoni krooni suurusena. Kolmanda valdkonnana võib KredEx garantiidega toetada ligikaudu miljardi krooni suurust eluasemelaenude portfelli.

KredExi pakutav ettevõtja laenugarantii on panga jaoks täiendav tagatis ka siis, kui ettevõtja tagatisvara napib või tegutsemisaeg on lühike. Kui ettevõtja äriplaan ebaõnnestub ning tema tagatisvara müügist ei jätku laenujäägi katteks, korvab KredEx pangale kokkulepitud osa kahjumist.

KredEx pakub ekspordigarantiisid sõltumata firma suurusest, ta katab kuni 70% välisostjale lähetatud kaubasaadetise maksumusest. Välisostja pankrotistumisel, riigipöörde, sõja, valuutapiirangute jms kehtestamise puhul maksab KredEx eksportijale garanteeritud osa välja.

Noortele peredele ja noortele spetsialistidele garanteeritud laenudel nõutakse esimest sissemakset vaid 10% ulatuses soetatava eluaseme väärtusest pankades tavapärase 20?30% asemel. KredEx töötab välja ka garantiitoodet korteriühistute laenude tagamiseks.

Maive Rute sõnul ei tehtud KredExile 2001. aastaks eraldist riigieelarvest, kuna liidetud sihtasutus saab toimida varem välja antud laenude tuludest.

Sihtasutuse laenude tulusus on ligi 19 miljonit krooni aastas, otseseks kasumiks sel aastal kavandatakse 5?6 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing