Lõpetame koera saba jupikaupa raiumise

23. märts 2001, 00:00

Usun, et enam-vähem kõik tulumaksu vähendamise pooldajad ja vastased on ühel nõul selles, et maksustada tuleks pigem tarbimist, mitte teenimist. Positiivne näide ettevõtte tulumaksu kaotamise näol on olemas. Teenitud raha ei maksustata enne selle väljavõtmist firmast ehk firma seisukohalt kulutamist.

Miks me siis veel keerutame nagu kassid palava pudru ümber ja vaidleme, kas tulumaks, mis juba oma olemuselt on väärnähtus, peaks olema suurem või väiksem? Teeme siis juba korraga ära. Üks ja ainuke maks ? käibemaks, mis kõige otsesemalt maksustab ainult tarbimise.

Tuleb kaotada kõik tobedad maksud (ka sotsiaalmaks) ja suurendada käibemaksu nii palju, et see täidaks normaalselt riigieelarvet. Väga lihtne: kes rikkam, see rohkem tarbib, järelikult ka rohkem maksu maksab. Ei mingit sotsiaalset ebaõiglust.

Samal ajal võib ka rikas maksumaksmisest hoiduda, kui ohjeldab tarbimist ja investeerib raha ettevõtlusse, millega luuakse uusi töökohti.

Ainuke ja suur käibemaks aitaks ohjeldada importi, sest kauba sissetoomisel tasutava käibemaksu summad oleks suured. Suure käibemaksuga maksustatud kaupade hindu peaks tasandama kaupluste väiksemad juurdehindlused ? tööjõukulud vähenevad pea poole võrra. Samas oleks hindade mõningane tõus loomulik ja põhjendatud, sest oma maksud maksaksime siis ju poes.

Ainult käibemaksu rakendamine eelistaks kodumaist tootmist: kuna maksude puudumise tõttu oleks tööjõukulud väiksed ja iga kauba omahind oleks seda väiksem, mida rohkem on selles kodumaist inimtööd.

Koondada saaks vähemalt pool maksuametnikest, s.o inimestest, kes, küll teevad hommikust õhtuni tööd, kuid tulemuseks ei ole mingit produkti. Kolossaalne kokkuhoid riigivalitsemise koha pealt. Sama jutt raamatupidajatega. Ka neist saaks pooled suunata tegelema mingite väärtuste loomisega.

Kaotada tuleks loomulikult maamaks. Vastasel juhul võiks ju küsida, miks ei ole siis majamaksu, aktsiamaksu, korterimaksu, laua- ja toolimaksu...

Lisaks peaks tulema ka nn peamaks, mille tasumisega legaliseeriks iga kodanik oma toimetamised siin riigis. Alles peaks jääma aktsiisid, mis laekuksid rangelt sihtotstarbelistesse fondidesse ? kütuseaktsiis teedeehitusele ja remondile ning kindel protsent keskkonnakaitsele. Ikka põhimõttel, kes rohkem sõidab, see rohkem maksab. Tubaka- ja alkoholiaktsiis laekuks loomulikult haigekassale ? kes rohkem joob ja suitsetab, see ka raviks rohkem ette maksab.

Suureneb ahvatlus käibemaksupettusteks. Aga kui maksuametnikud tegelevad ainult käibemaksu laekumise jälgimisega, peaks asi lahendatud olema. Saaks lõpuks ometi lahti kohutavast erinevate maksude ja nende rakendamise, tõlgendamise, määramise, arvestamise sasipuntrast, millega tegeleb kohutav armee maksu- ja iga masti muid ametnikke, raamatupidajaid ning juriste.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing