Inno Tähismaa • 24 märts 2001

Laar nõuab Männili kohta USAst andmeid

Peaminister Mart Laari veendumuse kohaselt tuleb Eesti võimudel USA justiitsministeeriumi erijuurdlusbüroolt välja nõuda materjalid, mis kas kinnitavad Harry Männili osalemist sõjakuritegudes või võtavad mehelt kahtluse, kirjutab Postimees.

«Kui on olemas mingi teine, Harry Männili väidetust erinev tõde, siis tuleb see päevavalgele tuua,» edastas valitsuse pressiesindaja Priit Põiklik Laari sõnad kommentaariks peaministrile kolmapäeval Simon Wiesenthali Keskusest (SWK) saabunud kirjale.

Selles teatas SWK Iisraeli büroo direktor Efraim Zuroff, et USA justiitsministeeriumi erijuurdlusbüroo (Office of Special Investigations ehk OSI) käsutuses on «väga tähtsad» ning «ülimalt kaalukad» materjalid aastatel 1941-1942 Eesti poliitilises politseis töötanud Männili väidetavate roimade tõestamiseks.

«Mul on küll ettekujutus, millega võib tegemist olla, kuid ma pole seda ise näinud,» kommenteeris Zuroff USAs natsikurjategijate jälitamisega tegeleva OSI käsutuses olevat väidetavat tõestusmaterjali.

Nõude Männilit puudutava informatsiooni väljastamiseks peab Põikliku sõnul vormistama kaitsepolitseiamet (kapo).

Kapo komissari Hannes Kondi sõnul ei olnud tema ametkond eilse tööpäeva lõpuks SWK poolt läkitatud kirja veel kätte saanud. «Meie edasine tegutsemine sõltub kirja sisust,» nentis Kont.

Pärast Eesti arhiivimaterjalide läbivaatamist saatis kapo peadirektor Jüri Pihl 1995. aastal toonasele siseministrile Edgar Savisaarele kirja, milles vabastas Männili süüdistustest.

Samale järeldusele jõudsid ka 1990. aastal Männili tausta uurinud ENSV KGB uurijad, kes tegutsesid NSVL peaprokuratuuri vahendatud SWK palvel.

«Asjaolu, et süüdistusmaterjal ise ei asu Eestis, ei tähenda, nagu poleks Männili vastu tõendeid,» märkis Zuroff. «Ma tean kindlalt, et tema kohta on süüdistusmaterjalid olemas Rootsis ja USAs.»

Hetkel kuum