Joogivee mõju inimese tervisele selgub alles lahkamisel

Anne Oja 28. märts 2001, 00:00

On alust väita, et mitmete tõsiste terviseprobleemide põhjused võivad peituda joogivees. Näiteks põhjustab vees leiduv nitraatioon hapnikupuudust, mille all kannatavat inimest piinavad väsimus, halb enesetunne, iiveldus ja peavalu. Lisaks arvatavale mutageensele toimele tekitavad lämmastikühendid ka vähki.

Samas pole nitraate, nagu ka paljusid teisi kahjulikke aineid, joogivees näha ning neid ei saa mehaanilisel teel välja filtreerida.

Tervisekaitseinspektsioon kontrollib umbes 10 000 joogiveeallikat Eestis. Mida näitab vee keemiline analüüs allikal ja tarbija kodus, on Terviseinspektsiooni pressinõuniku Agnes Jürgensi sõnul kaks ise asja.

Mullu tehtud 1800 ühisveevärgist võetud veeproovist ei vastanud keemiliselt nõuetele 20%. Suurim probleem on joogivee ülemäärane rauasisaldus, rooste lisandub veele amortiseerunud torustikest. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel ei ole selline vesi tervisele ohtlik.

Veefiltrid, mis korteris või eramus joogivee kvaliteeti parandada aitavad, jagunevad mehaanilisteks (püüavad tahkeid osakesi) ning keemilisteks (mõjutavad vee keemilist koostist). Üldiselt pole olemas odavat filtrit ? hinnaklass 200?500 krooni ?, mis teeks joogikvaliteediga vett.

Kõige levinumad on nn laiatarbefiltrid, millest ostjad eelistavad peamiselt hinna ja pikema Eesti turul kättesaadavuse tõttu Atlas Filtri kaubamärki. Sellele järgnevad Aqua ja Rainfresh. Kõik need on mehaanilised filtrid. Ainult külma vee jaoks mõeldud (kuni 45 °C) ja kahest või kolmest osast koosnevad korpused täidetakse ühekordse või puhastatava elemendiga.

Odavamatest, juba joogikvaliteediga veefiltritest hakkavad silma Bravo ja Filopur, mille matkavariant kuulub ka ?veitsi sõjaväevarustusse.

Bravo ja Filopur on keemilise ja mehaanilise filtri kombineeritud variant, kus algul püütakse kinni tahked osakesed ja siis muudetakse vee keemilist koostist nii, et see ei jää alla poes müüdava joogivee kvaliteedile.

Bravos kasutatakse vee keemilise koostise muutmiseks pressitud söeelementi, mis on töödeldud hõbedaga. Filter puhastab välja üle 0,3mikronise läbimõõduga osakesed, eemaldab raskemetallid, mürgid, ebameeldiva lõhna ning maitse. Käte- ja nõudepesuvett pole Bravot importiva AP & P Grupi müügijuhi Gunnar Palmi sõnul mõtet nii puhtaks filtreerida. Komplekti kuuluvad peale korpuse ja vahetatavate elementide ka ühendusvoolikud ning eraldi paigaldatav joogiveekraan. Filtri korpus peidetakse valamu alla.

Filopuri umbes 15cm läbimõõduga ning disainitud korpus kinnitatakse nagu sisustuselement kruvide või teibiga kraani lähedusse seinale. Segisti küljes asuvale nupukesele vajutamisel jookseb kraanivesi läbi filtri. Sarnaselt Bravoga kasutatakse ka Filopuris kahte filtreerivat elementi, millest üks on mehaaniline ja vahetatav, teine toimib aga ioonvahetusmeetodil ning taastub soolalahuses.

Inimesed tulid meile, purgid-pudelid veega kaasas, terve meie aknalaud sai neid pudeleid täis. Kleepisime igale anumale sildi peale, kust vesi on pärit. Vee kvaliteet on eriti halb suvel, kui paljud elanikud on suvilates ning vett tarbitakse vähe.

Konsulteerisime ASiga Filter ja paigaldasime möödunud suvel kahele majale üldveemõõtja järele mehaanilised katsefiltrid. Selgus, et vesi on tõesti must, ja seejärel paigaldasime filtrid veel 40 majale.

Kahjuks pole põhjalikumad lahendused elanikele rahaliselt vastuvõetavad.

Vt. ka tabelit: Ülevaade korterisse sobivatest veeparendusvõimalustest:

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:06
Otsi:

Ava täpsem otsing