Odava akna soovija valib plastikakna

28. märts 2001, 00:00

Märt Mathisen

Aknaostja saab materjalist johtuvalt valida nelja peamise tüübi vahel: plast-, puit-, puitalumiinium- ja alumiiniumaknad.

Plastaknad on ühekordse raamiga, enamasti sissepoole avatavad. Nad on mugavad, kerged hooldada, hügieenilised ja praktilised. Lisaks tavapärasele valgele aknale võib mõõduka lisatasu eest valida ka mõne muu värvi või hoopis puiduimitatsiooni. Plastakende värvivalik pole siiski piiramatu.

Tavaline puitaken ei olegi tegelikult teab mis tavaline, kui võrrelda teda nende puitakendega, mida me oma korteritel vahetada tahame. Praegused tootmistehnoloogiad ja -lahendused muudavad puitakna sama mugavalt kasutatavaks ja kergelt hooldatavaks, kui seda on plastaken. Ka puidu puhul alati tülikas ?mängimine? ? temperatuuri ja niiskuse muutumisest tingitud paisumised-kahanemised ? on erinevate immutustehnoloogiate ja liimpuidu kasutamise abil minimaalseks viidud.

Konstruktsioonilistelt lahendustelt on puitakna valik üsna mitmekesine. Kõige lihtsam on nn Saksa tüüpi aken, mis on lahenduselt sarnane plastaknaga, st on ühekordse sissepoole avaneva raamiga.

Ainsana pakub AS Rationel Eesti aga nn Taani tüüpi akent, mis on samuti ühe raamiga, ent väljapoole avanev.

Veel on saada Soome ja Rootsi tüüpi puitaknaid, mis on kaheraamilised. Rootsi tüüpi aken avaneb välja ja mõlemas raamis on ühekordne klaas, Soome aken avaneb sissepoole ja sisemises raamis on kahekordne pakettklaas.

Kaheraamilistel akendel on pestavat pinda küll kaks korda rohkem, kuid Soome tüüpi aken peab ka ilmselt kõige enam sooja ja on helikindlam (tõtt-öelda küll minimaalse edumaaga).

Lisaks puitakna naturaalsusele on tema eelis ka võimalus soovi korral aken üle värvida. Samuti saab puitakna pinnal parandada võimalikke vigastusi.

Kui puitaken kaetakse kaitseks ilmastiku eest väljastpoolt alumiiniumprofiilidega, saadakse puitalumiiniumaken, mis ühendab endas puidu õdususe ja metalli vastupidavuse. Puitalumiiniumaknaid valmistatakse nii Saksa kui Soome tüüpi.

Alumiiniumaknaid kasutatakse elamuehituses nende üsna soolase hinna tõttu suhteliselt vähe.

Küll aga on ka suuremate eramute juures kohti, kus alumiinium on asendamatu. Kui normaalse suurusega akna või ka rõduukse juures on plastik igati sobiv materjal, siis suuremate klaasseinte puhul tekib plastikkonstruktsioonil probleeme jäikusega. Sel juhul aitavad saledamad alumiiniumprofiilid asendada inetult rambed konstruktsioonid õhulisematega.

Turvaklaasina kasutatakse enamasti laminaatklaasi, mis kujutab endast kahte turvakile abil kokku liimitud klaasikihti.

Teine turvalisust tõstev variant on karastatud klaas, mis on tavalisest tunduvalt vastupidavam ning mille purunemisel ei teki harilikule klaasile iseloomulikke lõikavaid kilde, vaid mis pudeneb peeneks klaasipuruks. Kui aga kaks karastatud klaasi kokku lamineerida, saab eriti vastupidava turvaklaasi.

Turvaklaasist pole kasu, kui aknaraami on võimalik lahti kangutada. Selle vältimiseks on turvasulused, väga erineva turvalisuse astmega ja hinnaga. Esimese astme turvasulused on mõnel aknatootjal isegi standardvarustusse arvatud, see ei pruugi aga alati piisav olla.

Akende vahetamisega kaasnevad ka mitmed teised tööd, nagu välimiste veeplekkide/katteliistude paigaldamine, aknalaua paigaldamine, aknapalede viimistlemine. Seepärast on akende vahetust mõistlik planeerida koos remondiga, et vältida hilisemat topelttööd.

Samuti tuleb uute akende puhul jälgida, et need välimuselt vanadele võimalikult sarnased oleks. Ükski majaelanik ei tohi omavoliliselt maja välisilmet muuta, samuti peavad sellega ettevaatlikud olema eramute omanikud.

Veel tuleb arvestada sellega, et kuna uued aknad on praktiliselt hermeetilised, on loomuliku ventilatsiooni tagamiseks vaja kasutada spetsiaalseid tarvikuid. Vastasel juhul saate lisaks meeldivalt soojale toale kaugeltki mitte meeldiva umbse õhu. Loomulikult pole see probleemiks korraliku sundventilatsiooniga ruumides.

Lihtsaim ja odavaim on nn mikrotuulutus, mille tagab suluste selline asend, mis jätab tihendid lõdvaks ning ruumi õhu liikumiseks. Lisaks sellele pakutakse erineva suuruse ja kujuga ventilatsiooniklappe.

Kuigi enamikku uutest akendest nimetatakse sageli hooldusvabadeks, tuleb siiski lisaks tavapärasele aknapesemisele sõltuvalt kasutusintensiivsusest umbes korra aastas õlitada ka akna suluseid. Samuti ei tee paha tihendite kaitsmine silikoonõliga või mõne spetsiaalse hooldusvahendiga, mis tagavad tihendite suurema elastsuse ja vastupidavuse.

Vt. ka tabelit: Plastikaknad on puitakendest kolmandiku võrra odavamad

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:06
Otsi:

Ava täpsem otsing