Venemaa majanduskriis sundis Eesti ehitaja lahkuma

Tanel Raig 28. märts 2001, 00:00

Mõned aastad tagasi Eesti ehitusfirmadest Venemaal suurima käibega töötanud AS Savi pole juba paar viimast aastat Venemaal rajanud ühtegi objekti. 1998. aasta suvel oli Savil sõlmitud hulgaliselt uusi ehituslepinguid. Kuid siis saabus augustikuu, Venemaal lõppes raha ja Savi jaoks oli sellega Venemaal tegutsemine läbi. Tõenäoliselt tabas sama saatus ka enamikku teisi Venemaal tegutsenud Eesti ehitusfirmasid.

Raskustesse sattus isegi Lääne-Siberis tühjale kohale ligi 20 aastaga peaaegu terve Kogalõmi linna ehitanud AS Cueks. Juba 1997. aasta lõpus ütlesid Cueksi juhid Äripäevas, et üritavad veel paar aastat enne Eestisse tulekut Venemaal vastu pidada. 1998. aasta lõppeski tööliste arvu vähendamisega poole võrra ja järgmise aasta alguses töötati poole võimsusega. Tellija oli raskustes, mis tähendas, et Cueks pidi oma alltöövõtjatele maksmiseks laenu võtma. ?Tuli ka kütuseäriga tegeleda, kuna tellija pakkus raha asemel kütust,? meenutab Cueksi haldusdirektor Haljand Vetik.

Praeguseks on naftatootjatele ehitatud Kogalõmi linn paisunud Pärnu suuruseks ning taas õitsele puhkenud. Möödunud aastal ehitas Cueks lisaks paarile elamule linna ka administratiivkorpuse ja noortekeskuse. Linna kõrval oli teine tellija Lukoil Lääne-Siber. Nende ehitustega saavutas Cueks Venemaal möödunud aastal ligikaudu 250 miljoni kroonise käibe ja lõpetas aasta väikse kasumiga. Cueksi Venemaa filiaalis on palgal 500 töötajat.

Teine Venemaal tegutsev suurem Eesti ehitusfirma on Estconde-E. Eelmisel nädalal polnud firmas kohal aga ühtegi inimest, kes oleks osanud ettevõtte Venemaa tegevuse kohta lähemat infot anda. Estconde-E interneti-leheküljelt selgub aga, et Venemaal on firmal olnud soliidsed tellijad: Moskva Riiklik Ülikool, Moskva Hoiupank, Lukoil Moskva, McDonalds Moskva. Tänavugi ehitab Estconde-E Venemaal kolme büroohoonete kompleksi.

Peale Savi ja Cueksi ei osata nimetada teisi Venemaale tegutsema jäänud Eesti ehitusfirmasid. 1998. aasta karm sügis Venemaa majanduses sundis Eesti ehitajad sealselt turult lahkuma. Tagasiminekut takistavad vahepeal karmistunud Venemaa seadused, mis lubavad projekteerimisega tegeleda ainult kohalikel firmadel ning nõuavad ehitajatelt kõikvõimalikke registreerimisi ja litsentse, kirjeldab Vetik. ?Keegi ei taha oma tööd välismaalastele anda. Vanasti oli seal tegutsemine tunduvalt vabam, nüüd püüavad kohalikud igasugu takistusi teha,? räägib Vetik, kes on Cueksile saanud Kogalõmi linnas enamiku tellimusi tänu headele suhetele linna juhtiga, keda tuntakse juba linna algusaastatest peale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing