Ubja võib saada põlevkivikaevanduse

28. märts 2001, 15:21

Homme kell 14 tuleb keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia osakonnas kokku Eesti maavarade komisjon, kes ühe päevakorrapunktina arutab maavara kaevandamise loa andmist AS Kunda Nordic Tsemendile põlevkivi võtmiseks Ubjas.

Sõmeru vallavolikogu on andnud selleks oma kooskõlastuse, kohalikud elanikud on aga vastu. Eile sai keskkonnaministeerium kohalikelt elanikelt 95 allkirjaga protestiavalduse.

Keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia osakonna juhataja Rein Raudsepa sõnul loeb ta avalduse homme komisjoni liikmetele ette ning komisjon võtab kohalike elanike arvamust otsuse tegemisel kindlasti arvesse.

Kohalikud elanikud kardavad üldise elukeskkonna halvenemise pärast ja et kaevanduse rajamine langetab piirkonna väärtust kinnisvaraturul. Nende ettepanek on, et kaevandamisluba ei antaks välja enne, kui on sõlmitud konkreetsed lepingud kahjude hüvitamiseks Ubja piirkonna elanikele.

Lääne-Virumaale Ubjale kaevanduse rajamise keskkonnamõjusid käsitlev ekspertiis ei näe vastuväiteid põlevkivi kaevandamisele Kunda tsemenditehase tarbeks, kui kõigist nõuetest kinni peetakse.

Raudsepa sõnul teeks keskkonnaministeerium firmale kohustuslikuks kaeve sügavamaks puurida, et vesi kaevudest ära ei kaoks. Müra- ja tolmutaseme võimaldavad aga kaasaegsed lõhkamis- ja kaevandamisviisid viia miinimumini.

12-liikmelisse maavarade komisjoni kuuluvad keskkonnaministeeriumi, maa-ameti, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogiainstituudi ja mäeinstituudi, Tartu Ülikooli geoloogiainstituudi ja Eesti Geoloogiakeskuse esindajad ning Lääne-Virumaa geoloogist maavanem Marko Pomerants.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing