Aeg sobib kapremondiks

29. märts 2001, 00:00

Poliitika pole nipsumäng, vaid male, toonitas hiljuti Äripäevas teede- ja sideministri Toivo Jürgensoni nõunik Andrus Villem. Nõus, ning kuna valitsuses on tekkinud kriis isikute tasandil, siis on praegu just paras aeg vangerdusteks. Üksnes Jürgensoni ja majandusminister Mihkel Pärnoja asendamine uute inimestega ei ole kõige õigem käik ? see võrduks fassaadi krohvimisega.

Äripäeva seisukohast vajab valitsus põhjalikumat remonti ? majandusministeerium tuleb ühendada teede- ja sideministeeriumiga, liita haridus- ja kultuuriministeerium ning kaotada portfellita ministrite ametikohad.

Tänane Eesti on tundmatuseni muutunud võrreldes sellega ajaga, mil taasiseseisvunud riik alustas pööret idast läände. Praeguseks on erastatud enamik riigiettevõtteid, seega ei vaja riik enam üleminekuaja uuenduste läbiviimiseks ülalpeetud struktuure, vähemalt senisel kujul mitte.

Üksnes ministrikohtade kokkutõmbamine suurt majanduslikku efekti ei anna. Samuti ei muutu ministeeriumide liitmisega sisuliselt midagi, kui ametnike arv ning nende (paljuski iseenese õigustuseks juurdetekitatud) kohustuste hulk jääb samaks.

Seega ? haldusreform peab toimuma ka ?ülal?, riigile peavad jääma vaid sellised kohustused, mida erasektor ei suuda või ei taha täita, mida aga üldsus vajab, ning nii palju ametnikke, kui nende ülesannete täitmiseks tarvis.

Ministeeriumide ülepaisutatud halduskulude tasumine ja ametnike premeerimine /lisatasustamine igal võimalikul ja võimatul juhul on sulaselge maksumaksja raha raiskamine. Laristamispoliitika jätkamine on lubamatu.

Peaminister Mart Laar ja ka Mõõdukate liider, koalitsiooninõukogu esimees Andres Tarand on nüüdseks möönnud, et valitsusremont väärib kaalumist.

Kaalumine ja tegu ? eriti veel, millises ulatuses ? on kaks ise asja. Laar ning ka mõned kolmikliidu poliitikud kardavad ette võtta nii kardinaalseid uuendusi, nagu pakub Äripäev, sest need, eriti aga ministrikohtade vähendamine, võivad tekitada kolmikliidus ning ka kolmiku erakondade sees päris tõsiseid pingeid.

Ent ka ministrikohtade võrdne jagunemine pole partnereil takistanud üksteisele kaikaid kodaraisse pildumast ? Reformierakond teeb maha Isamaaliidu haldusreformi, Isamaaliit Mõõdukate seaduseelnõusid...

Omavaheline kemplemine ning tegelemine persooniküsimustega ei lase valitsusliidul tänasest päevast kaugemale vaadata, sellega taga seisab haldusreform, takerdunud on ümberkorraldused tervishoiusüsteemis.

Hea käik oli lasta nn mitteametlikult lendu jutt teede- ja sideministeeriumi ühendamisest ning Laari majandusnõunikust Kersti Kaljulaiust kui võimalikust uuest kabinetiliikmest ühendministeeriumi juhina ? avalikkusele antakse mõista, et kolmikliit tegeleb probleemiga. Ning samal ajal juhib uue nime ? Kaljulaid ? esilekerkimine tule mujale. Laar vajab aega, et Jürgensonilt ja Pärnojalt portfellid võimalikult valutult ära võtta ? nii valitsusele kui ka meestele endile.

Äripäev loodab, et Laar kasutab seda aega tõsisteks kõnelusteks valitsusliiduga, mille tulemusel seatakse sihiks riigiaparaadi sisuline uuenduskuur ega piirduta üksnes oma maine puhastamisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing