Eesti turult loodetakse tänavugi parimat tulu

Kaja Koovit 29. märts 2001, 00:00

?Aktsiad on praeguste riskide juures väga hea investeering, neil on potentsiaali toota kordades rohkem tulu kui pangadeposiitidel,? lausus Ühispanga turuanalüüsi divisjoni direktor Sven Kunsing.

Aastase tähtajaga kroonihoiusele maksavad Eesti pangad keskmiselt 5?6protsendilist intressi. Samas ulatub mõne Eesti juhtiva aktsia dividenditootlus 10 protsendini.

Investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg märkis, et kuigi statistika ja teooria kinnitavad, et aktsiainvesteeringud on kõige tulusamad, kehtib see pikaajalise, vähemalt 10?20aastase investeeringu korral. Lühiajaliselt mõjutavad turgu väga erinevad ning ka prognoosimatud tegurid. Sellegipoolest hindab Sumberg Eesti turgu heaks investeerimiskohaks.

?Kaldun arvama, et Eesti turg pakub maailmas üht parimat teenimisvõimalust ka sel aastal,? ütles Sumberg.

Võttes aluseks Ameerika Ühendriikide investeerimispanga Merrill Lynch selle aasta alguses avaldatud maailma turgude mulluse ülevaate, oleks Eesti oma ÄP indeksi 24protsendilise tõusuga jäänud teisele kohale. Esikoha hõivas ülevaates Hiina turg, kus Shanghai B indeks tõusis 136,6%.

Soomest ja Rootsist on Eesti turg tänavu kindlalt paremini esinenud ja on tõenäoline, et see trend jätkub ka tänavu, rääkis Sumberg. Järgmisel aastal võib suundumus tema sõnul pöörduda, sest Ühendriikide aktsiaturg on selleks ajaks tõenäoliselt kosunud, toetades ka meie naaberbörse.

Atraktiivsete investeeringutena soovitavad analüütikud põhinimekirja suuremaid ettevõtteid ning kindel soosik on Hansapank.

Võimalust, et aktsiahinnad Eestis jätkuvalt allapoole liiguvad ei saa kunagi välistada, kuid analüütikud hindavad seda siiski ebatõenäoliseks.

Kunsingu sõnul ei anna sügavaks pessimismiks põhjust ka USA aktsiaturg, sest hinnatasemed on muutunud sealgi mõistlikuks. Tehnoloogiabörsi Nasdaq 25 suurema ettevõtte P/E (aktsia hinna ja tulususe) suhe eelmise aasta tulemuste põhjal on 30 lähedal, mis võrreldes varasema paarisaja asemel on oluliselt parem näitaja.

?Praegu on tõenäoline, et liikuda saab pigem ülespoole,? lausus Sven Kunsing.

Kuna välisinvestorite tähelepanu alt on siinne turg kõrvale jäänud, pole aktsiates ka ?õhku?, ning USAs olukorra stabiliseerumisel ja investorites siinsegi turu vastu huvi taastärkamisel peaksid aktsiahinnad kiiresti ülespoole liikuma.

Huvi siinsete aktsiate vastu peaks suurendama Rootsi Swedbanki ja SEBi ühinemiskava, mis viib tõenäoliselt Hansapanga aktsionäridele tehtava ostupakkumiseni. Lisaks peaks turgu toetama Tallinna börsi ühinemine Helsingi börsiga, mille tulemusena Eesti aktsiatega saab kaubelda HEXi kauplemissüsteemis ning Eesti ettevõtete aktsiad jõuavad välismaaklerite arvutiekraanidele.

Sumbergi sõnul võib aktsiahindade tõus küll aega võtta, kuid lohutust peaks pakkuma, et allapoole liikumine on olnud ja saab ka edaspidi olla väiksem kui teistel turgudel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing