Firma konkurentsivõime parandamise kiirtee

29. märts 2001, 00:00

Tehnoloogiasiire võimaldab firmal tõsta konkurentsivõimet ja suurendada ettevõtte rentaablust.

Sageli on ettevõtetel probleeme uue tehnoloogia või oskusteabe leidmisega. Samas on firmasid, mis on välja töötanud tehnoloogia ja sooviks seda viia turule, kuid jääb puudu teadmistest, kuidas leida tehnoloogia vastuvõtja.

Tehnoloogiasiirde all mõistame firma arenguks vajaliku tehnoloogia ülekandmist mõnest teisest ettevõttest või teadus- ja arendusasutusest. See võib toimuda peamisel patendilepingutega, oskusteabelepingutega, frantsiisilepingutega, koostöölepingutega ja allhankelepingutega või ühisettevõtte loomisena. Uue tehnoloogia siirdamine firmale hoiab oluliselt kokku nii kasutajafirma aega kui raha. Võimalus on ka kogu ettevõtte tehnoloogia importimine, mida kasutavad sageli uutel tehnoloogiatel baseeruvad firmad.

Kui tehnoloogia siirdamise järel ei kaasne pidevat tehnoloogia arendamist ettevõttes, vananeb tehnoloogia kiiresti. Ettevõtted, kellel puuduvad arendustöö tegemiseks teadmised ja oskused, kasutavad selleks teadusasutusi ja uurimisinstituute.

Ettevõtete pikaajalise konkurentsivõime hindamise alus on kulutused teadus- ja arendustegevusele. Eesti ettevõtete arendustegevusalane intensiivsus on olnud madal, kuid on näha positiivset muutust võrreldes eelmiste aastatega.

Eesti ettevõtete jaoks on partner tehnoloogia arendamisel Eesti Tehnoloogiaagentuur (ESTAG). ESTAG on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse struktuuriüksus, mille ülesandeks on tehnoloogiaalaste ja innovaatiliste projektide toetamine.

Tehnoloogiaagentuur annab riiklikku toetust või laenu ettevõtetele ja teadusasutustele tööstusuuringute ning tootearenduse läbiviimiseks. Tehnoloogiasiiret toetab ESTAG tehnoloogiaalase arendustöö kaasfinantseerimisel. Tehnoloogiasiirde teostamiseks on käivitatud EL kaasfinantseerimisel ESTIRC projekt. ESTIRC on rahvusvaheline projekt, mis aitab ettevõtjal ja teadusasutusel leida koostööpartnerit. Selleks vahendatakse tehnoloogiapakkumisi ja -päringuid üle Euroopa. Partneri leidmiseks korraldatakse samuti tehnoloogiaalaseid koostööüritusi.

Eesti ettevõtted on hakanud tehnoloogiasiiret kasutama üha enam. Iga ettevõte peab töötama välja vajaliku tegevusplaani konkurentsivõime tõstmiseks. Uue tehnoloogia kiire kasutusele võtmisega läbi tehnoloogiasiirde on võimalik tõsta ettevõtte konkurentsivõimet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing