Kommentaar 29.03.2001

Tõnis Oja 29. märts 2001, 00:00

Vaikus laenu- ja liisinguturul kestis vaid kaks kuud. Märtsis on pangad toomas taas jõuliselt uusi laene ja pehmendanud laenutingimusi. Valdavalt on need seotud eluaseme- ja kodulaenuga.

Olulisimaks laenuvõtjat rõõmustavaks uudiseks on eluasemelaenu maksimaalse tagastamistähtaja pikenemine 30 aastani. Eesti majanduslik kliima on muutunud stabiilsemaks ning pangad peavad eluasemelaenu üheks vähem riskantsemaks laenuks.

Hansapank, Ühispank ja Sampo Pank alustasid noore oma kodu laenu väljastamist. Toode on suures osas sarnane noore pere laenuga, mõned laenutingimused on veidi teistsugused. Olulisim neist on asjaolu, et laenu saavad taotleda ka lasteta perekonnad. Samas on kitsendavaks tingimuseks kohustusliku kesk-eri või kõrgem haridus. Samuti peab laenuvõtjal olema vähemalt kaheaastane tööstaa?. Negatiivse asjaoluna märgiks 3,5 protsendi suurust garantiitasu, mis läheb laenu garanteerijale ? Krediidi ja Ekspordi Garanteerimise sihtasutusele KredEx.

Ühispank rõõmustab noore pere laenu võtnud peresid kaheaastase maksepuhkusega lapse sünni puhul.

Lisaks eluasemelaenudele panevad pangad endiselt rõhku tarbimislaenudele. Ühispangal käib suur kampaania soovilaenu propageerimiseks. Sampo Pank on turule toonud reisilaenu. Taoline laen, kus inimene võtab laenu ja alles siis hakkab mõtlema, mida sellega peale hakata, võib endaga kaasa tuua ohtlikke tagajärgi. Samuti ei saa heaks kiita reisilaenude propageerimist. Veeta puhkus kallil välisreisil võib olla küll väga meeldiv ja ahvatlev, aga puhata on kindlam siiski säästudest, mitte võlgu.

Kommertspankade laenujääk kasvas Eesti Panga andmetel veebruaris 1,7 protsenti 34,8 miljardi kroonini. Kroonilaenude kaalutud keskmine intress langes 1,16 protsendipunkti võrra 8,34 protsendini. Intressidel on tulemas langustrend, inflatsioon kiireneb. Reaalintressid kukuvad järelikult topeltkiirusega.

Eraisikute laenutabel

Ettevõtete laenutabel

Liisingutabel

Laenu ja liisingutabelid on esitatud PDF formaadis, kui Teie browser ei toeta seda formaati soovitame installeerida siit oma arvutisse Adobe Acrobat Reader

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing