Homme Brüsselis kõne all finantskontroll ja teenused

Inno Tähismaa 29. märts 2001, 17:02

Homme, 30. märtsil toimub Brüsselis Eesti ja Euroopa Liidu liitumisläbirääkimiste järjekordne voor, kus arutatakse finantskontrolli ja teenuste vaba liikumise peatükki, teatas välisministeeriumi esindaja.

Eesti delegatsiooni juhib välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann ning ELi delegatsiooni eesistujamaa Rootsi suursaadik Gunnar Lund.

Teenuste vaba liikumise peatükk hõlmab pangandus-, kindlustus- ja investeerimisteenuseid, samuti üksikisikust ettevõtja pakutavaid teenuseid.

Teenuste osutamise vabaduse juures on oluline kutsete vastastikune tunnustamine. Näiteks iga põllumees, kellel on vastav koolitus, saab minna teise liikmesriiki ja hakata seal tegutsema farmerina.

Eesti taotleb teenuste vaba liikumise peatükis kahte üleminekuperioodi 31. detsembrini 2007. Need käsitlevad pangahoiuste tagamist ja investeerimisfirmade kaudu tehtud investeeringute kohustuslikku kompenseerimist vähemalt 20 000 euro (313 000 krooni) ulatuses. Eestis on praegu pangahoiustele garantii kuni 40 000 krooni ja investeeringute hüvitusskeemid puuduvad.

Finantskontrolli peatükk hõlmab eelkõige kontrolli eelarve omavahendite ja väljaminekute ning ELi ühtekuuluvusfondi ja struktuurifondi raha kasutamise üle, samuti ELi finantshuvide kaitsmist. Eesti on esitanud finantskontrolli süsteemi loomise meetmete ajakava ning lubanud arendada sisekontrolli- ja auditisüsteeme. Ühtlasi on Eesti rõhutanud vajadust kaasata oma eksperte ELi vastavatesse töögruppidesse vaatlejatena.

Seekordne kõnelustevoor on Rootsi eesistumise ajal esimene. Tegevjuhid
peaksid sel poolaastal kohtuma veel mai keskpaigas ning ministrid juunis.

Enne homset läbirääkimistevooru on Eesti ajutiselt sulgenud 16 peatükki.
Põhjalikum ülevaade liitumisläbirääkimistest on välisministeeriumi <#kodulehel=www.vm.ee/euro>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing